Nezávislost na GPS se blíží. Na orbitě je již polovina satelitů Galileo

  • 241
Na orbitu ve výšce 23 522 kilometrů se dnes vydaly další dva satelity evropského navigačního systému Galileo, s pořadovým číslem 13 a 14. Naposledy je vynesla ruská raketa Sojuz, zbývajících 16 satelitů vynesou rakety Ariane.

Evropská kosmická agentura označila dnešní vypuštění dvou satelitů budoucího evropského navigačního systému Galileo za učebnicové. Celý proces, od startu rakety po usazení satelitů na oběžné dráze ve výšce 23 522 km trval 3 hodiny 48 minut.

24.května 2016 v 15:11, příspěvek archivován: 24.května 2016 v 15:34

Confirmation of full success of #Galileo 13 & 14 launch. https://t.co/VHWwiD3fnK

Na Francouzské Guyaně odstartovala v 10:48 středoevropského letního ruská raketa Sojuz. Na oběžnou dráhu vynáší dva satelity, které doplní vznikající evropský navigační systém Galileo.

Zatím kolem Země obíhá dvanáct satelitů Galileo, k plné funkčnosti jich je potřeba 24, počítá se ale celkem se třiceti satelity, šest bude náhradních.

Start rakety Sojuz (24. května 2016, 10:45 SELČ)

Další čtyři satelity by měly být vyneseny na podzim letošního roku, již ne raketou Sojuz, ale Ariane 5 ES. První navigační služby by mohly být v testovacím režimu dostupné již koncem roku 2016 a celý systém by měl být dokončen v roce 2020.

Velitelství evropského navigačního systému Galileo je od roku 2012 v Praze v Holešovicích.

Proč Galileo?

Galileo má přinést nezávislost na americkém navigačním systému GPS, případně ruském systému GLONASS (který je již funkční a v mnohých mobilních chipsetech podporován).

Oproti GPS má být mnohem přesnější (na metr komukoli, na 30 centimetrů platícím zákazníkům a záchranným složkám) a díky vyšší oběžné dráze má zajišťovat lepší pokrytí i v polárních oblastech.

Systém Galileo nabídne i zpětný komunikační kanál mezi zařízením a satelitem, což bude důležité například pro koordinaci záchranných prací nejen při živelních katastrofách - zranění budou moci záchranářům odeslat svoji přesnou pozici a další údaje i ve chvíli, kdy nebude běžná komunikační infrastruktura v provozu.

,