Papež František v Ciudad Juárez (17. února 2016) | foto: AP

Není možné otevírat migrantům hranice dokořán, uznal papež František

  • 157
Papež František uznal, že není možné iracionálně otevírat hranice migrantům a uprchlíkům úplně dokořán. V rozhovoru pro francouzský katolický deník La Croix ale poukázal na to, že je nutné klást si na prvním místě otázku, proč k migraci dochází a kde je příčina útěku milionů lidí.

Papež v deníku La Croix upozornil, že bezprostřední příčinou jsou sice války sužující Blízký východ a Afriku, ale jsou to obchodníci se zbraněmi, kteří tyto oblasti vyzbrojují.

Také se tam málo investuje, což by mohlo přinést pracovní příležitosti místo nynější nezaměstnanosti. Papež v této souvislosti odsoudil světový ekonomický systém, že je založen na hamižné honbě za penězi. „Úplně svobodný trh nefunguje,“ řekl.

František také vyzval evropské země, aby se vyvarovaly uzavírání přistěhovalců do ghett. Z jednoho z nich pocházeli například teroristé, kteří udeřili v Belgii. Na zvolení Sadiqa Khana, který se stal prvním muslimským starostou Londýna, pak doložil úspěch integrační politiky.

„Mohli bychom zmínit papeže Řehoře Velikého, když vyjednával s barbary, kteří byli následně integrováni. Tato integrace je dnes o to důležitější, když Evropa, v důsledku sobeckého hledání blahobytu, zažívá vážný problém s klesáním porodnosti,“ doplnil.

Papež minulý měsíc navštívil uprchlíky na ostrově Lesbos:

16. dubna 2016

Islám i křesťanství sdílejí myšlenku dobývání

Papež také řekl, že soužití křesťanů a muslimů je možné. V Evropě podle něj není primární strach z islámu jako takového, nýbrž z Islámského státu a jeho dobyvačné války, která je částečně vyvozena z islámu. Zároveň poukázal na myšlenku dobývání, kterou islám i křesťanství sdílí.

„Je pravda, že myšlenka dobývání náleží k duchu islámu, ale stejně tak by se dal interpretovat závěr Matoušova evangelia, když Ježíš vysílá své učedníky ke všem národům,“ řekl František.

Papež se rovněž pozastavil nad tím, jak byl západní model demokracie vyvážen do zemí, jako je Irák, kde již silná vláda dříve existovala, nebo Libye. Zmínil přitom jednoho Libyjce, který si postěžoval na současnou chaotickou situaci ve své zemi. „Dřív jsme měli jednoho (diktátora) Kaddáfího, nyní jich máme 50,“ zmínil František.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video