Číňané byli velmi hrubí, stěžovala si Alžběta II. Zachytily to kamery

  • 427
Problémy s čínskými delegacemi neřeší jen Česká republika, ale evidentně i Británie. Královna Alžběta II. v úterý prohlásila, že čínští diplomaté se chovali neurvale k britské velvyslankyni v Pekingu. Čínská strana se k výroku dosud nevyjádřila.

Krátký rozhovor mezi policejní velitelkou Lucy D’Orsiovou a královnou Alžbětou II. zachytily v úterý kamery oficiálního štábu Buckinghamského paláce. Alžběta II. se v rozpravě s policistkou vrátila k přípravě loňské návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Británii, píše server The Guardian.

D’Orsiová byla královně představena jako jedna z hlavních figur, které měly během návštěvy čínského prezidenta na starosti bezpečnost. Alžběta II. na to odvětila: „Jaká to smůla.“ „Netuším, jestli to víte, ale byl to pro mě opravdu velký test,“ sdělila policistka a dodala, že komunikace s čínskou delegací měla do dokonalosti daleko (více o návštěvě čínského prezidenta v Británii se dočtete zde).

„Byli opravdu velmi neomalení a hrubí na velvyslankyni,“ prohlásila královna s odkazem na chování Číňanů vůči britské velvyslankyni v Pekingu Barbaře Woodwardové. To potvrdila i D’Orsiová. „Neuvěřitelné,“ dodala Alžběta II.. Podle policejní velitelky bylo chování čínské delegace velmi nediplomatické.

Tvrdé výroky Camerona

Britská ambasáda v Číně odmítla špatné chování čínských diplomatů komentovat, píše BBC. Zároveň se zdržela komentáře k tomu, jaké následky mohou mít výroky královny na čínsko-britské vztahy. Mluvčí Buckinghamského paláce sdělil, že „oficiální návštěva čínské delegace byla extrémně úspěšná a všechny strany spolupracovaly na tom, aby proběhla hladce a bez problémů“. Peking se k výrokům královny dosud nevyjádřil.

Organizovaní vítači

Číňané v Praze zopakovali akci z Londýna

Také mluvčí čínského ministerstva zahraničí v reakci na královnin komentář uvedl, že loňská státní návštěva byla „nesmírně úspěšná“. „Týmy obou zemí se velmi snažily, aby se (návštěva) povedla,“ řekl Lu Kang. Návštěva podle něj otevřela novou „zlatou éru“ ve vzájemných vztazích.

Není to poprvé, co se čínští diplomaté dostali pod palbu kritiky kvůli svému nevybíravému chování. V roce 2014 delegace zastupující premiéra Li Kche-čchianga dožadovala setkání s královnou, v opačném případě hrozila zrušením jeho třídenní návštěvy. Nakonec dosáhla svého a s panovnicí se setkala.

Cameronův přešlap

Výrok královny Alžběty II., který může mít dopady na mezinárodní politickou scénu, přišel jen den po kontroverzi Davida Camerona. Ten v rozhovoru s královnou za přítomnosti kamer prohlásil, že „do Británie přijíždějí někteří představitelé úžasně zkorumpovaných zemí... Nigérie a Afghánistán, možná dvě nejvíc zkorumpované země světa,“ řekl Cameron, když ho zabírala kamera televize ITV v Buckinghamském paláci. Ta však nezachytila jen obraz, ale i zvuk, s čímž britský premiér zřejmě nepočítal.

Cameronův diplomatický průšvih. Kamera nahrála, jak pomlouvá jiné státy

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari ve středu označil Cameronův výrok za trapný. „Premiér se zřejmě dívá na starý obrázek Nigérie. Věci se teď mění co se týče korupce i ostatních věcí,“ řekl Buhari, který na konci tohoto měsíce završí rok ve funkci, do níž nastupoval se slibem rozhodného boje proti korupci (více o Buharim se dočtete zde). Také afghánská ambasáda v Londýně uvedla, že boj s korupcí je prioritou prezidenta Ašrafa Ghaního.

Naopak britský ministr zahraničí Philip Hammond Camerona obhajoval s tím, že „konstatoval prostý fakt“. Sami lídři obou států podle něj uznávají, že jejich země mají problém s korupcí. Premiéra se nečekaně zastal i bývalý starosta Londýna Boris Johnson, podle kterého bylo „osvěžující“ slyšet premiéra říkat, co si skutečně myslí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue