První Češka má transplantovanou dělohu. Dárkyní je její matka

  16:24
Speciálnímu týmu českých lékařů se podařila unikátní operace světového rozměru. První Češce v historii transplantovali dělohu. Mladá žena, která se narodila bez dělohy, tak dostala šanci přivést na svět vlastní dítě.

Švédský lékař Mats Brännström loni na podzim převzal v Praze ocenění České transplantační nadace za rozvoj transplantační medicíny. Transplantoval dělohu u 11 žen, přičemž některé z nich už porodily zdravé děti (exkluzivní rozhovor s ním si můžete přečíst zde).

Teď má švédský expert české následovníky. Speciální operační tým pod vedením Jiřího Froňka z IKEM a Romana Chmela z FN Motol provedl 30. dubna první transplantaci dělohy v České republice. Byla to teprve 11. transplantace dělohy od žijící dárkyně - v tomto případě matky příjemkyně - na světě. Touto transplantací tak odstartovala první klinická studie na světě, která zahrnuje transplantace dělohy od žijících i zemřelých dárkyň.

Šestnáctihodinová operace

Historicky první transplantace dělohy v Česku trvala 16 hodin, respektive celou sobotu 30. dubna. „Nejprve jsme provedli odběr dělohy od žijící dárkyně – matky, poté následovalo promytí dělohy konzervačním roztokem a úpravy před transplantací. Ve třetí fázi jsme provedli samotnou transplantaci,“ popsal docent Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM, který zákrok vedl.

Dodal, že odběr dělohy je výkon technicky velmi náročný – operuje se totiž v pánvi, kde je omezený prostor. Děloha se musí odebrat velmi opatrně, aby se posléze mohla transplantovat. Děloha má velmi malé, předchozími porody změněné cévy. Hovoříme o tepnách průměru 1 milimetru a žilách maximálně 2 až 3krát větších,“ vysvětlil docent Froněk.

Jeho slova potvrzuje už zmiňovaný švédský lékař Mats Brännström, který loni na podzim poskytl iDNES.cz exkluzivní rozhovor. „Transplantace dělohy je asi nejtěžší transplantací vůbec. Cévy jsou velmi drobné a celý zákrok probíhá v oblasti pánve, která má trychtýřovitý tvar. Úspěšnost prvních transplantací dělohy je však velmi vysoká v porovnání s prvními transplantacemi ledvin nebo srdce,“ sdělil Brännström.

Při pražské operaci byli spolu s týmem IKEM a Motol také dva experti ze Švédska a jako pozorovatelé rovněž dva lékaři z USA. Ti se na transplantaci dělohy teprve chystají.

Příprava na těhotenství

Transplantovanou ženu teď čeká období ambulantní léčby a přípravy na otěhotnění. „V následujících týdnech a měsících budou dárkyně i transplantovaná pravidelně sledovány ve Fakultní nemocnici Motol a IKEM. Budeme kontrolovat postup hojení, prokrvení dělohy a také léky na potlačení imunity,“ vysvětlil Roman Chmel, zastupující přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Část medikamentů lékaři vysadí, aby za devět až dvanáct měsíců mohli přistoupit k umělému oplodnění. „Podmínkou transplantace dělohy je předchozí příprava ve smyslu odběru vlastních vajíček a jejich oplození manželovými spermiemi. V rámci studie je v plánu dvacet transplantací. Chceme tak ověřit metodu transplantace dělohy od žijící i zemřelé dárkyně. Pro některé ženy se tak může transplantace stát cestou k vlastnímu dítěti,“ dodal doktor Chmel.

Nová děloha pro tři typy žen

Existují tři skupiny žen, kterým může transplantace dělohy pomoci k otěhotnění a porodu vlastního dítěte. Jsou to ženy, kterým chybí děloha vrozeně, nebo o ni přišly v průběhu života, případně ji mají z pohledu otěhotnění nefunkční.

„Po švédské studii, kde bylo transplantováno celkem 9 žen, jde teprve o druhou studii na světě. V plánu je celkem 20 transplantací dělohy - deset žen by mělo dostat dělohu od žijící dárkyně, deset od zemřelé. Po transplantaci dělohy by měly být schopné porodit jedno až dvě zdravé děti,“ řekl Aleš Herman, ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny.

Dodal, že experti IKEM se na tento zákrok připravovali téměř čtyři roky. „Jsem velmi rád, že hned první transplantace mezi matkou a dcerou proběhla bez komplikací. Obě ženy již byly propuštěny z nemocnice domů, dárkyně šest dnů a příjemkyně deset dnů po transplantaci,“ dodal Herman.

Další ženy, které mají o transplantaci dělohy zájem a splňují přesně vymezená indikační kritéria, se už nyní vyšetřují. Podle ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka je to důkaz, že je české zdravotnictví na světové úrovni.

„Pokud se spojí ta nejlepší specializovaná centra, dokáží nabídnout pacientům maximum - a to nejen ve smyslu záchrany života, ale také v zásadním zlepšení jeho kvality - v tomto případě ve smyslu touhy po vlastním dítěti,“ řekl Ludvík, podle něhož se nemocnice Motol problematikou pacientek bez funkční dělohy zabývá dlouhodobě.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...