Tašky se točily v metrové výšce, popisují lidé tornádo na Náchodsku

  • 18
Řádění úterního tornáda úplně vykolejilo obyvatele Červené Hory na Náchodsku. Hřměla bouřka, před 14. hodinou se udělala tma, obrovský vítr a pak už jen vzduchem létala prkna či betonové tašky a nadzvedávaly se celé střechy.

Vzdušný vír poškodil pět střech v obci, jedna zděná stodola spadla úplně a poničené střechy má i nedaleký teletník, kravín a skladovací hala (o tornádu jsme psali zde).

Že šlo skutečně o tornádo pro ČTK potvrdil Lukáš Ronge z Amatérské meteorologické spolenčosti, která tornáda v Česku sleduje.

„Zcela jistě se jednalo o tornádo. Přímočarý bouřkový vítr z jednoho směru by takové škody nenadělal,“ řekl Ronge. O tornádu a jeho vířivém pohybu podle něj svědčí například tráva polehlá v několika směrech.

Jednu z nejhorších škod má rodina soukromého zemědělce Michala Jiránka, které patří nejen zničená stodola na okraji vesnice, jejíž krov se zhroutil mezi stojící zemědělské stroje, ale i teletník a další poničená hospodářská budova přímo vedle jejich stavení. Řemeslníci už její střechu opravují.

„Tady u nás na hospodářské budově to nadzvedlo část střechy a převalilo ji to. Se stodolou za silnicí je konec úplně. Zatím jsme škody nepočítali. Co jde, musíme napřed opravit. Naštěstí se nikomu nic nestalo, na našem domě to vysklilo jen jedno okno. Byla to klika,“ říká mladá žena ze stavení zemědělců Jiránkových, kteří ve vsi hospodaří v šesté generaci.

Podívejte se na tornádo zde

Farmáři viděli, jak se k nim nečas žene od Slatiny nad Úpou. „Chlapi to pozorovali ze dvorku. Šla bílá tma a strašně silný vítr, že nešlo skoro zavřít okna. Trošku krápalo, ani nepršelo, jen se objevil ten vítr a za dvě nebo pět minut bylo hotovo,“ popisuje žena.

Na několika chalupách a domech ve středu obce je vidět, jak vítr serval některé tašky.

Jarmila Komůrková uklízela zahradu celé úterní odpoledne a teď už sbírá jen drobné větvičky a nepořádek, který by vadil sekačce. Co se tu dělo, už není příliš znát.

„Viděla jsem, jak to přišlo ze strany od Žernova. Stála jsem u okna a venku létala vzduchem prkna. Jen jsem si říkala: Hlavně, ať to neletí do oken. Ten prostředek se točil tady hned vedle nás. Napřed byla tma, ani jsem neviděla, že spadla sousední stodola, jen jsem slyšela nějaký rachot. Létal tady sousedův sušák, my jsme měli šest plastových židlí na sobě a ty taky uletěly. Létaly větve z ořešáku. Staré betonové tašky se nám vznášely nad dvorkem a pak naráz spadly,“ vypráví Jarmila Komůrková.

Rodina měla velké štěstí, protože střecha na jejich domě vydržela, jen deska na komíně je oprýskaná. Na novostavbě mladých se posunuly některé tašky a s jejich urovnáním pomohli hasiči.

Dřevěná deska z pergoly hrozila narazit do oken domu, ale naštěstí spadla dřív na zem. Po zahradě létala i deska s horolezeckou stěnou pro děti, květináče i kus stromu. Vítr pokácel u sousedů dva ovocné stromy a odnesl trampolínu. Paní popisuje, jak se trampolína točila ve vzduchu, prolétla nad polem a skončila v plotě u skladovací haly. Její manžel zase pozoroval z okna, jak se v blízkém zemědělském areálu nadzvedla střecha skladovací haly.

„Spadlo tady nejdřív pět šest opravdu velikých kapek, tak jsem se bála, že přijdou kroupy, ale vůbec nepršelo. Všechno se tady odehrálo v té tmě. Zaplaťpánbůh, že má každý střechu nad hlavou,“ hodnotí Jarmila Komůrková.

„Lítalo to tady jako čert“

Její soused Petr Rosa přišel za domem o plastový kryt nad bazén. „Byl jsem na dvoře celou dobu a uprostřed se najednou udělal vír. V metrové výšce se tu točily betonové tašky otrhané z druhé strany střechy. Kryt na bazén i všechny další věci, jako třeba kovovou houpací lavičku, schovanou v altánu, to vzalo a odfouklo vzadu na stromy. Ty věci jsou relativně lehké, tak to tady lítalo jako čert,“ obhlíží Petr Rosa hromadu nepořádku, který odpoledne sundával ze stromů spolu s hasiči.

Ženy ráno v obchodě řešily tornádo a vyprávěly si, že domácí zvířata to cítila a schovávala se. Místní lesník zase popisoval škody na skácených stromech kolem Boušínské lávky u řeky Úpy v Babiččině údolí.

V Černém lese mezi Červenou Horou a Slatinou jsou některé rozštípnuté stromy vidět ze silnice. Poničená je i alej ovocných stromů kolem silnice z Červené Hory na Žernov. Některé stromy jsou vytržené z kořenů, velké větve leží opodál v poli.

Vážné škody na majetku má Zemědělské družstvo Žernov, jemuž patří skladovací hala na obilí a kravín používaný jako sklad v Červené Hoře. Jejich střechy jsou očesané, stejně jako teletník, který už dřív prodali soukromému zemědělci.

„Skladovací hala byla z poloviny uzavřená, ale střecha s vlnitou krytinou uletěla z obou částí, uletěla i vrata. Musela to být síla. Odhaduju, že škoda bude nejméně milion korun. Je to na totální přestavbu. Jestli budeme dělat něco se starým kravínem, zatím nevím,“ říká předseda družstva Jaromír Volhejn.

Sám tornádo sledoval. „My jsme na to koukali z Olešnice, ale zdálo se mi, že se to odehrává dál, přitom to bylo jen asi půl kilometru. Tornáda jsem tady viděl už dřív několikrát, ale takovéhle ještě ne,“ popisuje předseda Volhejn.