Štěpánek bojoval, ale dál jde favorit Murray. Berdych i Veselý slaví

• 116
Radek Štěpánek, nejstarší muž ve dvouhře na tenisovém Roland Garros, měl na dosah senzaci, ale dál jde po pětisetovém boji na pařížském grandslamu nakonec druhý hráč světa Andy Murray. Tomáš Berdych vstoupil do antukového turnaje bez potíží, česká jednička porazila hladce Kanaďana s českými kořeny Vaska Pospisila 6:3, 6:2, 6:1.

Tak málo chybělo k tak velkému výsledku!

Sedmatřicetiletý Štěpánek, který se opět musel do hlavní soutěže prodírat kvalifikací, v páté rozhodující sadě vedl 5:4, stav byl 30-30. Český tenista si vypracoval nadějnou pozici pro útok, opřel se do bekhendu a...

... míček skončil na pásce. Murray pak servis udržel a nakonec po třech hodinách a 41 minutách dovedl dramatické utkání k očekávanému vítězství.

Češi v akci

průběh on-line

„Celkově to byl neuvěřitelný zápas. Velká bitva. Můžu být hrdý na to, co jsem předvedl, zatlačil jsem Andyho do kouta,“ prohlásil poražený Štěpánek v rozhovoru s českými repotéry v Paříži. „Porážka se vždycky těžko vstřebává. Ale hrát na takové scéně před takovým publikem, to je vždycky radost. A když jsem na konci cítil, že jsem je potěšil, tak to byl skvělý pocit.“ (celý rozhovor čtěte ZDE)

Soupeře ocenil rovněž vítěz Murray: „Je neuvěřitelné, jak hrál a bojoval. Po extrémně těžkém zranění se dokázal vrátit. Neočekávám, že bych to v jeho věku dokázal taky. Jsem rád, že nakonec postupuju dál. Musel jsem fakt hodně dřít.“

On-line reportáž

Dohrávka duelu Štěpánek vs. Murray.

Původně pondělní duel se kvůli tmě přerušil za stavu 6:3, 6:3, 0:6, 2:4 z pohledu zkušeného Čecha. Murray se rychle dostal do pátého setu a pak udolal statečného veterána Štěpánka.

Ale kudrnatý Skot, který na Roland Garros obhajuje semifinále z dvou předchozích ročníků, se vyrovnával s nečekanou dřinou těžce. V pondělí si stěžoval, že český soupeř zdržuje, nelíbilo se mu, že bude muset na kurt ještě jednou. O den později začínal podrážděně kvůli neposedným divákům, ale při hře stále působil lepším dojmem.

PORÁŽKA PO BOJI. Radek Štěpánek se v utkání s Andym Murraym statečně držel,...
Andy Murray v duelu s Radkem Štěpánkem.
Andy Murray se občerstvuje v duelu s Radkem Štěpánkem.
Radek Štěpánek v duelu s Andym Murraym.

Štěpánek exceloval především na síti a diváci bouřlivě oceňovali jeho zkracování hry, ale bohužel chyb na jeho kontě přibývalo. A hlavně - v jedenáctém gamu nabídl další dvojchybou Murraymu dva brejkboly, nasazená dvojka nepohrdla a získala rozhodující fázi zápasu.

Devětadvacetiletý favorit teď narazí na domácího Mathiase Bourguea, kdo ví, kolik bude mít Murray práce tentokrát.

Končí nasazené Kerberová i Azarenková

Na centrálním dvorci v Paříži už předtím jeden šok zažila německé tenistka Angelique Kerberovou, třetí nasazená šampionka z Australian Open nizozemské tenistce Kiki Bertensové podlehla 2:6, 6:3, 3:6.

Osmadvacetiletá Kerberová ztroskotala hned v úvodním kole na třetím turnaji za sebou. Němka, jež ani jeden zápas neuhrála na podnicích v Madridu a v Římě, měla opět problémy s levým ramenem a v průběhu třetího setu si vyžádala ošetření.

„Jsem zklamaná, samozřejmě. Ale je to sport. Někdy se to může stát, nehrála jsem svůj nejlepší tenis,“ řekla blonďatá Němka na tiskové konferenci.

Bertensová, 58. v žebříčku WTA, naopak potvrdila výbornou formu na antuce a navázala na zisk titulu z Norimberku. V Německu minulý týden vybojovala druhou trofej v kariéře.

V průběhu na seznam nešťastnic přibyla běloruská tenistka Viktoria Azarenková (nasazená jako číslo pět) vzdala kvůli zranění pravého kolene Estonce Karin Knappové za nepříznivého stavu 3:6, 7:6, 0:4.

Berdych poprvé zdolal Pospisila a hladce postoupil dál

Možná si někdo mohl myslet, že světová osmička Berdych bude mít kvůli nedávnému debaklu v Římě i ukončení spolupráce s trenérem problémy proti neoblíbenému sokovi. Ale vůbec ne!

Český dlouhán vstoupil do druhého grandslamu sezony suverénně. V utkání si vypracoval rychlý náskok, v prvním setu zvládl i krátké zakolísání, kdy po ztraceném servisu mohl o náskok přijít a vrátit Pospisila do zápasu.

Berdych působil jistým dojmem, málo kazil (ve statistikách má 15 nevynucených chyb oproti 27 „winnerům“), dařilo se mu na returnu. Pětadvacetiletý Kanaďan se jen občas blýskl kvalitním prohozem. Za necelou hodinu a půl bylo po zápase, ve 2. kole potká Berdych Maleka Džazírího z Tuniska.

„Byl to potřebný zápas na úvod, i když utkání s ním předtím nebyla nic moc, tak jsem radši, že se mi to takhle podařilo zvládnout,“ konstatoval spokojeně Berdych v rozhovoru s reportérem MF DNES a iDNES.cz. „Hrál jsem tenis, co jsem chtěl a měl hrát, co mě zdobilo a co fungovalo v poslední době nebo i dřív. Bylo tam dost pozitivních věcí.“

24.května 2016 v 13:51, příspěvek archivován: 24.května 2016 v 15:45

Lunch with TB team. @PerbastDK is showing how I played today ...#RG16pic.twitter.com/eC7CUHgf5B5B

Déšť tomu chtěl, že se kromě české mužské jedničky představují také dvě ženy, kterým se přeložily zápasy 1. kola z pondělí. Úspěšná kvalifikantka Kateřina Siniaková prohrála s turnajovou devatenáctkou Carlou Suárezovou ze Španělska 2:6, 6:4 a 2:6.

„Potrápit favoritku se počítá, spokojená samozřejmě nejsem, lepší by bylo vítězství. Ale doufám, že těmito krůčky se to bude stále zlepšovat,“ věří dvacetiletá naděje.

„Chyběla mi přece jen větší konstantnost hry. Potřebovala bych méně chybovat, utekl mi začátek prvního setu. Pak jsem se rozehrála, hrálo se mi lépe. Jenže pár chybama jsem ji pomohla a už to bylo.“

Veselý nadělil „kanára“, Allertová skrečí „zmátla“ pořadatele

Jiří Veselý poprvé v letošní sezoně přešel přes úvodní kolo grandslamového turnaje, po australském selhání tentokrát spolehlivým výkonem přehrál Rajeeva Rama, který reprezentuje USA.

„Úvodní zápas jsem zvládnul dobře. Myslím, že los na antuku to byl určitě jeden z nejlepších, ale na druhou stranu člověk musí porazit každého soupeře. Zápas jsem měl pod kontrolou až na třetí set, kde jsem trošku zatuhl a trošku hůř returnoval,“ zhodnotil duel Veselý.

Největší zbraní českého tenisty byl jednoznačně servis, vždyť americký soupeř se nedostal ani k žádnému brejkbolu. Ramovi se na returnu nedařilo, zatímco Veselý naopak posbíral jeho podání.

I když třetí sadu těsně ztratil 22letý Čech v tie-breaku, následující set trval jenom 19 minut a Veselý jej ovládl 6:0. V dalším kole Veselý narazí na Nicolase Almagra ze Španělska.

Velice zajímavý byl duel Denisy Allertové s japonskou hráčkou Kurumi Naraovou. Česká tenistka nejprve v první sadě ztrácela, ale pak získala pět gamů v řadě a mohla jít ve druhém setu do vedení 2:0. Místo toho zase Japonka obrátila skóre a sama vedla 2:0 v rozhodující sadě. Jenže pak se v oficiálním zápise objevilo, že skrečovala. Ve skutečnosti však musela utkání předčasně ukončit Češka. Ještě dlouho poté na webu svítil zeleně její postup.

Allertová si tak pošesté na grandslamu nepřipíše šestou účast minimálně ve 2. kole. Bývalá světová jednička Ana Ivanovičová se tak střetne s Naraovou.

Kristýna Plíšková po dvou a půl hodinovém boji prohrála s Brazilkou Telianou Pereirovou 5:7, 6:3 a 7:9.