VIDEO: Vsetínský Lapač čekají opravy, od slavné éry se moc nezměnil

  • 0
Zažil šest titulů, ale dnes se na něm hraje jen druhá liga. Alespoň prozatím. Redakce MF DNES zmapovala zázemí legendárního zimního stadionu Na Lapači ve Vsetíně ještě předtím, než projde velkou pětiletou opravou za 50 milionů korun.

Je to už patnáct let, co vsetínští hokejisté slavili svůj poslední extraligový titul. Jejich domácí stánek Na Lapači si však dodnes uchovává genius loci z dob, kdy se po ledě proháněly hvězdy jako Jiří Dopita, Antonín Stavjaňa nebo Rostislav Vlach.

„Od doby, kdy se tady hrála nejvyšší soutěž, se toho na stadionu viditelně moc nezměnilo,“ připustil vedoucí provozu Petr Propš.

Slovenské kluby souhlasí se vstupem Vsetína do ligy. Řeší se finance

A za pravdu mu dává letmý pohled na hrací plochu, která je od konce března bez ledu, stařičkou časomíru za brankou, oprýskanou střechu i protilehlé tribuny. Z dřevěných sklápěcích sedaček sledovali diváci zápasy už v polovině 80. let.

„Na druhou stranu jsou sedačky díky své bytelnosti téměř imunní vůči vandalům. Vydržely celou extraligu, za celou dobu jsme na nich museli vyměnit jen pár šprušliček,“ usmívá se Propš.

Do sprch Zubík investoval po prvním titulu

Pozornější návštěvník přesto pár změn odhalí. Zmizely staré dřevěné mantinely a plexiskla, hřiště osvětlují nové zářivky. Modernizaci má za sebou i ozvučení.

Největších zásahů doznalo zázemí zimáku díky přebudované strojovně a systému chlazení. Před pár týdny navíc přibyla nová rolba.

Přesunujeme se k tribuně na stání. Stejně jako zábradlí, o které se opírají fanoušci, také stěny dlouhé chodby vedoucí pod ní jsou vymalovány v pro Vsetín od 90. let typických žluto-zelených barvách.

Propš vchází do místnosti s masérským stolem, stěnu nad ním zdobí kromě plakátu polonahé slečny i desítky vlaječek s logy českých a zahraničních hokejových klubů.

„Ze zápasů a turnajů si je vozí nejen muži, ale taky hráči mládežnických kategorií,“ vysvětluje.

Ve vedlejší kanceláři se scházejí trenéři „áčka“ Luboš Jenáček a Viktor Hlobil a jen o pár kroků dál mohou hokejisté po zápasech regenerovat ve vaně s vířivkou. Nechybí ani sprchy.

„Pan Zubík do nich po prvním titulu pustil peníze,“ připomněl Propš někdejšího majitele, jenž do klubu v 90. letech nalil stamiliony korun a nakonec skončil ve vězení.

V šatně jsou ještě připomínky dávných opor

Pak už jen stačí zahnout za roh a člověk vchází do kabiny mužů. Nad vyhrazenými místy jsou štítky se jmény současných hokejistů.

Zimní stadion Na Lapači ve Vsetíně

S výstavbou stálého zimního stadionu se začalo v roce 1962. Po dvou letech se Vsetín dočkal nového přírodního kluziště a od roku 1966 měl stadion umělou ledovou plochu. V roce 1979 začala první etapa výstavby krytého stadionu, budovaly se základy, nosné pilíře a ocelové konstrukce. Stavělo se za velmi složitých podmínek, nová hala s kapacitou 5 400 diváků totiž vznikla nad původní ledovou plochou. Střechu postavili v roce 1982 a tři roky poté skončila celá dostavba, při níž výrazně pomohli místní obyvatelé. V lednu 2009 přešel stadion v chátrajícím stavu pod město. V létě 2010 se dělala kompletní rekonstrukce strojovny, chladicího zařízení a mantinelů ledové plochy. Součástí výměny mantinelů byly i nové střídačky, trestné lavice, box časoměřičů, sítě nad plexiskly a hokejové branky. V roce 2011 pak město vylepšilo osvětlení a ozvučení haly.

Na dřevěných skříňkách lze ale rozluštit i starší nápisy. Ať už jde o jméno Rostislava Klesly, který hrál za Vsetín v době výluky v NHL, nebo vzkazy, jež si dříve hráči vzájemně psali.

„Chytrá, pěkná, vtipná – nejlépe z Halenkova,“ zní jeden z nich.

V rohu téměř prázdné šatny jsou složeny betony a další brankářská výstroj.

„Teď tady sedává Petr Hromada, dříve tu sedávali Roman Čechmánek a Ivo Pešat. Vedle měl místo Tonda Stavjaňa. Šlo o takový kout prvních hvězd, které do Vsetína přišly,“ zavzpomínal Propš.

Na opačné straně kabiny, hned u dveří do chodbičky, kterými si hráči zkracují cestu na led, pak měla vyhrazené místo další hráčská legenda. Před lety jí fanoušci soupeře často nemohli přijít na jméno.

„Sedával tu Vosa, tedy Tomáš Sršeň. Ještě dnes k nám jezdí s Porubou, kterou trénuje. Vždycky ho tu rádi vidíme,“ přiblížil Propš.

Zvednou úroveň ledové plochy a doplní druhou časomíru

Díky první etapě rekonstrukce stadionu, která začne v nejbližších týdnech, se od nové sezony dočkají diváci i hráči na stadionu řady změn.

Díky nové, zhruba čtvrtmetrové vrstvě betonu s izolacemi a chlazením se zvedne úroveň hrací plochy o 35 centimetrů. Dojde i k rozšíření střídaček a objeví se nové časomíry. „Konečně budou na obou stranách,“ popsal Propš.

Součástí té větší z nich bude i obrazovka, na níž pojedou reklamy a záznamy zajímavých situací z utkání.

Na další etapy opravy stadionu má dojít v následujících letech. Rekonstrukce je totiž naplánována postupně až do roku 2020.

První plány hovoří i o opravě typicky prohnuté střechy, úpravě a rozšíření šaten, výměně vzduchotechniky, obměně obvodového pláště stadionu nebo výměně dřevěných sedaček za plastové.

„Sice tak dlouho nevydrží, ale esteticky jsou krásné. Třeba na zimáku v Břeclavi měli stejné jako my, vyměnili je za plastové v barvách klubu a stadion nesmírně prohlédl,“ doplnil Propš.

Letošní stavební práce mají skončit nejpozději v půlce srpna, tak aby co nejméně narušily předsezonní přípravu hokejistů.