DeMar DeRozan (vpravo) z Toronta zakončuje na koš Clevelandu, jeho pokus...

DeMar DeRozan (vpravo) z Toronta zakončuje na koš Clevelandu, jeho pokus sleduje Kevin Love. | foto: AP

Toronto žije. Výhrou připravilo Cleveland o rekord play-off NBA

• 26
Basketbalisté Toronta Raptors zůstávají ve hře o titul v NBA. Domácí výhrou 99:84 snížili stav finále Východní konference proti Clevelandu Cavaliers na 1:2. Soupeřům z Ohia tak ukončili desetizápasovou vítěznou sérii ve vyřazovacích bojích.

Prvních jedenáct duelů play-off dokázali v NBA ovládnout pouze hráči Los Angeles Lakers, a to v letech 1989 a 2001. LeBron James a spol. tento výkon letos nezopakovali.

Zabránil jim v tom především DeMar DeRozan, který Clevelandu nasázel 32 bodů. Kyle Lowry připojil 20 bodů. Prostor pod oběma koši pak ovládl Bismack Biyombo, jenž doskočil (klubový rekord) 26 míčů, z toho osm v ofenzivě.

„Je nám jasné, že už nás všichni odepisovali, že nás smetou 4:0 na zápasy, ale to nás žene kupředu a nutí nás ještě víc bojovat,“ řekl trenér Toronta Dwane Casey, jehož tým prohrál první dva zápasy dohromady o 50 bodů.

LeBron James byl nejlepším střelcem poražených s 24 body, J. R. Smith dodal 22 bodů.

Zklamali však Kyrie Irving (13 bodů, střelba z pole 3/19) a Kevin Love (tři body při zakončení 1/9 plus pouhé čtyři doskoky). „Příště zahrají líp,“ ujistil James po utkání přítomné, že výpadek Irvinga a Lovea byl jen jednorázový.

Jamese samozřejmě příliš netěšilo, že je nyní třetím nejlepším „asistentem“ v historii play-off NBA. Nyní má na kontě 1 266 finálních přihrávek a ředstihl Jasona Kidda. Před ním jsou Magic Johnson (2 346) a John Stockton (1 839).

Pět nejhezčích akcí zápasu

Raptors do zápasu vlétli a díky dvanácti bodům DeRozana konečně vyhráli čtvrtinu. V té druhé navýšili náskok až na 17 bodů a hala bouřila. Hosté se nevzdali a v poslední čtvrtině měli šance se dostat do zápasu, ale v důležitou chvíli dal Biyombo tři koše za sebou a zlomil odpor loňského vicemistra.

„Prostě nás porazili. Od začátku byli agresivnější, tvrdší, aktivnější a rychlejší. U každého míče byli dříve,“ řekl clevelandský trenér Tyronn Lue.