V úvahu připadají i vrtulníky Black Hawk americké firmy Sikorski. Ty si vybrala i slovenská armáda. | foto: Petr Zlatohlávek, natoaktual.cz

Armáda kupuje 12 nových vrtulníků. O její přízeň se utkají čtyři firmy

  • 214
Česká armáda rozjíždí velké utrácení za novou techniku. Jednou z největších položek za minimálně devět miliard tvoří 12 nových vrtulníků. Ačkoliv jde o třetí největší zakázku v historii armády, zatím se připravuje bez větší pozornosti.

Velké otevřené soutěže se však nedočkáme - ministerstvo obrany počítá s tím, že zakázku zadá ve spolupráci s vládou jiného státu. Podobný systém naposledy Česko využilo v případě pořízení gripenů.

Ministerstvo už začalo s přípravami celého projektu na pořízení víceúčelových vrtulníků. Do konce listopadu chce mít jasno, jaké vlastnosti mají nové vrtulníky mít a jakým způsobem se bude soutěžit.

Vrtulník AW 139 v akci:

27. května 2014

„V červenci se předpokládá schválení programu rozvoje vzdušných sil, v září by mělo ministerstvo financí vydat souhlas s financováním akce a v listopadu bude informována vláda,“ přiblížil časový harmonogram Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany. Poté se chce ministerstvo obrátit na vlády jednotlivých států, na jejichž území se vrtulníky vyrábějí.

V praxi tak půjde hlavně o USA, kde sídlí dva výrobci Bell a Sikorski. Na větší komplikace úředníci narazí v případě vrtulníků od Airbusu, který vyrábí na území více států.

Jasno o vítězi soutěže chce mít ministerstvo v polovině příštího roku. Tím, že půjde o vládní dohody, bude dodávku garantovat vláda jiného státu.

Eurocopter Panther:

27. května 2014

Vrtulníky mají zajistit obranyschopnost státu

Podle Caletky mají vrtulníky sloužit k zajištění obranyschopnosti státu a ke splnění závazků a úkolů vyplývajících z členství v Severoatlantické alianci a dalších mezinárodních organizacích.

„Moderní víceúčelové vrtulníky jsou schopné naplnit široké spektrum misí a úkolů, a to při podpoře všech druhů operací ve dne i v noci, včetně ztížených povětrnostních podmínek. Jde zejména o úkoly z oblastí podpory pozemních sil, vzdušného průzkumu, podpory velení a řízení, podpory speciálních operací a posílení protivzdušné obrany,“ vypočítává Caletka.

Stát si zatím na vrtulníky v prvním materiálu vyčlenil 8,6 miliardy korun, konečná částka se však může pohybovat výrazně výš.

Vzdušné síly tuzemské armády mají aktuálně 29 bitevních vrtulníků Mi-24/35. Od roku 2011 se plánuje jejich vyřazení a nahrazení stroji kompatibilními s technikou NATO.

Slovenská armáda zvolila americké stroje

Klíčové pro výběr bude nastavení podmínek, jaké vrtulníky vlastně armáda chce - některé stroje to může rovnou vyřadit ze hry.

Bílá kniha ministerstva obrany z roku 2011 mluví o tom, že by se vrtulníky měly dát využít nejen k vojenským účelům, ale i pro integrovaný záchranný systém. To by zvýhodňovalo evropské výrobce, kteří nabízejí vojenské verze svých civilních vrtulníků, naopak americký Sikorski Black Hawk je čistě vojenský stroj. Svoji roli mohou hrát i náklady na údržbu a náhradní díly.

Transakci ještě může ovlivnit současný spor o provoz Letecké záchranné služby. Ministr financí Andrej Babiš chce, aby provoz přešel pod stát a zajišťovala ho armáda s policií. Podle ministra obrany Martina Stropnického však armáda nemá dost vrtulníků a personálu.

Podobný výběr za sebou má slovenská armáda. Ta se nakonec rozhodla pro americké Black Hawky od firmy Sikorski (psali jsme zde).