Český útočník ve službách St. Louis Dmitrij Jakšin (zády s číslem 23) skóruje do sítě Dallasu. | foto: AP

Jaškin dal vítězný gól St. Louis, k postupu se přiblížilo i San Jose

• 7
Úvodních jedenáct zápasů hokejistů St. Louis v letošním play-off NHL sledoval český mladík Dmitrij Jaškin jen z pozice nehrajícího náhradníka. Šanci dostal až v sobotu v páté partii proti Dallasu a hned byl hodně vidět, když vstřelil rozdílovou branku u výhry 4:1. Bluesmani tak vedou v sérii 3:2 na zápasy, stejně jako San Jose nad Nashvillem po sobotním triumfu 5:1. Vyřazení naopak odmítl Washington výhrou 3:1 nad Pittsburghem.

Kouč St. Louis Ken Hitchcock po předešlé porážce a srovnání Dallasu na 2:2 na zápasy nahradil na křídle čtvrté formace bouřliváka Ryana Reavese českým mladíkem s ruskými kořeny Dmitrijem Jaškinem (7:26, +1, 2 střely, 1+0).

Zásah do sestavy mu vyšel dokonale, když právě bývalý útočník pražské Slavie ozdobil svůj letošní debut v play-off NHL rozdílovou brankou utkání. Zámořští novináři jej za výkon vyhlásili druhou hvězdou zápasu, přednost dostal jen jeho spoluhráč z brány Brian Elliott. Jednička Blues pochytala 27 z 28 střel Stars.

Bluesmani se poprvé ujali vedení na ledě soupeře v 6. minutě, kdy si přihrávku z pravého kruhu v podání Robbyho Fabbriho nešťastně srazil do vlastní sítě jeden z bránících hráčů Dallasu. Vyrovnáno 1:1 ovšem bylo od 11. minuty. Ujala se přesná střela ofenzivního obránce Alexe Goligoskiho.

Slavná chvilka Jaškina přišla v 31. minutě. Jeho formace skvělým napadáním zamkla domácí v obranném pásmu a český útočník se dostal k dorážce své vlastní střely a překonal brankáře Kari Lehtonena.

Ještě před druhým odchodem do kabin navíc vedení hostů pojistil Troy Brouwer a v závěrečné dvacetiminutovce do prázdné klece přidal čtvrtou branku Paul Stastny. České duo v sestavě domácích, útočníci Aleš Hemský (17:04, +/-: 0, 5 střel) a Radek Faksa (16:28, +/-: 0, 2 střely), byli na ledě hodně vidět, do statistik se ale tentokrát nezapsali.

Ve stejné situaci jako St. Louis, tedy ve vedení v sérii 3:2 na zápasy, jsou po sobotě i hokejisté San Jose, když i v pátém pokračování bitev 2. kola play-off s Nashvillem slavil domácí celek. Žraloci vstoupili do série dvěma domácími úspěchy, Predators ale před svým publikem srovnali vývoj. Na 2:2 na zápasy vyrovnávali přitom až ve třetím prodloužení po 112. minutách boje.

V sobotu však Sharks další maraton nepřipustili a triumfovali jasně 5:1. Hlavní hvězdou byl dvougólový útočník Joe Pavelski. V obou případech mu asistoval jeho parťák z elitní formace Joe Thornton. Nejprve v 18. minutě vrátili domácím vedení trefou na průběžných 2:1 a v závěru druhého dějství využitou přesilovkou zvyšoval už na 4:1. V 60. minutě pak ještě pojistil výsledek Melker Karlsson.

Čeští zástupci v sestavě vítězů, útočník Tomáš Hertl (17:34, +1, 4 střely) a obránce Roman Polák (16:35, +2, 1 střela), se do bodových statistik nezapsali. O završení postupu do finále Západní konference budou usilovat v pondělí na ledě Nashvillu.

Hokejisté Washingtonu jako vítězové základní části vstupovali do série proti Pittsburghu z pozice nejvýše nasazeného celku play-off. Přesto po třech prohrách řadě (v základní části prohráli nejvíce jen dvakrát v řadě) v sobotu již čelili prvnímu postupovému mečbolu soupeře.

Penguins byli na ledě soupeře střelecky aktivnější 31:19, přesto uspět nedokázali. Capitals potěšili své fanoušky výhrou 3:1 a snížili tak nepříznivý vývoj série na 2:3 na zápasy.

První hvězdou byl zvolen brankář domácích Braden Holtby. Velký favorit na zisk Vezinovy trofeje pochytal 30 z 31 střel Penguins. O čisté konto jej obral jen využitou přesilovkou z 8. minuty Chris Kunitz. Druhou a třetí hvězdou zámořští novináři vyhlásili útočníky Washingtonu Alexe Ovečkina a T.J. Oshieho (oba 1+1).

Capitals se v zápase opřeli o přesilovkové formace. Už v 5. minutě využil početní výhodu Ovečkin a po vyrovnání zmiňovaného Kunitze vrátil domácím vedení v 24. minutě dalším potrestaným faulem soupeře Oshie. Klid do řad Washingtonu pak ještě vnesl pojišťující gól Justina Williamse z 30. minuty.

Další šanci na ukončení série a postup do finále Východní konference bude mít Pittsburgh v úterý a to navíc před svým publikem.

NHL, 2. kolo play-off

Západní konference - 5. zápasy:

Dallas - St. Louis 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
11. Goligoski - 6. Fabbri, 31. Jaškin, 38. Brouwer, 59. Stastny. Střely na branku: 22:28. Diváci: 18 754. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Jaškin, 3. Bouwmeester (všichni St. Louis). Stav série: 2:3.

San Jose - Nashville 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
18. a 40. Pavelski, 11. Marleau, 21. Couture, 60. Karlsson - 16. Fisher. Střely na branku: 29:25. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. J. Thornton, 3. Couture (všichni San Jose). Stav série: 3:2.

Východní konference - 5. zápas:

Washington - Pittsburgh 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
5. Ovečkin, 25. Oshie, 30. Justin Williams - 8. Kunitz. Střely na branku: 19:31. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Ovečkin, 3. Oshie (všichni Washington). Stav série: 2:3.