Ona

Bariatrická operace žaludku pomáhá lidem s těžkou obezitou (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Skalpel na kila. Co se stane, když podstoupíte bariatrickou operaci

  • 7
Chirurgické zákroky vedoucí k odstranění obezity jsou navenek nesmírně efektní. Ještě zajímavější je však to, co s tělem udělají zevnitř.

Bariatrické operace, tedy zákroky, při kterých se zmenší obsah žaludku, jsou často prezentovány jako kosmetická záležitost. To je však velký omyl stejně jako tvrzení, že jsou určeny jen pro extrémní tlouštíky.

Bariatrickou operaci může podstoupit i pacient s obezitou prvního či druhého stupně, pokud k tomu má další „předpoklady“, jako je diabetes, nebo je naděje, že výkon pozitivně ovlivní jeho zdravotní stav.

„Po bariatrických operacích se například výrazně zlepší, nebo dokonce zcela vymizí diabetes, a to často i u pacientů na inzulinu. Také klesá krevní tlak, hodnoty cholesterolu a kyseliny močové, dokonce i markery zánětu. Bariatrická chirurgie tedy není v žádném případě metoda kosmetická, ale život prodlužující a často i zachraňující,“ říká obezitoložka Dita Pichlerová.

Pokud vás teď napadlo, že než abyste se honili po lese a přemýšleli nad jídelníčkem, bude jednodušší nechat si zmenšit žaludek, brzděte. Pouze lékaři rozhodnou, zda jste vhodný kandidát pro operaci.

„Indikace každého pacienta je v rukou týmu složeného z internistů, diabetologů, endokrinologů, nutričních poradců, psychologů, gastroenterologů a chirurgů,“ vypočítává Dita Pichlerová.

Odborníci musí potvrdit, že je na operaci zralé vaše tělo, ale hlavně psychika, protože zákrok vás sice může zbavit kil, nikdy vás však nezbaví osobní odpovědnosti za vlastní zdravotní stav.

Úspěch není zadarmo

To si na vlastní kůži vyzkoušela i sedmadvacetiletá Kristýna, která to v těhotenství „dotáhla“ až na 140 kilo. A tak padlo rozhodnutí, že absolvuje plikaci (zmenšení) žaludku.

Díky zákroku dnes váží při výšce 174 centimetrů 77 kilo, takže se nachází v rozmezí optimální hmotnosti.

Kristýna vážila před operací 140 kilo, dnes má 77 kilogramů.

„Výborné je, že jsem nejen zhubla, ale už mě nebolí klouby a nemusím užívat prášky na cholesterol,“ pochvaluje si mladá maminka.

Snaží se jíst pětkrát až osmkrát denně. Na porce, které sotva zaplní dezertní talířek, už si zvykla stejně jako na to, že musí pomalu žvýkat, aby stravu dobře rozmělnila. Větší sousta by totiž v jejím zmenšeném žaludku mohla způsobit potíže.

Úspěch Kristýnu těší, ale bez vlastní pevné vůle by ho nedosáhla. Ví, že už se nikdy nesmí vrátit k dřívějšímu nezdravému životnímu stylu, že se musí pravidelně hýbat a přemýšlet, co jí.

Přehled bariatrických zákroků

* Metoda, která slaví velké úspěchy na poli léčby obezity a diabetu, je plikace žaludku. Část žaludku chirurg sroluje a vytvoří tak jakousi řasu (pliku). Žaludek zůstane zachován celý, ale zmenší se jeho objem, takže pocit zasycení přichází už po malé porci jídla. Při nedodržení optimálního stravování však hrozí, že se žaludek opět roztáhne.

* Relativní novinkou je endoskopická vertikální gasterektomie. Podobá se žaludeční plikaci, operuje se ale zevnitř: přišije se k sobě přední a zadní stěna žaludku. Efekt opět spočívá ve zredukování příjmu potravy. Zákrok je vratný, protože stehy se po určité době rozpustí. Zdravotní pojišťovny ho ovšem nehradí, cena je cca 100 000 Kč.

* Gastrický bypass představuje chirurgické rozdělení žaludku na horní menší a dolní větší část, která je zákrokem vyřazena z činnosti spolu s částí tenkého střeva. Zmenšuje se tak objem žaludku i plocha vstřebávání potravy. Riziko roztažení žaludku je stejné jako u plikace. Nevýhodou je, že pacient je ochuzen o vstřebávání vitaminů a dalších potřebných látek.

* Při bandáži žaludku se používá silikonový kroužek, který se obtočí kolem žaludku. Na vnitřní straně má balonek, takže lékař může jeho objem regulovat (vpichem jehly přes kůži do kovové komůrky, která je umístěna v podkoží v levém podžebří a je plastovou hadičkou spojena s balonkem). Lékař má možnost přiškrcením žaludku podle potřeby měnit jeho obsah, ovšem právě kvůli možné manipulaci s kroužkem může nezodpovědný pacient efekt narušit.

* Tubulizace (sleeve resekce) spočívá ve výrazném zmenšení obsahu žaludku (až o 85 %) prošitím po celé jeho délce. Rychleji se pak vyprazdňuje a do tenkého střeva odchází ne zcela natrávená strava. Nevýhodou je, že tento zákrok je nevratný.

30. prosince 2009