Bojovníci Islámského státu projíždějí syrským městem Rakká.

Bojovníci Islámského státu projíždějí syrským městem Rakká. | foto: Reuters

Čas nadešel. Na baštu IS se snášejí letáky, naznačují brzký útok

  • 112
Na syrské město Rakká ovládané teroristy z Islámského státu se v posledních dnech snášejí barevné letáky. Koalice vedená Američany jím obyvatele města vyzývá, aby co nejdříve odešli. Možný útok na baštu teroristů z Islámského státu naznačuje i tajná návštěva amerického generála Votela v Sýrii.

„Čas nadešel. Je čas odejít z Rakká,“ vyzývá obyvatele leták, na kterém je obrázek lidí prchajících z černobílého světa Islámského státu do zářivých barev svobody.

Letáky se na město podle tamních obyvatel snesly z letadel spojenecké koalice vedené Američany. Mají navodit dojem, že útok na baštu radikálních islamistů se nevyhnutelně blíží a její obyvatelé by tedy měli co nejdříve odejít.

O možném útoku na Rakká se na sociálních sítích mezi džihádisty už více než týden živě diskutuje. Stoupenci Islámského státu proto ve městě začali rozmisťovat své bojovníky a snaží se zakrýt všechny cíle potenciálního bombardování.

„Zaznamenali jsme vyhlášení výjimečného stavu v Rakká, ať už to v praxi znamená cokoli,“ sdělil už před týdnem serveru CNN plukovník Steve Warren, mluvčí spojeneckých sil v Sýrii a Iráku. „Víme, že se náš nepřítel cítí v ohrožení, což by také měl,“ dodal Warren (více zde).

Pocit ohrožení má zvýšit právě záplava letáků padajících z nebe. Některé hlasy z americké armády však napovídají, že se žádná ofenziva nechystá. Nejmenovaný úředník Pentagonu serveru The Daily Beast prozradil, že Američané tímto způsobem jen brnkají na nervy islamistů.

Leták sdíleli na internetu syrští aktivisté a novináři ze skupiny „Rakká je v tichosti vyvražďováno“ (Raqqa is Being Slaughtered Silently):

19.května 2016 v 20:44, příspěvek archivován: 22.května 2016 v 13:52

#Raqqa the Coalition drop Leaflets saying "its the time that u wait for long time , its the time to leave the city pic.twitter.com/8uJuN8ebIz

Vysoký americký generál tajně krátce navštívil Sýrii

Možné ofenzivě může na druhou stranu nasvědčovat tajná návštěva velitele amerického Centrálního velení pro Blízký východ (CENTCOM) Josepha Votela v severní Sýrii. Cílem návštěvy totiž bylo „připravit ofenzivu proti Rakce“, uvedl na Twitteru zvláštní vyslanec prezidenta Baracka Obamy u koalice proti IS Brett McGurk.

Generál Votel v oblasti strávil jedenáct hodin, během kterých se setkal s americkými vojenskými poradci a vůdci Syrských demokratických sil (SDF), prokurdských milic bojujících proti IS a frontě an-Nusra. CENTCOM odmítl uvést podrobnosti o lokalitě, kde se schůzka konala.

Americké speciální síly mají za úkol pomoci místním skupinám, zejména pak SDF, aby se zkoordinovaly a připravily ofenzivu s cílem dobýt Rakku a vytlačit z ní islamisty. To je spolu s ovládnutím iráckého Mosulu hlavním cílem mezinárodní koalice proti IS.

Votel po návštěvě v Sýrii řekl, že výcvik lokálních sil k boji proti IS byl správným přístupem. „Odcestoval jsem s posílenou důvěrou v jejich schopnosti a v naši schopnost je podporovat. Myslím, že ten model funguje, a funguje dobře,“ řekl generál.

SDF čítají nyní kolem 25 tisíc kurdských bojovníků a zhruba pěti tisíc Arabů. Arabští velitelé řekli novinářům, že jejich síly potřebují větší pomoc. Podle zástupce velitele SDF Karhamana Hasana jde hlavně o obrněné vozy, raketomety a granátomety. V současnosti se SDF musejí spoléhat na pašování zbraní, tak se ale prý armáda budovat nedá.

Válka v Sýrii

Votel stojí v čele amerického Centrálního velení teprve sedm týdnů. Je nejvýše postaveným americkým vojenským představitelem, který - pokud je známo - navštívil Sýrii od roku 2014, kdy USA zahájily svou kampaň proti IS.

Okolnosti generálovy návštěvy v Sýrii jsou výjimečné, konstatovala agentura AP, protože USA nemají v Sýrii žádné bojové jednotky, nemají se Sýrií diplomatické vztahy a v posledních dvou letech držely většinu aspektů své vojenské mise v Sýrii v tajnosti.

Útok na Fallúdžu

Útok se chystá také na irácké město Fallúdža. V neděli to oznámila irácká armáda a vyzvala tamní obyvatelstvo, aby baštu IS opustilo.

Armáda v televizním prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters, žádá „obyvatele, kteří jsou stále ještě ve Fallúdži, aby byli připraveni město opustit po zajištěných cestách, které budou oznámeny později“.Ti, kteří nebudou moci město opustit, mají vyvěsit bílou vlajku. Přesnější termín útoku v prohlášení nebyl uveden.

Člen rady provincie Anbár, kde Fallúdža leží, Fálih Isáví uvedl, že pro civilisty budou otevřené tři koridory, do táborů na západě, jihozápadě a jihovýchodě města. Podle některých zpráv již obyvatelé začali prchat. Podle Isávího ve Fallúdži zůstává více než 75 000 civilistů. Podle odhadů americké armády je jich zde 60 000 až 90 000.

Fallúdža leží na řece Eufratu 50 kilometrů západně od Bagdádu. Před válkou v ní žilo kolem 300 000 obyvatel. Nyní je město obklíčeno iráckými vládními silami a bojovníky koalice šíitských polovojenských skupin Hašíd Šábí.

Organizace spojených národů a mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) minulý měsíc varovaly, že Fallúdža kvůli obklíčení vládními silami čelí akutnímu nedostatku potravin a léků. Pomoc se do města nedostala od prosince, kdy irácká armáda převzala pod kontrolu blízké Ramádí, hlavní město provincie Anbár.

Fallúdža nazývaná „městem minaretů a matkou mešit“ byla těžce poškozena při dvou ofenzivách amerických sil proti povstalcům z hnutí al-Káida v roce 2004.

Profil Islámského státu:

25. září 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue