Hokejisté Pittsburghu slaví vítězný gól v utkání s Tampou.

Hokejisté Pittsburghu slaví vítězný gól v utkání s Tampou. | foto: AP

Pittsburgh srovnal sérii s Tampou, v prodloužení rozhodl Crosby

• 5
Hokejisté Pittsburghu ve druhém pokračování finále Východní konference play-off NHL sice neudrželi nadějné vedení 2:0, smírný stav ovšem už po čtyřiceti vteřinách hry prodloužení ukončil domácí kapitán Sidney Crosby. Série se tak přesouvá do Tampy za stavu 1:1 na zápasy.

Po pátečním otevíracím triumfu Tampa Bay 3:1, který dvoubodovou bilancí (1+1) řídil český útočník Ondřej Palát, hokejisté Pittsburghu v pondělní domácí odvetě neponechali nic na náhodě. Na soupeře vlétli hned od úvodního buly a rychle si vypracovali dvoubrankové vedení.

Oba týmy do zápasu nasadily své náhradní gólmany. Penguins na místo zkušeného Marka-Andrého Fleuryho dál sázejí na Matta Murrayho a hosté kvůli zranění Bena Bishopa ani neměli jinou volbu a nasadili 21letého ruského odchovance Andreje Vasilevského. Tomu ovšem úvod příliš nevyšel.

Jako první se prosadil v 5. minutě Matt Cullen, jenž úspěšně dorážel volný puk po předchozím pokusu Erica Fehra. Podruhé se skóre posunulo v 10. minutě poté, co Nick Bonino v předbrankovém prostoru střelou z otočky trefil bránícího Andreje Šustra a odražený puk z druhé vlny poslal do sítě najíždějící Phil Kessel.

Tampu ovšem ještě v dané třetině dokázali dostat zpět do hry Anton Stralman a Jonathan Drouin. Prvně jmenovaný obránce se vrátil do sestavy Lightning po dvouměsíční pauze se zraněním a při zakončení ze 17. minuty těžil ze skvělé křížné přihrávky od Jonathana Marchessaulta. Na 2:2 se stav měnil v čase 19:10 a autorem důležité trefy byl talentovaný Drouin. Plný sil krátce po návratu z trestné lavice vlétl do útočného pásma po pravém křídle a uspěl přesnou střelou zpoza kruhu na vzdálenější tyč Murrayho.

Po divoké první třetině v dalším průběhu vyložených šancí ubylo. Za zmínku však stojí akce z 31. minuty, kdy Jevgenij Malkin uvolnil před odkrytou bránou Sidney Crosbyho. Parádním zákrokem lapačkou se však blýskl hostující Vasilevskij. Ve třetí třetině se střetli oba hráči nanovo a opět uspěl ruský gólman, když zakončení Crosbyho z pravého kruhu vyrazil držadlem hole. Zahrozila také Tampa, střela Alexe Killorna však zazvonila jen o horní tyč pittsburgské brány.

Za stavu 2:2 tak utkání přešlo až do prodloužení, v jehož 40. vteřině se do třetice nakonec prosadil aktivní Crosby. Kanadská hvězda ukončila své osmizápasové čekání na vstřelený gól v play-off prudkou střelou z mezikruží po přihrávce od Bryana Rusta. Série se tak přesouvá do Tampy, v jejíž sestavě nechyběli Češi Palát (21:38, -1, 1 střela) s Šustrem (16:02, -1, 1 střela), za smírného stavu 1:1.

Výsledek NHL

Finále Východní konference - 2. zápas:

Pittsburgh - Tampa Bay 3:2 v prodl. (2:2, 0:0, 0:0 - 1:0)
5. Cullen, 10. Kessel, 61. Crosby - 17. Stralman, 20. Drouin. Střely na branku: 41:21. Diváci: 18 534. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Letang (oba Pittsburgh), 3. Drouin (Tampa). Stav série: 1:1.