Egyptské letadlo se zřítilo do Středozemního moře, na palubě bylo 66 lidí

  • 769
Letoun egyptské společnosti EgyptAir na trase z Paříže do Káhiry se zřítil do Středozemního moře. Oznámil to francouzský prezident François Hollande. Svému egyptskému protějšku už z Paříže kondoloval ministr zahraničí a slíbil spolupráci při vyšetřování příčiny neštěstí. Na palubě Airbusu A320 bylo 66 lidí.

„Informace, které se nám podařilo získat, bohužel potvrzují, že se letadlo zřítilo a ztratilo se. Je naší povinností dozvědět se o všem, co se stalo. Žádná hypotéza není privilegována, žádná není vyloučena,“ prohlásil krátce po poledni francouzský prezident. Zatím však podle něj není možné vyvozovat závěry, zda tragédii způsobila nehoda nebo teroristický čin. Na palubě ztraceného letounu bylo patnáct francouzských občanů.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault dopoledne telefonicky kondoloval svému egyptskému protějšku a přislíbil svou účast v nadcházejícím pátrání po troskách a vyšetřování pádu. „Obě strany vyjádřily soustrast a dohodly se, že budou nadále spolupracovat na odhalení příčiny pádu letounu,“ uvedlo egyptské ministerstvo zahraničí.

Podle agentury AFP, která odkazuje na zdroje z řeckého letiště, se letoun zřítil u řeckého ostrova Karpathos. „Ve 3:39, kdy byl stroj na kurzu jiho jihovýchodně od ostrovů Kassosu a Karpathosu - poté, co vstoupil do vzdušného prostoru Káhiry -změnil několikrát směr, řekl bych o 90 stupňů doleva a pak 360 stupňů doprava,“ uvedl řecký ministr obrany Panos Kammenos. Letadlo také před zmizením z radarů rychle ztratilo výšku - z 11 280 metrů kleslo do výšky 4 500 metrů.

Egyptský prezident svolal kvůli zmizení letadla na čtvrtek radu národní bezpečnosti. Představitelé Egypta oficiálně pád letadla nepotvrdili. „Nyní nemůžeme vyloučit ani potvrdit žádnou možnost. Všechny pátrací akce musí pokračovat, abychom odhalili příčinu,“ uvedl premiér Šerif Ismail.

Stroj zmizel těsně za hranicemi vzdušného prostoru Egypta

Letadlo odstartovalo z Paříže ve středu zhruba hodinu před půlnocí. V Káhiře mělo dosednout ve 3:10 ráno středoevropského letního času. Spojení s kontrolní věží se přerušilo v době, kdy se letoun nacházel asi 16 kilometrů v egyptském vzdušném prostoru.

Podle webu Aviation Herald to bylo ve 2:45 ráno. Dispečeři s pilotem mluvili nad ostrovem Kea, což bylo nejspíš poslední vysílání z letounu. Agentura Reuters uvedla, že egyptská armáda zachytila ve 4:26 SELČ nouzový signál vyslaný z letadla. Armáda však zprávu popřela.

Do pátrání se zapojily egyptské a řecké letouny. „Airbus byl zřejmě v egyptském vzdušném prostoru teprve krátce, nejspíše nad Středozemním mořem, kde se Egypt dělí o vzdušný prostor s Řeckem. Tam budou pravděpodobně hledat,“ uvedl pro televizi al-Džazíra konzultant pro leteckou bezpečnost Keith Mackey.

Francouzský prezident přislíbil egyptským a řeckým úřadům pomoc při pátrání. „Musíme jim poslat lodě a letadla, abychom našli místo, kam letadlo spadlo. A udělat všechno, co můžeme, abychom sesbírali trosky, které nám umožní poznat pravdu,“ doplnil Hollande. Obdobná slova zvolila také pařížská prokuratura, která odpoledne oznámila, že zahajuje vyšetřování příčin pádu letadla.

Češi na palubě letounu nebyli. Jak vyplývá ze seznamu národností cestujících zveřejněného společností EgyptAir, cestovalo letadlem 30 Egypťanů, 15 Francouzů, dva Iráčané a jeden Belgičan, Brit, Kanaďan, Alžířan, Portugalec, Saúd, Kuvajťan, Súdánec a Čaďan.

Letoun nehlásil žádné problémy

Letecká společnost uvedla, že stroj byl ve výšce 11 280 metrů a zhruba padesát až šedesát kilometrů daleko od egyptských břehů. Kontrolní věž zaznamenala poslední kontakt s letounem 10 minut před tím, než zmizel z radaru.

Podle francouzského deníku Le Monde letoun nehlásil žádné technické anomálie, co se týká rychlosti nebo výšky. List to uvedl na základě informací dvou monitorovacích center komerčních letadel. Stejně tak nepanovaly žádné zvláštní povětrnostní podmínky. Počasí byl oběhem noci klidné.

Podle francouzského leteckého experta Jeana-Paula Troadeca je možné, že v letadle došlo k výbuchu. Uvedl to v rozhovoru pro rádio Europa 1. „Pokud posádka neposlala nouzové hlášení, pak událost byla velmi, velmi brutální,“ uvedl Troadec, bývalý ředitel francouzského úřadu pro bezpečnost civilního letectví BEA.

„Obvyklé technické problémy - oheň, porucha motoru - nezpůsobí okamžitou nehodu a posádka má čas reagovat. Tady posádka neřekla nic, nereagovala, a tak se velmi pravděpodobné jedná o brutální událost a můžeme skutečně uvažovat o atentátu,“ dodal Troadec.

Letoun měl problémy už dříve

Na let MS804 podle francouzského listu Le Figaro nastoupilo 56 cestujících, včetně tří dětí. V letadle bylo sedm členů posádky a tři bezpečnostní pracovníci. Právě tři pracovníci ostrahy upoutali pozornost médií. Podle francouzského náměstka ministra dopravy Alaina Vidaliese jde však o běžnou praxi na palubě letadel EgyptAir. Uvedl to web The New York Times.

Série únosů i tragické havárie. Letouny EgyptAir znají nebezpečí

Pilot airbusu nalétal 6 275 hodin, uvádí Le Figaro. Kopilot pak má na kontě
2 766 hodin. Airbus A320 je podle Le Monde v provozu od roku 2003. V minulosti měl problémy s motorem a v roce 2013 se musel na cestě z Káhiry do Istanbulu vrátit a nouzově přistát. Uvádí to SkyNews Arabia s odkazem na zdroj z egyptského ministerstva letectví.

Loni v říjnu se na Sinajském poloostrově zřítil ruský letoun, na jehož palubě zahynulo 224 lidí. Podle vyšetřovatelů byla v letadle nálož. K útoku se přihlásila egyptská větev teroristické organizace Islámský stát (psali jsme zde).

Letos v březnu bylo uneseno letadlo společnosti EgyptAir na Kypr. Únosce, který je vězněn na Kypru, byl podle úřadů psychicky nevyrovnaný (více zde).

Trasa letounu podle serveru Flightradar24.com.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue