Kraulař Micka skončil na patnáctistovce na evropském šampionátu pátý

• 0
Český kraulař Jan Micka obsadil na mistrovství Evropy v plavání v Londýně páté místo v závodu na 1500 metrů, časem 14:58,73 minuty zaostal za vlastním českým rekordem z úterní rozplavby o pouhých 11 setin.

Podruhé v kariéře tak devatenáctiletý talent Micka pokořil magickou hranici patnácti minut. V evropském rekordu 14:34,04 vyhrál Ital Gregorio Paltrinieri.

Micka v rozplavbě vylepšil své předchozí české maximum o 4,26 sekundy a ve finále prokázal, že to nebyla náhoda. Po startu se pohyboval na šesté pozici, po čtyřech bazénech se posunul na páté místo a po třetině závodu už byl čtvrtý. Bylo ale zřejmé, že na cenný kov nejspíš nedosáhne a pozici těsně pod stupni ztratil 200 metrů před cílem. Na medaili mu ale chybělo více než osm sekund.

„Já jsem spokojený, protože už včera se mi podařilo jako prvnímu Čechovi zaplavat patnáctistovku pod 15 minut a dnes se mi podařilo potvrdit ten čas 14:58. Popravdě, trochu mě mrzí, že jsem se nezlepšil, byť o desetinku,“ uvedl v tiskové zprávě svazu Micka. „Byl jsem jen 11 setin za českým rekordem, to naštve. Na patnáctistovce to je nic,“ uvedl.

Cítil, že má závod skvěle rozjetý, ale tempo neudržel. „Včera jsem říkal, že jsem měl spoustu sil, abych mohl zrychlit. Dnes jsem se o to pokusil v části, kde jsem ještě měl síly, kde jsem měl rezervy,“ líčil Micka. „Bohužel mi ke konci síly došly, ale jsem rád, že jsem to ubušil aspoň za těch 14:58,“ radoval se.

Simona Baumrtová a Barbora Závadová si v semifinále vybraly obrovskou porci smůly. Baumrtová sice byla skoro o sekundu rychlejší než v rozplavbě závodu na 100 metrů znak, ale výkon 1:00,83 jí nakonec k postupu o dvě setiny nestačil, byť v prvním semifinále byla třetí. Celkově skončila devátá, za tři roky starým českým rekordem zaostala skoro o sekundu.

„Je to pro mě zklamání. Jaké štěstí jsem měla ráno, tak to teď naopak byla smůla. To je fakt vtipný. To ne, spíš hustý. Dvě setiny...“ litovala Baumrtová. „Asi by mě nikdy nenapadlo, že ze třetího místa v rozplavbě budu devátá. Jsem zklamaná, asi jsem to zakřikla, bohužel,“ řekla bronzová medailistka na této trati z ME v Debrecínu před olympijskými hrami v Londýně 2012.

Stejnou nevděčnou pozici obsadila i Závadová. Čas 2:14,39 sedmé ženě z polohové čtyřstovky z Londýna rovněž na postup mezi finálovou osmičku těsně nestačil, chybělo jí 21 setin. Závadové český rekord z loňského úspěšného MS v Kazani má hodnotu 2:11,97 a stačil by na třetí místo v semifinále. Kristýna Horská byla dvanáctá (2:15,31).