Italští policisté se blíží ke člunu s africkými uprchlíky nedaleko libyjského pobřeží. (22. dubna 2015) | foto: AP

Z neschopnosti Itálie řešit migraci těží mafie. Je pro ni darem z nebes

  • 388
Za dar z nebes pro mafii označují italská média neschopnost tamní vlády řešit nekontrolovatelný příliv běženců. Mafie totiž „péči o uprchlíky“ ochotně přebírá a od vlády prý pobírá nemalé částky za to, že se stará o jejich ubytování a stravu.

Italská vláda přiznává, že už nemá kapacitu zvládat další příliv běženců do země. Naposledy tak učinila, když si rozhořčeně postěžovala nad uzavíráním vnitroschengenských hranic s Rakouskem.

Europol: Převaděči loni vydělali 162 miliard, možná spolupracují s teroristy

„Plán tvrdých kontrol Brennerského průsmyku (které chystá rakouská vláda – pozn. redakce, psali jsme zde) je jasný krok nejen proti evropským pravidlům, ale i historii, logice – a budoucnosti Evropy,“ prohlásil italský premiér Matteo Renzi.

Mezi Itálií a Rakouskem nyní zuří cosi jako „migrační studená válka“. Podle italských médií nyní Vídeň vztyčuje kolem Itálie podobnou zeď, jaká za studené války obklopovala Západní Berlín. Ale ne všichni Italové jsou z toho rozčarováni. Podle všeho má důvod k radosti italská mafie.

Italští zastánci migrantů se střetli 27. dubna v Brennerském průsmyku s rakouskou policií:

Migrantské výpalné

Historicky vzato, mafii vždycky tak nějak vyhovovalo, když se něčeho nedostávalo, či když něčeho bylo moc. Teď je moc migrantů a málo lidí, kteří by se o ně mohli postarat. Nabídla se mafie. Alespoň podle italských médií: ta nyní píšou o tom, že mafie si úplatky proklestila cestu do „migračního byznysu“ a nyní pobírá obrovské částky od vlády za to, že se postará o stravu a ubytování migrantů.

Uprchlická krize

Ale nebyla by to mafie, aby v tom nebyl nějaký háček. Ubytovny jsou totálně zdevastované, potraviny často shnilé – a mafie si dokonce nechává od migrantů platit „za ochranu“ jakési migrantské výpalné.

V jižní Itálii a na Sicílii nemají migranti moc na výběr. Šance, že najdou práci, je prakticky nulová. Nezaměstnanost mezi nimi přesahuje 60 procent a téměř jedinou volbou se tak pro ně stává práce pro mafii. Pokud ji odmítnou, může je potkat stejný osud jako nedávno jednoho migranta z Gambie, kterému mafie prostřelila hlavu (naštěstí útok přežil), protože „odmítl hrát její pravidla“.

Odborníci upozorňují, že to nejhorší přijde v blízké budoucnosti. Podle odhadů je už nyní shromážděno na severoafrickém pobřeží zhruba 800 000 dalších migrantů, kteří jen čekají, až nastane ten správný okamžik a připluje ta správná loď, která by je vzala do Itálie.

V důsledku toho, že stále chybí plán, jak migraci směrem do Evropy zastavit, a posiluje mafie, která nemá žádné zábrany, pokud jde o použití násilí, může se podle expertů situace brzy vymknout zcela kontrole.

Cosa Nostra vyhlásila válku africkým gangům

Vlnu uprchlíků lze z hlediska italské mafie využít a použít, ale je tu jeden problém: migranti ze severní Afriky mají svoje vlastní zločinecké struktury.

A sicilská odnož italské mafie Cosa Nostra už otevřeně vyhlásila „válku“ migrantům, kteří se nepodrobí její moci.

Konflikt se rozhořel poté, co na Sicílii dorazily přes Středozemní moře severoafrické kriminální gangy a začaly podnikat „přímo u dveří mafie“. Cosa Nostra si teď stěžuje, že se policie zaměřuje jen na její aktivity, zatímco činnost migrantských gangů prakticky přehlíží.

Jedním z prvních vážných signálů bylo prostřelení hlavy Gambijci. Incident se odehrál přímo v centru sicilského Palerma. Muž zrovna hrál v parku fotbal, když do něj a jeho kamarádů úmyslně najel elektromobilem člen místního gangu, osmadvacetiletý Emanuele Rubino. Poté, co na něj parta Gambijcových kamarádů udeřila, odjel Rubino o kus dál, vyzvedl si pistoli, došel zpět a vystřelil. „Ten muž prošel zhruba 100 metrů mezi davy lidí s pistolí v ruce, aniž by se ho někdo pokusil zastavit. Jako za starých mafiánských časů,“ komentoval situaci policejní komisař Guido Longo. „Čelíme nyní mohutné vlně agresivity vůči migrantům a ta má typické mafiánské rysy. Je to snaha mafie uchránit si své teritorium,“ vysvětlil.

Jenže Sicílie už zdaleka není pro mafii tak přehledná, jako tomu ještě nedávno bývalo. „Palermo už vůbec není italským městem. Ani ne evropským. Když jím projdete, budete se cítit spíš jako v Istanbulu či Bejrútu než jako v Itálii,“ řekl britskému serveru Mail Online palermský starosta Leoluca Orlando. „Bývaly časy, kdy byla mafie ještě tak silná, že nedovolila žádnému imigrantovi se tady usadit. Když mi bylo třicet, nikdy jsem v Palermu neviděl Afričana či Asijce. Ale teď jsme městem imigrantů a mafii už prostě místo starosty nepatří,“ dodal.

A nejspíš už patřit nebude. Například populace migrantů v palermské čtvrti Ballaró od začátku uprchlické krize vzrostla zhruba o čtvrtinu.

Migranti stále míří do Itálie, koncem dubna pomáhala pobřežní stráž z člunů dalším 200 migrantům:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue