Na Horním náměstí v Olomouci demonstrovali příznivci Dělnické mládeže proti...

Na Horním náměstí v Olomouci demonstrovali příznivci Dělnické mládeže proti imigraci a za vystoupení z EU. Asi čtyřicítka lidí přišla naopak přijímání uprchlíků vyjádřit sympatie (31. října 2015). | foto: Tomáš FraitMAFRA

Obklíčení a legitimování odpůrců demonstrace bylo nezákonné, rozhodl soud

  • 31
Olomoucký krajský soud dal za pravdu dvěma mužům, kteří si stěžovali na loňský zásah policie při říjnové protiimigrantské demonstraci. Policisté podle nich obklíčili skupinu odpůrců akce, drželi je na místě a hromadně je legitimovali. Soud řekl, že k tomu hlídka neměla zákonný důvod. Teď musí smazat pořízené záznamy.

Oba muži přišli 31. října vyjádřit svůj nesouhlas s akcí uspořádanou Dělnickou mládeží. Policie je společně s dalšími lidmi obklíčila v jedné z ulic vedoucích z Horního náměstí, kde se demonstrace konala, více než hodinu jim bránila v odchodu, a všichni také museli předložit doklady totožnosti.

„Policie svůj zásah a ztotožňování protidemonstrantů zdůvodňovala údajným dřívějším zvukovým narušováním průběhu nahlášené demonstrace Dělnické mládeže. Zásah policie ale proběhl později na úplně jiném místě, a to plošně vůči 98 lidem a nikoliv pouze vůči těm, kteří se měli dopouštět protiprávního jednání,“ uvedla na stránkách Ligy lidských práv advokátka Zuzana Candigliota, která žalobce zastupovala.

„Soud navíc dospěl i na základě videonahrávky k tomu, že i přes určitou úroveň hluku bylo řečníkům rozumět a nedošlo tak k „nepřístojnému chování“, které by podle judikatury bylo možné považovat za přestupek,“ dodala.

Policie musí smazat pořízené záznamy

Václav M. nesouhlasil s výzvou k prokázání totožnosti, policisté ho proto prohledali a jelikož u něj nenašli občanský průkaz, nasadili mu pouta a odvezli ho na služebnu. Poté, co jim sdělil požadované údaje, ho opět propustili. Alexandr L. doklady policii předložil, vadil mu ale plošný sběr dat a nemožnost odchodu.

„Jejich žalobě bylo z podstatné části vyhověno, když byl shledán nezákonný zásah policie spočívající ve výzvě k prokázání jejich totožnosti, ke které nebyl důvod, dále v osobní prohlídce jednoho z žalobců a přiložení pout, což bylo shledána jako nepřiměřený zásah. Jako nepřiměřené bylo rovněž shledáno také zajištění osob a znemožnění jejich odchodu stejně jako převezení jednoho z žalobců na obvodní oddělení,“ shrnul mluvčí krajského soudu Michal Renda.

„Soud ale rozhodoval žalobu dvou mužů na ochranu před nezákonným zásahem policie, rozhodoval tedy pouze ve vztahu k nim a neposuzoval zásah policie komplexně,“ dodal.

Loňská demonstrace

Zatím nepravomocný rozsudek nařizuje policii zlikvidovat veškeré obrazové a zvukové záznamy obou mužů pořízené během jejich legitimace a také záznam o samotném ztotožnění.

„Poslední měsíce, možná roky mě mrazilo, že jsem policii vnímal spíše na straně Dělnické mládeže a podobných extremistů. Teď mě čerstvě hřeje neuvěřitelný pocit, že se správní soud zastal občanské, antixenofobní společnosti,“ komentoval verdikt soudu Alexandr L. Oba muži si nepřáli zveřejnění celých jmen.

Zda proti němu policie podá kasační stížnost zatím není jasné. „Dosud nemáme k dispozici písemné vyhotovení rozsudku, po jeho obdržení zvážíme podání opravného prostředku,“ reagovala krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Protiimigrační protest málem skončil střetem s odpůrci

Demonstraci proti přijímání uprchlíků a za vystoupení z Evropské unie, na kterou dorazily zhruba čtyři stovky lidí, provázel loni v říjnu protest zhruba čtyřicítky opačně smýšlejících lidí. Jejich vzájemné fyzické potyčce zabránili těžkooděnci.

Odpůrci imigrace tak nakonec zůstali u skandování hesel jako „Zfetované svině“ či „Nic než národ“ společně s mnohem ostřejší výkřiky, druhá strana se omezila na pískání píšťalkami. Méně početná skupina pak zůstala stát na okraji náměstí, oddělená policisty.

Vášně nicméně znovu vzbudily dva incidenty, kdy nejprve do publika před řečnícím šéfem Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem přiletěla z řad příznivců Antify růžová dýmovnice, a poté se jeden z odpůrců akce pokusil demonstraci narušit povalením reproduktoru, patrně v úmyslu ho zničit a řečníka tak „umlčet“.

Poté skončil v rukou policie, bez ní by situace pravděpodobně skončila velkou potyčkou, neboť se k němu okamžitě seběhl dav odpůrců imigrace a chtěl si vše s narušitelem vyřídit. (více o průběhu akce čtěte zde).

31. října 2015