Elektrický náramek má naučit lidi neutrácet. Při přečerpání dává rány

  • 60
Přečerpali jste svůj účet do minusu? Připravte se na elektrický šok. Sci-fi? Díky vynálezu britské firmy možná už ne. Nová technologie propojuje náramek na těle člověka s jeho účtem v bance. Když jeho nositel utrácí moc, přijde trest.

Dostat elektrický šok za přílišné utrácení zní drsně. Mnoho lidí ale raději dostane menší elektrický impulz hned, jak se dostanou do minusu, než aby později čelili velkému šoku z nečekaných dluhů, argumentuje podle listu The Guardian britská společnost Intelligent Environments, která tuto technologii vyvinula. Široké veřejnosti by měla být k dispozici v blízké budoucnosti.

Platforma propojuje chytré zařízení s přístupem na internet s bankovním účtem.

Tím zařízením může být například náramek Pavlok, který nositeli dává mírné elektrické šoky, a tak je odnaučuje špatným návykům. Pavlok prý pomohl už stovkám lidí přestat kouřit, kousat si nehty nebo nezdravě jíst. Škála impulzů se pohybuje od „mírného“ po „lehce nepohodlný“

Na podobném principu fungují například i elektrické obojky pro psy. Při nežádoucím chování dostane pes elektrický šok.

Uživatel náramek propojí se svým bankovním účtem nebo kreditní kartou a nastaví limit na utrácení. Když se k této hranici přiblíží, dostane na telefon upozornění. Pokud na něj klient nereaguje a utrácí dál, dostane ránu.

Technologie se umí propojit také s chytrým termostatem Nest od společnosti Google. Když stav účtu uživatele klesne pod nějakou hranici, termostat sníží teplotu v jeho domě na nastavenou hodnotu.

Vývojář technologie, firma Intelligent Environments specializující se na digitální finanční inovace tvrdí, že jen reaguje na poptávku. Kvůli rozvoji bezkontaktního placení mají totiž lidé menší kontrolu nad tím, jak utrácejí a více riskují, že se dostanou do finančních potíží.

Podle firmou zmíněného průzkumu se jeden ze tří zástupců současné generace tzv. miléniánů bojí kontrolovat svůj účet. A pouze třetina mladých mezi 18 a 24 lety dostala od své banky nějaký digitální nástroj na kontrolu financí.

Společnost v Británii dříve spolupracovala s různými finančními institucemi jako HSBC, Lloyds Banking Group nebo Atom Bank. V roce 2013 jako první na světě představila bankovní aplikaci pro chytré hodinky a o dva roky později kódování ve „smajlících“. Díky němu se zákazníci do svých finančních aplikací mohou přihlásit i jen s kombinací těchto emotikonů.