TO JE RADOSTI! Hokejisté Pittsburghu mohutně slaví postup do finálových bojů o...

TO JE RADOSTI! Hokejisté Pittsburghu mohutně slaví postup do finálových bojů o Stanley Cup. | foto: AP

Rust vystřílel Pittsburghu finále Stanley Cupu, Palát se Šustrem končí

• 48
Hrdinou rozhodujícího sedmého zápasu finále Východní konference play-off hokejové NHL byl útočník druhé formace Pittsburghu Bryan Rust, jenž se podepsal pod obě trefy u výhry 2:1. Penguins tak vyřadili Tampu Bay 4:3 na zápasy a ve finále Stanley Cupu se utkají se San Jose.

Po loňské účasti ve finále Stanley Cupu, kdy podlehli Chicagu, si hokejisté Tampy Bay podruhé za sebou o stříbrnou trofej nezahrají. Naopak na ročník 2009, ve kterém v sedmi zápasech odvetně udolali Detroit a vrátili tak soupeři rok starou finálovou porážku, bude navazovat Pittsburgh. A navazovat bude zaslouženě poté, co byl v sedmém duelu finále Východní konference lepším týmem.

Penguins svého soupeře přestříleli, stejně jako ve všech z šesti úvodních duelů série, jednoznačně 39:17. Tampě nepomohl ani návrat uzdraveného kapitána Stevena Stamkose, jenž se překvapivě objevil v sestavě kouče Jona Coopera.

Vše podstatné se v utkání odehrálo ve druhé dvacetiminutovce, kdy padly všechny tři branky. Jako první udeřili domácí. Do vedení je poslal v 22. minutě svým prvním příspěvkem večera Bryan Rust, když z mezikruží trefil švihem přesně horní roh brány Andreje Vasilevského. Asistence putovaly na konta Chrise Kunitze a Jevgenije Malkina.

Následně se hrálo ve čtyřech na obou stranách a velkou šanci si vypracoval Sidney Crosby. Stejně jako krátce na to na druhé straně Ryan Callahan ovšem branku díky skvělému zákroku brankáře nakonec neslavil. Další změna skóre tak přišla až v 30. minutě a prosadili se Lightning. Vyrovnání na 1:1 zařídil mladík Jonathan Drouin, jenž od pravého mantinelu projel až na levý kruh a prudkou ranou poslal puk přesně nad lapačku Matta Murrayho.

Pittsburghu ale stačilo pouhých 30 vteřin a vzal si vedení zpět. Nahození beka Bena Lovejoye se od zadního mantinelu odrazilo do brankoviště a Vasilevskij puk nedokázal ukrýt pod výstrojí, čehož pohotově využil důrazný Rust - 2:1. Asistenci si kromě Lovejoye připsal i podruhé v zápase Malkin.

V 35. minutě při zakončení Conora Shearyho pomohl Vasilevskému v brankovišti skvělým zákrokem i obránce Victor Hedman. Těsně před druhým odchodem do kabin zahrozil bombou z pravého kruhu i hostující Stamkos, Murray ovšem puk dokázal vytěsnit.

Ve třetí třetině byl nejprve ve dvou příležitostech blízko hattricku hrdina zápasu Bryan Rust. Tampa se v závěru snažila o vyrovnání i při hře bez brankáře, což využil ke třetí trefě domácích Carl Hagelin. Rozhodčí však jeho gól nakonec neuznali, protože se puku dotkl někdo na střídačce Pittsburghu. Lightning však již na vyrovnání nedosáhli a tak mohly v aréně CONSOL Energy Center vypuknout postupové oslavy.

Na rodzíl od Joa Pavelského ze San Jose kapitán Pittsburghu Sidney Crosby zřejmě nedá na pověry. Pohár pro vítěze Východní konference Prince of Wales Trophy, který Penguins získali už popáté v historii, převzal do rukou.

První finálový souboj se San Jose s Romanem Polákem a Tomášem Hertlem v sestavě odehraje Pittsburgh v pondělí 30. května. Sledovat jej bude z pozice jednoho z náhradníků Penguins i nováček Dominik Simon. Pro české duo Tampy, Andreje Šustra (18:35, +/-: 0, 1 střela) a Ondřeje Paláta (21:43, +1, 1 střela), již naopak sezona skončila.

Výsledek semifinále play-off NHL

Finále Východní konference - 7. zápas

Pittsburgh - Tampa Bay 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
22. a 31. Rust - 30. Drouin. Střely na branku: 39:17. Diváci: 18.638. Hvězdy zápasu: 1. Rust, 2. Murray, 3. Malkin (všichni Pittsburgh). Konečný stav série: 4:3.