Americký prezident poprvé v Hirošimě. Dnes už jsme přáteli, vzkázal Obama

  • 255
Barack Obama jako první úřadující americký prezident od konce 2. světové války navštívil Hirošimu. Stalo se tak v rámci jeho návštěvy Japonska, setkal se také s premiérem Šinzóem Abem. Příprava cesty do tohoto města trvala více než šest let.

„Stojíme uprostřed města a zkoušíme si představit okamžik, kdy bomba spadla. Zděšení dětí, které nechápaly, jakou hrůzu vidí. Slyšíme tichý nářek a připomínáme si všechny nevinné lidi, kteří zemřeli v této strašné válce, před ní i po ní,“ prohlásil Barack Obama poté, co před takzvaným Atomovým dómem s japonským premiérem položil věnce.

Za svržení jaderných bomb před 71 lety se šéf Bílého domu podle očekávání neomluvil, na druhou stranu nezmínil ani válečné zločiny spáchané Japonskem.

Připomněl, že války a násilí provázejí lidstvo od nepaměti, kdy se předci dnešního člověka tloukli opracovaným pazourkem. Postupem času se však zbraně stávaly stále vyspělejšími a ničivějšími, až vznikla atomová bomba.

„Je naší zodpovědností pohledět minulosti zpříma do očí a zeptat se, co musíme změnit, abychom v budoucnosti takovému utrpení mohli zabránit,“ řekl americký prezident, podle kterého se však od léta 1945 mnohé změnilo.

„Učinili jsme rozhodnutí, která nám dávají naději. Spojené státy a Japonsko se staly nejen spojenci, ale také přáteli,“ uvedl Obama, který také vyzdvihl vznik mezinárodních organizací a vzájemný obchod, který po válce propojil Evropu. Přátelství podle něj nese mnohem více plodů, než kolik by svět získal válkou.

Obamova návštěva má být gestem posílení spojenectví USA a Japonska, což ve svém vystoupení potvrdil i premiér Abe. „Otevíráme teď novou kapitolu učebnic historie,“ prohlásil Abe a ocenil amerického prezidenta za to, že „obtížné, ale skvělé“ rozhodnutí navštívit Hirošimu učinil.

Podle USA nezbytné, pro Japonce neospravedlnitelné

Návštěva města se konala přímo u torza budovy někdejšího výstavního paláce, která po explozi bomby Little Boy zůstala stát a dodnes je udržována ve stejném stavu, v jakém byla těsně po výbuchu v roce 1945. Původní budova byla vyprojektovaná a postavená českým architektem Janem Letzelem.

KLDR: Obamova návštěva je dětinský politický manévr

Severní Korea ostře kritizovala návštěvu Baracka Obamy jako prvního amerického prezidenta v Hirošimě. Státní agentura KCNA ji označila za "dětinský" politický manévr „fanatika jaderné války".

Ve zprávě, kterou KCNA vydala ve čtvrtek večer, je Obamova cesta do Hirošimy označována za největší možné pokrytectví. „Je to dětinský politický kalkul. I když se Obama vydal do zničeného města, nemůže zakrýt, že je fanatikem jaderné války a původcem šíření jaderných zbraní," citovala text agentura AFP.

Od počátku je cesta provázená bojem mezi snahou projevit empatii vůči obětem a zkáze, které atomová bomba shozená americkou armádou v srpnu 1945 v Hirošimě napáchala, aniž by se zdálo, že se omlouvá.

Mnozí historici výbuch jaderných bomb v Hirošimě a Nagasaki označují za nezbytný krok, který vyústil v záchranu životů. Podle Japonců bylo jejich svržení neospravedlnitelné.

Obama se v Japonsku účastní summitu nejvyšších představitelů sedmi velkých světových ekonomik G7, kteří mají na programu jednání řadu témat sahajících od oživení světového hospodářství, přes změny klimatu a migrační krizi, až po boj proti terorismu.

Součástí skupiny G7 jsou Británie, Kanada, Itálie, Francie, Německo, Japonsko a Spojené státy. Summitů se účastní i zástupci Evropské unie.

6. srpna 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue