Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Bruggách otevřou unikátní pivovod. Hlavní dárce dostane lahev denně

  • 18
Pod středověkým malebným belgickým městem Bruggy bude zanedlouho dokončen projekt, který podle jeho strůjců nemá ve světě obdoby. Lokální pivovar totiž vyřešil transport piva z výroby do více než tři kilometry vzdálené stáčírny podzemním potrubím. Projekt je z části financován pomocí crowdfundingu.

Potrubí má být podle serveru CNN dokončeno již letos v létě. Po uvedení do provozu by jím měly proudit až čtyři tisíce litrů za hodinu. Pivo poputuje z pivovaru De Halve Maan, který se nachází v centru Brugg, do stáčírny na okraji města. „Myslím si, že jsme vůbec první pivovar na světě, který tohle dělá,“ sdělil Xavier Vanneste, jehož rodina vaří pivo v Bruggách již 160 let.

Pivovary hlásí historický rekord. Vděčí za to exportu a nealku

Na první pohled je to zhmotněný sen milovníků piva. Není proto divu, že se projekt v Bruggách těší velké oblibě. „Dostali jsme celou řadu nabídek od lidí, ať klidně vedeme potrubí u jejich domů. Měli jen jednu podmínku - že jim zařídíme odběrné místo,“ vysvětluje Vanneste.

Naneštěstí pro pivní znalce však má celý projekt mnohem obyčejnější důvod. Má vyřešit komplikovanou dopravu uvařeného piva do stáčírny. V roce 2010 ji totiž pivovar přesunul na okraj města. Převoz pomocí velkých cisteren se však ukázal jako velký problém. Manévrování uprostřed malých historických uliček Brugg nedělalo radost majitelům pivovaru ani místním obyvatelům.

Podívejte se, jak se vyrábí pivo v pivovaru De Halve Maan:

Vanneste proto v roce 2014 přišel s odvážným nápadem - vybudovat pro dopravu piva podzemní potrubí. Aby do projektu zapojil všechny obyvatele Brugg, rozhodl se výstavbu z části financovat pomocí peněz od dobrovolných dárců. Celkem výstavba přišla v přepočtu na 107 milionů korun.

Pivo je Amerika. Budweiser mění na sezónu název kvůli volbám v USA

Dobrodinci za své peníze pochopitelně dostali pivní odměnu. V takzvaném zlatém členství, které si zájemce zaplatil věnováním částky 7 500 eur (přes 200 tisíc korun), získal doživotní přísun jedné lahve piva Brugse Zot Blond denně a 18 sklenic s vlastním designem. K tomu všemu navíc VIP pozvánku na slavnostní zahájení provozu unikátní dopravy piva.

Jedním z nejštědřejších dárců se stal Philippe Le Loup, který v Bruggách provozuje vyhlášenou restauraci Poules Moules Restaurant. Na výstavbu pivovodu věnoval v přepočtu 262 tisíc korun. „Pivo mám rád. Piji ho každý den,“ vysvětlil svůj vysoký příspěvek.

Unikátní pivovod v České republice

Unikátním distribučním pivním systémem se může pochlubit také Česká republika. V pražské O2 areně funguje takzvaný centrální výčepní systém, který zajistí rychlou distribuci po celé hale. Rychlovýčep dokáže natočit jedno pivo do pěti vteřin. Za jednu přestávku mezi třetinami hokejových zápasů je tak možné načepovat až 10 500 piv.

Centrální výčep v O2 areně

Celý systém, kompletně vyrobený z nerezového materiálu, se skládá ze čtyř hlavních ležákových tanků, téměř dvou stovek výčepů, osmi okruhů a 2,7 kilometru potrubí. K jeho naplnění je potřeba 45 hektolitrů piva a trvá přibližně 30 minut.

Soustavu potrubí, která se rozprostírá po celé hale, tvoří dva základní okruhy, každý pro jiný druh piva. Původně se totiž předpokládalo, že se v aréně bude prodávat desítka i dvanáctka. Ale pozdější úprava zákona povolila prodej jen desetistupňového piva, a proto se druhý okruh používá jako záložní (více o pivním systému v pražské O2 areně se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video