Keňská opozice krvácí. Policie brutálně rozehnala poklidné protesty

  • 7
Nespokojenost Keňanů se současným stavem jejich vlasti narůstá. V posledních týdnech se po celé zemi odehrály masivní protesty. V pondělí proti nim brutálně zakročila policie v Nairobi. Záběry ze zásahu proti demonstrantům pobouřily ochránce lidských práv a odsoudily je i Spojené státy.

Pondělní protesty v Nairobi byly jedny z mnoha, které se po celé Keni odehrávají v posledních týdnech. Lidé v ulicích chtějí jediné – personální změny ve volební komisi IEBC, která je podle veřejnosti „prolezlá korupcí“ a nadržuje vládním stranám i keňskému prezidentovi. Vedení země je však - nikoli překvapivě - jiného názoru. Proti demonstrantům tak policie nasazuje slzný plyn, gumové projektily a brutální násilí, píše server Vice News.

Podle nepotvrzených zpráv lokálních médií dokonce při pondělních střetech policie použila ostrou munici. Úřady však tato nařčení odmítají. „Je to totální chaos a šílenství. Lidi tady skončili se zraněními, opravdu těžkými zraněními. Jen se podívejte na ty fotografie. Oni krvácí, celá Keňa krvácí,“ sdělil reportérům taxikář z Nairobi Ezekiel Kenyanya

Podle opozičního vůdce Raila Odingy lidé vyšli do ulic kvůli tomu, že jsou znechuceni „nekompetentností a korupcí“ v řadách volební komise - v době, kdy se blíží dvoje důležité volby. Odinga varoval, že dokud nedojde ke změnám, protesty po celé zemi se budou opakovat každý týden. „Bojím se, že násilí bude den co den eskalovat. Způsob, jakým policie zasahuje při demonstracích, je velmi násilný. Zprvu to byly poklidné protesty, policie na nich ale začala mlátit lidi,“ popisuje Justin Ombati z Nairobi.

Brutální zásah policie

Největší kontroverzi vzbudilo krátké video z pondělních protestů v Nairobi, které zaznamenali reportéři zpravodajské agentury AP. Na videozáznamu je vidět muž v zelené mikině a džínových kalhotách, který proběhne kolem fotografa agentury AP, pronásledován policejním těžkooděncem. Prchajícího muže během pár sekund srazí jiný strážník a těžkooděnec ho posléze začne brutálně mlátit dřevěnou tyčí. Pokračuje v tom i poté, co pronásledovaný leží bezvládně na zemi.

„Bylo to brutální. Pro Keňu to byl moc ošklivý den,“ myslí si Boniface Mwangi, jeden z předních ochránců lidských práv v Keni. „Policie ve skutečnosti nechtěla nikoho pozatýkat. Chtěli dát lidu vědět, že kdokoli vyrazí do ulic, bude za to po zásluze potrestán,“ vysvětluje Mwangi. Den po mediálně propíraném incidentu se o brutální zákrok začalo zajímat vedení keňské policie a přislíbilo interní vyšetřování.

Postup policie v úterním tiskovém prohlášení kritizovala také americká ambasáda v Nairobi. „Spojené státy litují nepřiměřeného násilí keňských bezpečnostních složek a násilností během aktuálních demonstrací. Vítáme proto oznámení keňských úřadů, že všechny incidenty budou řádně prošetřeny,“ sdělil velvyslanec Robert Godec podle agentury Reuters.

Pro mnohé Keňany je současná vlna násilí smutnou připomínkou tragických událostí, které následovaly po prezidentských volbách v roce 2007. Během násilností zemřelo nejméně 1200 lidí, dalších 500 tisíc pak muselo ve strachu o život opustit své domovy. Z podněcování etnických násilností byl obviňován Odinga i vítěz voleb Mwai Kibaki. Současný prezident Uhuru Kenyatta a jeho tehdejší náměstek William Ruto dokonce skončili v hledáčku Mezinárodního trestního soudu.

„Nechceme, aby se něco takového opakovalo. Naši přátelé a příbuzní tehdy zemřeli. Museli jsme zavřít obchody. Museli jsme se hodně ohánět, abychom znovu vybudovali to, o co jsme tehdy přišli,“ obává se nairobský taxikář Simon Kariuki.

Vyhlížení prezidentských voleb

Hněv veřejnosti nasměrovaný proti zástupcům volebních komisí přichází v době, kdy Keňa opatrně vyhlíží příští prezidentské a parlamentní volby, které by se měly odehrát v roce 2017. Očekává se, že Kenyatta opět stane v čele země, píše server The Guardian. Opozice proto s kampaní začíná již nyní. Odinga už v minulých volbách marně stíhal vítězného Kenyattu, kterému ve volbách v roce 2013 zřejmě pomohly i četné volební podvody. Odinga se na ně snažil opakovaně upozorňovat, oporu v úřadech však nenašel.

Odinga tak podle lokálního tisku mění taktiku. Místní novináři připomínají, že tvrdé potlačování protestů v ulicích v minulosti keňské opozici příliš nevadilo. Alespoň ne do té míry, aby média plnila vzletná prohlášení Odingy o nekompetentním vedení země. Podporou demonstrantů si tak Odinga podle mnohých snaží pouze nasbírat politické body.

Ozývají se také hlasy, že mnoho protestujících je dokonce tajně sponzorováno opozicí. V souvislosti s protesty policie zadržela 15 lidí, připomíná server BBC. Během 24 hodin je soud uznal vinnými z účasti na ilegální demonstraci. Zadržení odmítli tvrzení soudu, že byli ozbrojeni.

Obyčejní Keňané, které politické záležitosti příliš nezajímají, se nyní obávají toho, co přijde v následujících týdnech. „Všechno vždy začíná tady v Nairobi, než se to rozšíří do všech koutů Keni. Nevíme, co opozice chystá na příští pondělí, nevíme, s čím přijde vláda. Pokud se však nespojí a nebudou tuto situaci řešit společně, tak mám opravdu velký strach z toho, co přijde,“ tvrdí Peter Ichitaz Nairobi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue