Eurovize je jako olympiáda, říká před soutěžním večerem Gunčíková

  • 10
Zazářila v soutěži SuperStar, hudební kariéru ale naplno nastartovala až v USA. Zpěvačka Gabriela Gunčíková z Kroměřížska bude v úterý večer reprezentovat Česko v soutěži Eurovize.

Bylo jí kolem deseti let, když jí táta v televizi pustil záznam koncertů slavných Iron Maiden v brazilském městě Rio de Janeiro.

„Pamatuju si, jak jsem s otevřenou pusou sledovala zpěváka Bruce Dickinsona a v duchu si říkala: Wow, tohle bych jednou chtěla taky zažít. Iron Maiden dodnes miluju,“ vypráví Gabriela Gunčíková.

K tomu, aby se svojí kapelou zpívala pro 250 tisíc nadšených fanoušků, má ještě daleko. Našlápnuto k tomu, aby v hudební branži prorazila, ale má. Přesvědčit se o tom mohou i diváci, kteří se v úterý od 21 hodin budou dívat na semifinále soutěže Eurovision Song Contest. Právě Gunčíková v něm bude reprezentovat Česko s písní I Stand.

„Oslovila mě Česká televize, měla jsem pochopitelně radost. V Česku je sice Eurovize vnímaná všelijak, ale jde o olympijské hry v muzice a akci s jednašedesátiletou tradicí,“ líčí. „Naživo ji sleduje 180 milionů lidí, což je neskutečné číslo. A v posledních letech v ní vyhrávali kvalitní a zajímaví interpreti.“

Gunčíková postoupila do finále Eurosongu

„Její“ píseň sice napsali autoři ze Švédska, Gunčíková si ale prosadila, že podobu songu trochu upraví. „Dokázala jsem lidi kolem přesvědčit, že písničku předěláme do lepší formy. A s výsledkem jsem spokojená,“ dodala.

Pokud uspěje, čeká ji finále, které se uskuteční v sobotu 14. května.

Showbyznys ji nebavil

Její životní příběh se odmala točil kolem hudby. Narodila se ve Kvasicích na Kroměřížsku, ale potom žila v Jankovicích, malé obci nedaleko Holešova.

„Zpívat mě bavilo odmala. Sedávala jsem doma v pokojíku a snila o tom, že jednou budu zpívat na velkých stadionech pro tisíce lidí,“ vzpomíná.

„Jenže zjistila jsem, že samo se nic neudělá. Proto jsem se za pomoci rodičů rozhodla, že se tímhle směrem vydám.“

ANKETA: Podle sázkařů má Gunčíková šanci na finále

Vystupovat začala ve třinácti letech a od začátku měla blízko k rocku. Zpívala coversongy různých kapel, jako host vystoupila i na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích a uvnitř sebe pořád živila sen o velké kariéře.

Tu jí nakonec nastartovala televizní soutěž Česko Slovenská SuperStar. V jejím druhém ročníku okouzlila silným rockovým hlasem a v konkurenci jedenácti tisíc účastníků skončila druhá.

„Úspěch v SuperStar mi hrozně pomohl, bez něj bych asi nebyla tam, kde teď jsem. Ale šla jsem do ní jako sedmnáctileté děvčátko plné iluzí a růžových představ. Realita přitom byla hodně drsná,“ přiznává Gunčíková.

Eurovision Song Contest

Hudební soutěž je pořádaná zeměmi, které jsou aktivními členy Evropské vysílací unie. Každou zemi reprezentuje interpret s jednou soutěžní písní, který se účastní mezinárodního semifinále, respektive finále, kde svoji píseň předvede v živém televizním přenosu. Prostřednictvím telefonického hlasování diváků a národních porot je následně zvolen vítěz. Podle pravidel však diváci nesmí hlasovat pro soutěžícího ze své země.

Eurovize se koná každoročně již od roku 1956 a je tak jedním z nejdéle běžících pořadů v televizní historii. S každoroční sledovaností nad 100 milionů diváků je také nejsledovanější nesportovní událostí na světě. Účast v soutěži stála za počátkem úspěšné kariéry řady evropských umělců, z nichž nejvýraznějšími jsou skupina ABBA či zpěváci Celine Dion, Julio Iglesias, Cliff Richard a Olivia Newton-John.

Semifinálová kola přenáší 10. a 12. května ČT2, finále 14. května ČT1.

Vydala dvě desky, stala se objevem roku v Českém slavíkovi, zpívala na různých akcích, ale uvnitř sebe samotné cítila, že tohle nemůže vydržet donekonečna.

„Spousta lidí mi mluvila do toho, jakou hudbu smím a nesmím dělat, kam mám směřovat a podobně. Musíte se podvolit okolí a nemáte možnost jako umělec tvořit svobodně. Byla jsem z toho hodně nešťastná, a dokonce zvažovala, že se zpíváním úplně skončím,“ popisuje.

„Český showbyznys není prostředí pro mě. Cítila jsem, že se musím vrátit k tomu, co jsem chtěla na začátku.“

E-mail do Ameriky

A pomohli jí k tomu i milovaní Iron Maiden. Na YouTube našla video, na němž jejich píseň Run To The Hills zpívá Ken Tamplin, učitel hudby v americké Kalifornii.

„Okamžitě mě to nadchlo. Kéž by mě takový člověk mohl učit zpívat, napadlo mě,“ říká Gunčíková.

Na podzim 2013 proto neváhala a Tamplinovi napsala e-mail. Jejich následná konverzace skončila nabídkou, zda nechce přiletět do jeho pěvecké školy v USA.

„Bylo mi devatenáct let a když jsem s tím doma přišla za rodiči, mysleli si, že jsem se zbláznila. Ale nakonec jsem je přesvědčila,“ směje se.

Anglicky tehdy uměla jen pár frází, ale to musela rychle změnit. Od Tamplina to dostala za úkol, stejně jako studium techniky zpěvu.

„Byl to i test toho, jak moc jsem pracovitá. Tři měsíce před odletem jsem intenzivně chodila na angličtinu a hodiny zpěvu,“ poznamenala Gunčíková.

Nástup k hudebnímu kolosu TSO

Brzy se stala jednou z nejvýraznějších tváří Ken Tamplin Vocal Academy a videa s jejím zpěvem na internetu viděly statisíce lidí.

V roce 2014 ji kontaktovali z Trans-Siberian Orchestra a stala se členkou rozsáhlého souboru hrajícího progresivní rock a předvádějícího špičkovou pódiovou podívanou.

„Je to hudební kolos a typicky americká velká show. V prodeji vstupenek na koncerty loni Trans-Siberian Orchestra skončil na šestém místě, porazil i Beyoncé nebo Justina Timberlakea,“ vypráví Gunčíková, která v rámci koncertu zpívá zhruba tři písně sólově a pomáhá s dalšími vokály.

„Často hrajeme i dvakrát denně, ve tři odpoledne a pak večer. Je to náročné, ale moc si to užívám.“

I proto se zatím nehodlá vracet do Česka. „Eurovize je výjimkou, určitě chci zůstat v USA,“ naznačila 22letá zpěvačka.

Podívejte se na klip k soutěžní písni Gabriely Gunčíkové: