Alexandr Novák (vpravo). | foto: Martin Adamec, MAFRA

Exsenátor Novák měl ve vězení zůstat, řekl soud k trestu pro žalobce

  • 58
Někdejší zákulisní hráč ODS, bývalý starosta Chomutova a exsenátor Alexandr Novák odsouzený za korupci nesplnil podmínky, aby mohl předčasně opustit vězení. K takovému závěru dospěl Nejvyšší správní soud, když přezkoumával okolnosti jeho podmíněného propuštění.

Soud kvůli tomu potrestal šéfa chomutovských žalobců Ladislava Kosána, který proti propuštění Alexandra Nováka nepodal stížnost (psali jsme o tom zde). Své úvahy rozvedl soud v odůvodnění trestu pro Kosána, jež má MF DNES k dispozici.

Kauza exstarosty Alexandra Nováka

Do vězení šel za to, že v roce 1999 jako starosta Chomutova za úplatek ve výši 42 milionů korun zprostředkoval prodej dvou městských energetických firem.

V červenci 2012 ho za to Krajský soud v Ústí nad Labem poslal na čtyři roky do vězení. Novák se vězení vyhýbal, do výkonu trestu za asistence policie nastoupil až v dubnu 2013.

Z trestu si odseděl polovinu, chomutovský okresní soud ho 7. května 2015 během řízení, které trvalo 33 minut, podmíněně propustil. Současně stanovil čtyřletou zkušební lhůtu, během níž se nesmí ničím provinit. Novák však nemá nařízený dohled probačního úředníka, což bývá v takových případech obvyklé.

„Bylo naprosto zřejmé, že toto rozhodnutí okresního soudu nemůže obstát a musí být považované za nezákonné,“ uvedl předseda kárného senátu Nejvyššího správního soudu (NSS) Jiří Palla k rozhodnutí chomutovského okresního soudu, díky němuž se Novák loni v květnu dostal na svobodu.

Soud v Chomutově i žalobce Kosán pohled na Nováka sdíleli, žalobce jeho propuštění dokonce doporučil. „Měl všechny předpoklady, aby na svobodě mohl vést řádný život,“ uvedl už dříve Kosán.

Jenže podle předsedy kárného senátu NSS Pally se chomutovský soud ani Kosán řádně nezabývali tím, zda se Novák skutečně napravil, je schopný vést řádný život ani zárukami motorkářského klubu Gryphons.

Podivné propuštění

Bývalého politika propustil soudce Ivan Novák jen měsíc poté, co krajský soud pravomocně zamítl předchozí žádost korupčníka o podmíněné propuštění.

„Neexistovaly žádné důvody, které by mohly vést k překonání dosavadní rozhodovací činnosti krajského soudu, že odsouzený chováním dosud neprokázal polepšení,“ uvedl přitom jasně soudce Palla.

Krajský soud při zamítnutí předchozí žádosti totiž uvedl, že Novák navzdory šesti kázeňským odměnám neprokázal polepšení, nepochopil závažnost svého činu a připomněl i jeho otálení s převzetím pravomocného rozsudku a vyhýbání se nástupu do vězení.

V mezidobí navíc Novák obdržel jen jednu kázeňskou odměnu, což je pro propuštění nedostatečné. Soudce Novák ani žalobce Kosán při propuštění korupčníka nevzali nic z toho v úvahu, upozornil NSS.

V této souvislosti NSS připomněl nesoulad ve výpovědi soudce Nováka, který při kárném řízení s žalobcem Kosánem vypovídal jako svědek. Když soudce kárnému senátu přibližoval okolnosti svého rozhodování o Novákově žádosti, zmínil, že expolitik podle něj nemařil svůj nástup do vězení.

Na svobodu i díky motorkářům

Dávno v době po vyhlášení pravomocného rozsudku však soudce Novák na jaře 2013 vydal na korupčníka zatykač, protože expolitik pobýval v USA, kde se podle obavy soudce chtěl vyhnout trestu.

„Tento zřetelný rozpor mezi výpovědí při jednání kárného senátu a obsahem úředního záznamu ze dne 28. 3. 2013 přitom nedokázal svědek hodnověrně vysvětlit,“ upozornil Palla.

Novák se dostal na svobodu i díky motorkářskému klubu Gryphons, jenž se za něj zaručil a slíbil dohlížet na jeho nápravu. Klub přitom vznikl jen několik dní po nástupu Nováka do vězení, podle NSS navíc nikdo řádně neprověřil váhu jeho záruk.

NSS také poukázal na přátelské vazby motorkářů a Nováka. „Kárně obviněný (Kosán) nenavrhl ani provedení důkazů, na jejichž základě by bylo možné prokázat, že záruka sdružení Gryphons nebyla podaná účelově,“ podotkl Palla.

Nakonec podle NSS při propouštění Nováka nebyly vyvrácené závěry krajského soudu, podle nichž existují pochyby v pohledu na Novákův řádný život na svobodě.

Žádná lítost, žádná sebereflexe

„Uvěřitelným projevem jeho sebereflexe může být spíše nějaký skutek učiněný nad rámec pravomocného rozsudku, z něhož by bylo patrné, že svého jednání lituje, plně si uvědomuje jeho škodlivost a nechce se ho již budoucnu dopustit,“ uvažuje soudce Palla.

Novák přitom nic takového neučinil, naopak optikou NSS se od svého činu distancoval jen verbálně.

NSS vyhodnotil přístup žalobce Kosána v kauze Novákova propuštění jako hrubou nedbalost a exces, za což mu na devět měsíců snížil plat o desetinu. Krajský státní zástupce Jan Jakovec proto zvažuje, že navrhne odvolání Kosána z funkce.

„Není vhodné, aby byl ve vedoucí funkci státní zástupce, který se v takové věci dopustil kárného provinění. Nedělá to dobrý obraz státnímu zastupitelství,“ zdůvodnil. O podání návrhu rozhodne do konce května.

Odejdu koncem roku, vzkázal Kosán

Jakovec přitom už minulý měsíc vyzval Kosána, ať funkci do konce června složí. Kosán to odmítl. Řekl, že sám je vzhledem ke svému věku připravený odejít na konci roku.

Výzvu k rychlejší rezignaci zavrhl, protože k tomu podle jeho slov není důvod. Sám navíc považuje svůj postup v případu podmíněného propuštění Nováka za standardní.

„Kdyby kárný senát usoudil, že jsem pochybil jako vedoucí státní zástupce, mohl by rozhodnout, zda mám, nebo nemám zůstat. Kárný senát ale nic takového neshledal,“ uvedl Kosán.

Jako vedoucí státní zástupce má rozsáhlé pravomoci, je zodpovědný za bezvadnou činnost svého úřadu, rozdává práci podřízeným žalobcům a může jim dávat pokyny jak postupovat v trestních věcech.

Reportáž ze srpna 2014, kdy soud rozhodl o propuštění exsenátora Nováka:

15. srpna 2014