Tampa Bay nevyužila postupový mečbol, Pittsburgh si vynutil sedmý duel

• 13
Hokejisté Tampy Bay nevyužili výhody domácího ledu a neproměnili šestý zápas finále Východní konference play-off NHL v postup do závěrečné bitvy o Stanley Cup. Radoval se naopak hostující Pittsburgh, jenž si výhrou 5:2 vynutil rozhodující sedmý duel. Bilancí gólu a asistence se v zápase blýskl kapitán Penguins Sidney Crosby.

Sedmý zápas finále Východní konference je na programu ve čtvrtek a bude jej hostit Pittsburgh, jenž usiluje o zopakování finálové účasti NHL z ročníku 2009. Tampa Bay naopak bojuje o druhou účast v závěrečné sérii o Stanley Cup za sebou poté, co loni podlehla Chicagu.

Postup mohli Lightning slavit už v úterý, po předchozích dvou triumfech nad Penguins (ve čtvrtém a pátém duelu série 4:3 a 4:3PP) ovšem třetí v řadě nepřidali. Tým kapitána Sidney Crosbyho, jenž byl s bilancí (1+1) zvolen první hvězdou, odmítl vyřazení jasným výsledkem 5:2.

První gól utkání padl už v 6. minutě. Pro postavení mimo hru ovšem rozhodčí po přezkoumání videa na popud kouče Pittsburghu Mika Sullivana dodatečně trefu Jonathana Drouina neuznali. Co se nepovedlo dle pravidel domácím, tak naopak dokázali Penguins. V 18. minutě se totiž na trestné lavici sešli obránci Tampy Anton Strälman a Victor Hedman a dvojnásobnou výhodu potrestal po skvělých přihrávkách od Crosbyho s Malkinem kanonýr Phil Kessel.

V 26. minutě po tečované střele Krise Letanga zachránila domácí od druhé inkasované branky tyč za již překonaným Andrejem Vasilevským. Ofenzivní bek Pittsburghu si však jen o pouhé dvě minuty později vše vynahradil, když se v útočném pásmu dostal ke střele z pravého kruhu a využil zakrytého výhledu Vasilveského.

V dalším průběhu měli dvě šance domácí. Únik Ondřeje Paláta po návratu z trestné lavice ani zakončení J.T. Browna ovšem ke gólu nevedlo a opět se tak potvrdilo známé hokejové rčení - nedáš, dostaneš. Těsně před druhým odchodem do kabin se totiž prodral do úniku nezastavitelný Crosby a střelou z mezikruží trefil mezeru mezi betony Vasilevského - 3:0 pro Pittsburgh.

Nulu na kontě Matta Murrayho, jenž po předchozím neúspěšném návratu jedničky Marc-Andre Fleuryho zavítal zpět do brány, umazal až v 46. minutě Brian Boyle. Jeho nahození si nešťastně srazil do vlastní sítě vracející se Kessel. V 53. minutě se navíc stejný hráč po zachycení rozehrávky prosadil podruhé, když při střele z pravého kruhu těžil z chyby Matta Cullena. Zkušený útočník zabrzdil přesně před Murraym a zastínil mu tak výhled.

Nejtěsnější rozdíl ve skóre rozsekl v 58. minutě hostující Bryan Rust. Klid do řad Penguins vnesl ze samostatného úniku proměněného parádní kličkou do forhendu. Tampa se stále nevzdávala a vyzkoušela si i hru s šesti hráči v poli, což proměnil v pátou trefu hostující Nick Bonino.

České duo v sestavě Tampy, útočník Ondřej Palát (18:16, -2, 3 střely) a obránce Andrej Šustr (17:18, +/-: 0, 1 střela), zůstalo tentokrát bez bodu. První hvězdou duelu byl zvolen kapitán vítězů Crosby (1+1) před domácím Boylem (2+0) a obráncem Letangem (1+0).

Výsledek play-off NHL

Východní konference - 6. zápas:

Tampa Bay - Pittsburgh 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)
46. a 53. Boyle - 19. Kessel, 28. Letang, 40. Crosby, 58. Rust, 60. Bonino. Střely na branku: 30:34. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Boyle (Tampa), 3. Letang (Pittsburgh). Stav série: 3:3.