Nick Bonino z Pittsburghu překonává v prodloužení brankáře Washingtonu Bradena...

Nick Bonino z Pittsburghu překonává v prodloužení brankáře Washingtonu Bradena Holtbyho a rozhoduje sérii. | foto: AP

Pittsburgh vyhrál v prodloužení a vyřadil Washington. Vyzve Tampu Bay

• 70
Po hokejistech Tampy Bay se stali druhým finalistou Východní konference play-off NHL zástupci Pittsburghu, když v šestém duelu uspěli nad nejvýše nasazeným Washingtonem 4:3 po prodloužení a celou sérii tak ovládli výsledkem 4:2 na zápasy. Vítěznou branku vstřelil v 67. minutě útočník Nick Bonino.

Ani jako suverénní vítěz letošní základní části Washington kapitána Alexe Ovečkina, jenž tak může zvažovat posílení ruské reprezentace na probíhajícím šampionátu v domácí Moskvě, znova nedokázal přejít přes nástrahy druhého kola play-off NHL. Naposledy byl nad jeho síly Pittsburgh.

Přestože v pátém duelu Capitals odmítli vyřazení výhrou 3:1 a v šesté partii dokázali z nepříznivého stavu 0:3 srovnat na 3:3 a vynutit si tak prodloužení, do sedmého zápasu sérii neprodloužili.

Crosby - Ovečkin

Za éry Ovečkina Washington postoupil do play-off osmkrát z jedenácti sezon, z toho pětkrát se dostal do druhého kola. Finále Východní konference si ale s ruským kanonýrem ani jednou nezahrál.

To Pittsburgh Sidney Crosbyho v play-off za stejné období chyběl jen jedenkrát. Do finále Východu se Penguins i s letošním úspěchem podívali už ve čtyřech případech. Z úvodních tří vytěžili dvě účasti v závěrečné bitvě o Stanley Cup a celkový triumf slavili v ročníku 2009. Dokážou na něj letos navázat?

Frustrace ve tvářích hokejistů Washingtonu po vyřazení z play-off NHL.
Sidney Crosby z Pittsburghu (vlevo) a Alexandr Ovečkin z Washingtonu po...
Jásot hokejistů Pittsburghu po gólu v prodloužení a postupu do finále Východní...
Brankář Pittsburghu Matt Murray inkasuje gól od Washingtonu.

Běžela 67. minuta, když domácí útočník Penguins Nick Bonino z prostoru před bránou dorazil za záda Bradena Holtbyho volný puk a v aréně Consol Energy Center vypukla bouřlivá vlna oslav. Tým Sidney Crosbyho postupuje do finále Východní konference, v němž se utká s Tampou Bay.

Úvodní třígólový trhák domácích započal v 6. minutě Phil Kessel, jenž pronikl do útočného pásma na levém křídle a uspěl prudkou střelou přes obránce zpoza kruhu pro vhazování. Stejný hráč byl autorem i druhé trefy, když v 28. minutě využil přesilovou hru. Na levém kruhu obdržel přihrávku a vybruslil si s pukem do volného předbrankového prostoru a dlouhou kličkou obhodil Holtbyho.

Penguins navíc pokračovali ve výhodě jednoho muže v poli a o pouhých 33 vteřin později udeřili potřetí. Navrátilec do sestavy Olli Määttä střílel od modré čáry a do jeho rány vložil šikovně svou hůl Carl Hagelin. Washington se dočkal první branky až v 39. minutě. Nicklas Bäckström v přesilovce z rohu kluziště našel v prostoru pravého kruhu T.J. Oshieho, který střelou bez přípravy vymazal nulu na kontě gólmana Matta Murrayho.

Náboj zápasu navýšil v 48. minutě zkušený Justin Williams, jenž si s pukem vybruslil zpoza brány až před Murrayho a střelou pod horní tyč snížil na nejtěsnější rozdíl. Velkým tlakem si Washington vynucoval fauly soupeře a jeden takový dokázal proměnit ve vyrovnání na 3:3. V 54. minutě si Alex Ovečkin vyměnil svou tradiční pozici na levé straně útočného pásma s bekem Johnem Carlsonem, jenž bombou zpoza kruhu zařídil hostům prodloužení. V něm ale rozhodl zmiňovaný Bonino.

NHL, 2. kolo play-off

Východní konference - 6. zápas:

Pittsburgh - Washington 4:3 v prodl. (1:0, 2:1, 0:2 - 1:0)
6. a 28. Kessel, 28. Hagelin, 67. Bonino - 39. Oshie, 48. Justin Williams, 54. Carlson. Střely na branku: 42:39. Diváci: 18 650. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Kessel (oba Pittsburgh), 3. Carlson (Washington). Konečný stav série: 4:2.