Bomby na Klinice jsme nenahlásili, ohradila se policie. Za zásahem si stojí

  • 94
Vedení pražských policistů se ostře ohradilo proti nařčení, že anonymní oznámení o bombě v sociálním centru Klinika byla pouze záminka, aby policie mohla budovu vyklidit. Množství zasahujících policistů považuje za úměrné situaci. První oznámení o nastražené bombě na Klinice policie obdržela minulý pátek, další v úterý vpodvečer.

Už po prvním oznámení se objevily spekulace, zda policie situaci nezneužívá k vyklizení budovy. „Zatím nevíme, zda se nejedná o záminku,“ uvedlo sociální centrum Klinika v pátek na svém Facebooku.

Proti tomu se však policie ohradila. Tvrzení, že by jednala účelově, nebo dokonce bomby nahlásila sama, ostře odmítá. „Na zaslané výhrůžky reagujeme vždy, a to ať se jedná o tuto budovu, nebo o kteroukoliv jinou, výhradně ze zákonné povinnosti, kdy je naší prioritou především ochrana života, zdraví a majetku zúčastněných i nezúčastněných osob,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Bližší informace o tom, kdo anonymní výhrůžku o bombě oznámil, však policisté zatím nemají.

Policie se zastal i Úřad pro zastupování státu (ÚZSVM) ve věcech majetkových, kterému nemovitost patří. „Není pravda, že by policie zasahovala do soudního sporu mezi ÚZSVM a zástupci Kliniky. Někteří zástupci Kliniky se nepravdivými informacemi snaží mást veřejnost,“ uvedl mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Squateři tvrdí, že vedou s ÚZSVM kvůli užívání domu civilní soudní spor.

ÚZSVM ale zopakoval, že vniknutí squaterů do budovy je protiprávní. Úřad podal žalobu na vyklizení objektu i návrh na předběžné opatření na vyklizení a předání objektu. „Soud toto předběžné opatření vydal a je vykonatelné. O samotný výkon práva jsme opakovaně požádali Policii ČR,“ uvedl Ležatka s tím, že úřad opětovně podal i trestní oznámení.

Protiprávní a drahé

„Neoprávněné násilné vnikání osob do uzamčeného a zabezpečeného prostoru budovy je nejen protiprávní, ale rovněž občany stojí značné množství peněz. Vyzývám osoby, které se v budově neoprávněně zdržují, stejně jako ty, kteří oznamují uložení výbušného zařízení, aby svého jednání zanechaly a neplýtvaly tak penězi daňových poplatníků. Veškeré toto protiprávní jednání je naprosto nepřijatelné. Klinika, stejně jako každý jiný, musí dodržovat všechny zákony. To, co se nyní děje v objektu Jeseniova 60, je velmi nebezpečný precedens v rámci celé České republiky. Použijeme veškeré právní prostředky k tomu, aby byla práva České republiky důsledně chráněna,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Policejní mluvčí Hulan ale zdůrazňuje, že budova Kliniky je ryze v kompetenci ÚZSVM. „Je na něm, aby si nemovitost zajistil technicky, nebo třeba pomocí bezpečnostní agentury,“ řekl pro iDNES.cz.

Hulan v souvislosti s tím připomíná případ vily Milada, kterou rovněž obývali squateři. Do jejího vyklízení se prý policie zapojila až na popud vlastníka. „Ten nás tehdy upozornil, že půjde do budovy uplatnit svá vlastnická práva. Dalo se předpokládat, že by mohlo dojít k narušení klidu a veřejného pořádku,“ popsal. Policie tehdy zakročila až poté, co squateři odmítli Miladu opustit, tedy kvůli podezření na protiprávní jednání (více o zásahu čtěte zde).

„Policie nemůže a nebude nikomu dělat ochranku,“ uvedl Hulan. Přesto si ÚZSVM podle Ležatky zatím ochranku na hlídání Kliniky najmout neplánuje.

Zásah na Klinice nestál víc než jinde

Podle Hulana zasahovalo na Klinice v obou případech „několik desítek policistů“. Jejich množství nepovažuje za mimořádné, vždy prý záleží na konkrétní situaci. „Každé opatření týkající se anonymní výhrůžky o uložení nástražného výbušného systému je individuální,“ uvedl.

Přítomnost policistů v Jeseniově ulici, kde se Klinika nachází, podle něj nestála o nic víc než jiné zásahy. „Jednalo se o policisty z běžného výkonu služby. Žádný nebyl přizván do služby z volna, žádný tam nebyl přesčas. Vyšlo to na stejné finanční prostředky, jako kdyby ti policisté vykonávali službu jinde,“ doplnil Hulan.

Squateři zaplatili pokutu

Lidé z Kliniky ve středu zaplatili ÚZSVM pokutu 40 000 korun za neopuštění budovy. Symbolicky předat je do sídla úřadu přišla asi stovka lidí. Fakticky už peníze převedli na účet úřadu, řekl novinářům Arnošt Novák z kolektivu Kliniky. Podle mluvčího ÚZSVM Ležatky ale v současnosti úřadu dluží už 84 000 korun.

Aktivisté s sebou měli transparenty s různými přepočty, co za 40 000 korun bylo možné pořídit. Šlo například o elektřinu na dva roky, 160 000 semínek ředkviček, 200 kilogramů tofu nebo 240 kilometrů toaletního papíru. „Peníze jsme vybrali od příznivců. Přijde nám ale škoda je vydávat na pokutu, když mohly jít na zvelebení Kliniky," dodal Novák.

Poprvé někdo zaslal anonymní výhrůžku o bombě e-mailem do redakcí dvou médií minulý pátek. Policie Kliniku vyklidila, ale bombu nenašla. Aktivistům už ale zabránila se do budovy vrátit a předala ji vlastníkovi - Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (psali jsme zde).

Situace se opakovala v úterý. Tentokrát však část lidí odmítla Kliniku opustit a 16 z nich nakonec policisté zadrželi (více čtěte zde).

Bývalou plicní ambulanci squateři protiprávně obsadili v listopadu roku 2014, o měsíc později ji vyklidila policie. Úřady jim poté nabídly budovu zdarma k zapůjčení loni v únoru do doby, než bude převedena na nového vlastníka. Smlouva o výpůjčce Klinice vypršela letos 2. března, aktivisté od té doby objekt užívají nelegálně. ÚZSVM ji neprodloužil proto, že budova v majetku státu nemá platnou kolaudaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue