Lidé zapalují na ostrově v Písku svíčky. V neděli se tam utopil tříletý chlapec. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Plot u hřiště na ostrově v Písku, kde se utopil chlapec, nepovolí zákon

  • 20
V neděli se u ostrova v Písku utopil tříletý chlapec, kterého matka na okamžik ztratila z očí. Ale hřišť, která dělí od vody jen pár metrů, je v jihočeských městech celá řada. Ploty a další zábrany u nich být nesmí, protože prolézačky jsou v záplavovém území.

Patří k oblíbeným místům Píseckých. Nabízí restauraci, venkovní posezení a hřiště pro děti. I pro mladou ženu a jejího tříletého syna mělo být nedělní slunečné odpoledne strávené na městském ostrově příjemným zakončením týdne.

Jediný okamžik, na který se matce ztratil chlapec z očí, ale proměnil den v tu nejhorší noční můru. Po 15. hodině začali dítě hledat policisté, hasiči i policejní vrtulník. „I přes veškerou snahu měla pátrací akce krátce před půl osmou večerní tragický konec. Tělo chlapce nalezli potápěči v Otavě,“ informoval policejní mluvčí Miroslav Doubek. (více čtěte zde)

Tragédie otřásla Pískem. Na ostrov lidé v pondělí přicházeli zapálit svíčky. Hlavně na Facebooku se ozývají hlasy po oplocení ostrova. „Plot tam měl být od začátku, kdy se tam udělalo hřiště,“ píše jedna z diskutujících.

Podle místostarosty Písku Josefa Knota to však není ze zákona možné. „I mě velmi zarmoutil tragický konec pátrání. S rekonstrukcí ostrova se počítá příští rok. Oplocení zde ale není možné kvůli vodnímu zákonu. Ten jasně hovoří o tom, že v záplavových územích platí zákaz stavby oplocení, živých plotů a jiných podobných překážek,“ vysvětlil Knot.

Hřišť u řek je spousta

Dětská hřiště v blízkosti řek nejsou v kraji ničím výjimečným. Jedno je třeba na českobudějovickém Sokolském ostrově. I tady je ze stejného důvodu jako v Písku hřiště bez plotů.

V Táboře mají u řeky dvě hřiště. „Jsou mimo území aktivních záplav na vyvýšeném břehu. Od vody je tak odděluje plot i protipovodňová zeď,“ řekl vedoucí táborského odboru životního prostředí Jan Fišer.

U řeky si hrají děti také ve strakonickém Podskalí. „Hřiště v Barvínkově odděluje od vody husté houští a zvažujeme i stavbu plotu. Za mnohem větší hrozbu považuji hřiště v Rennerových sadech, které je blízko frekventované silnice. Teď jsme ho kompletně opravovali a současně oplotili,“ podotkl strakonický městský architekt David Andrlik.

Podobné tragédie, při kterých zemřely malé děti, se v kraji staly i v minulosti. Například před 13 lety utonul čtyřletý chlapec v rybníku v Purkarticích u Písku poté, co s kamarádem jel po hrázi na kole a sjel do vody.

Podle policistů je ale případ, který se stal v Písku, velice ojedinělý tím, že se jednalo o místo přístupné veřejnosti, téměř v centru. Do poslední chvíle tak byla naděje, že chlapec odešel třeba do města. Výsledek pátrání pak potvrdil jednu z nejhorších variant.

10. května 2016