Hertl byl u rozdílové trefy, San Jose je blízko finále Stanley Cupu

• 26
Český hokejový útočník Tomáš Hertl asistoval u rozdílové branky pátého finále Západní konference play-off NHL. Střelcem byl produktivní forvard Joe Pavelski, jenž o výhře San Jose na ledě St. Louis rozhodl v úvodu třetí třetiny. Výsledek pak ještě hosté pojistili dvěma zásahy do prázdné klece a po triumfu 6:3 vedou v sérii 3:2 na zápasy.

Úvodní tři zápasy finále Západní konference byly poměrně chudé na góly. V pořadí čtvrtý a pátý duel však fanouškům vše vynahradil, když v obou případech padlo vždy po devíti brankách. V sobotu triumf 6:3 slavilo St. Louis a v pondělní odvetě pro změnu stejného výsledku dosáhlo i San Jose a za stavu série 3:2 na zápasy je pouhý krok od finále Stanley Cupu. O svém postupu můžou Sharks rozhodnout ve středu na domácím ledě.

Skóre doznalo první změny už ve 4. minutě, kdy od modré čáry propálil vše včetně brankáře Jaka Allena obránce Marc-Edouard Vlasic. Asistence si připsaly hlavní ofenzivní hvězdy San Jose Joe Pavelski a Joe Thornton, Tomáš Hertl odvedl skvělou černou práci při clonění brankáři.

Srovnáno však bylo už od 8. minuty, kdy se z prostoru před bránou prosadil dorážkou zblokovaného puku Jaden Schwartz. Podruhé Bluesmani slavili v 16. minutě. Ránu Paula Stastného gólman Martin Jones vyrazil na levou stranu přesně k Troyi Brouwerovi, který se z dorážky nemýlil.

V prostředním dějství sehrály klíčovou roli početní převahy, v nichž padly tři branky. Sharks dvakrát dotahovali nepříznivé skóre. Nejprve v 25. minutě srovnával na 2:2 Joel Ward poté, co snadno dorážel puk po ráně Paula Martina do tyče. V polovině zápasu se do sebe pustili Roman Polák a český mladík Blues Dmitrij Jaškin, z čehož vyplynula přesilovka pro domácí zužitkovaná tvrdou ranou od modré z hole Robby Fabbriho - 3:2.

Těsně před druhým odchodem do kabin ale Kevin Shattenkirk zahákoval aktivního Hertla a v nařízené početní výhodě Thornton našel mezi kruhy volného Pavelskiho, jenž zařídil smírný stav 3:3 a navíc neřekl ještě své poslední slovo. K asistenci a vyrovnávací brance totiž v úvodu třetího dějství přidal navrch ještě rozdílový gól utkání. Ze třetí třetiny uběhlo jen 16 vteřin, když umně tečoval nahození od modré v podání Brenta Burnse. U klíčové akce si připsal asistenci i Hertl.

Závěrečnou snahu Blues o vyrovnání s šesti hráči v poli využili zásahy do prázdné klece útočníci Chris Tierney a Joel Ward. Hlasování zámořských novinářů o tři hvězdy duelu jasně ovládl tříbodový Pavelski (2+1) před domácím Fabbrim (1+0) a parťákem Thorntonem (0+3).

Z Čechů se prosadil jen zmiňovaný Hertl (15:00, +1, 2 střely, 0+1), bijec Polák (10:57, -1) se střetl v pěstním souboji překvapivě s domácím mladíkem Jaškinem (7:59, +/-: 0, 1 střela).

Výsledek play-off NHL

Západní konference - 5. zápas:

St. Louis - San Jose 3:6 (2:1, 1:2, 0:3)
8. Schwartz, 16. Brouwer, 32. Fabbri - 25. a 60. J. Ward, 39. a 41. Pavelski (na druhou Hertl), 4. Vlasic, 60. Tierney. Střely na branku: 21:27. Diváci: 19 372. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski (San Jose), 2. Fabbri (St. Louis), 3. J. Thornton (San Jose). Stav série 2:3.