Miloš Zeman v doprovodu své ochranky kráčí na nákup. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kdo ochrání prezidenta? Kvůli trenýrkám není o post šéfa ochranky zájem

  • 239
Být šéfem prezidentské ochranky patřilo ještě nedávno k velmi prestižním postům. Teď však o místo, které se uvolnilo po incidentu s červenými trenýrkami vyvěšenými vloni na střeše Hradu, není takřka žádný zájem. Během půl roku se do dvou výběrových řízení vůbec nikdo nepřihlásil. MF DNES však zjistila, že třetí pokus vyšel - ale přihlásil se jen jediný zájemce.

„Můžeme potvrdit, že do výběrového řízení na pozici ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta ČR se přihlásil jeden uchazeč. V případě, že ve výběrovém řízení uspěje, bude ustanoven na pozici ředitele tohoto útvaru k 1. červnu 2016. Bližší informace v tuto chvíli nelze poskytnout,“ řekl policejní mluvčí Jozef Bocán s tím, že se kandidáti mohli hlásit do konce dubna.

Podle informací MF DNES se v souvislosti s kandidáty zmiňovala především dvě jména. Šlo o dva členy Zemanovy ochranky - Vladimíra Macha a Zdeňka Šimana. Mach se však nakonec přihlásil do výběrového řízení na pozici náměstka ředitele tohoto útvaru.

Muži, které trenýrky nad Hradem stály křeslo

Radim Studený
bývalý velitel Hradní stráže

Krátce po incidentu, kdy členové skupiny Ztohoven nepozorovaně vylezli na střechu Pražského hradu a vyvěsili tam červené trenky, řekl prezident Miloš Zeman, že odpovědnost nese právě Studený. On sám k tomu říká, že v době, kdy se incident stal, byl na dovolené. Dnes pracuje pro firmu Tatra. Ve funkci velitele Hradní stráže jej nahradil Petr Prskavec (více zde).

Petr Dongres
bývalý ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta

Po akci „trenky“ požádal Dongres o převelení k jinému útvaru, protože prý necítil důvěru prezidenta Miloše Zemana. Odpovědnost za incident však odmítl. Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že si Dogres s prezidentem „nesedli“. Bývalý ředitel ochranky je dnes náměstkem ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. Dongresův nástupce se stále hledá (více zde).

Jan Fulík
bývalý bezpečnostní ředitel na Hradě

Fulíka odvolal kancléř Vratislav Mynář. Spekuluje se, že důvodů bylo víc, nejen incident s trenkami, kvůli kterému policie stíhá členy skupiny Ztohoven a chystá se během několika týdnů uzavřít vyšetřování. Fulík si pak našel místo personálního ředitele Národní knihovny. Ve funkci bezpečnostního ředitele na Hradě jej zastupuje šéf administrativní sekce Jan Novák (více zde).

Kdo se uchází o vedení ochranky, policie odmítá potvrdit. Původně se spekulovalo o tom, že by o funkci měl zájem i bývalý policejní prezident, nyní šéf liberecké policie Vladislav Husák. „Vzhledem k tomu, že bylo vypsáno výběrové řízení, tak už se ani nemohu ucházet,“ řekl pouze Husák s tím, že do výběrového řízení se podle něj mohou hlásit lidé z platové třídy o jednu úroveň nižší, než má nyní on.

První na ráně

Mizivý zájem o funkci šéfa ochranky prezidenta Miloše Zemana považují lidé z bezpečnostní komunity za očekávatelný. „Je to funkce, kde nejste nikoho pánem a nemáte moc manévrovacího prostoru ani pravomocí. Přitom jste první na ráně, koho popraví v případě problému. Je to dost nejistá pozice,“ říká zdroj z bezpečnostní komunity.

A poukazuje na osudy hned dvou šéfů tohoto útvaru. Šéf ochranky prezidenta Václava Klause Jiří Sklenka odstoupil krátce po útoku airsoftovou pistolí v Chrastavě. Po vyvěšení rudých trenek na střeše Hradu za Miloše Zemana skončil Petr Dongres - prezident v něj prý ztratil důvěru a Dongres požádal o přeložení k jinému útvaru. Policejní prezident Tomáš Tuhý však za svým člověkem stál, šlo prý o to, že si Dongres s prezidentem nesedli (více zde). A to je další velmi podstatné kritérium - šéf ochranky si musí s prezidentem a jeho okolím porozumět.

Z Hradu do knihovny a Tatry

Akce členů skupiny Ztohoven, kteří trenky na Hradě vyvěsili a dnes je za to stíhá policie, stála vedle Dongrese post i další dva lidi. Skončit musel velitel Hradní stráže Radim Studený (více zde) a šéf bezpečnostního odboru na Hradě Jan Fulík. V jeho případě se však spekuluje o tom, že ho kancléř Vratislav Mynář odvolal spíše proto, že spolu často vedli spory (více zde).

Fulík, kterému coby šéfovi bezpečnostního odboru procházely rukama tajné zprávy o fungování země, dnes podle zjištění MF DNES pracuje jako personální ředitel Národní knihovny.

„Věnuji se teď přípravě personálního auditu a chystáme výběrová řízení na volné pozice v knihovně,“ říká Fulík a své nové místo si pochvaluje. Mimo jiné se mu prý zamlouvá to, že vstupní průkazka do práce mu umožňuje i vstup do knihovní badatelny, a se zaujetím vypráví o výjimečné sbírce ve Slovanské knihovně. Naopak k incidentu s trenkami na Hradě a důvodům svého odchodu se vyjadřovat nechtěl.

Bývalý velitel Hradní stráže Radim Studený MF DNES řekl, že pracuje pro firmu Tatra.

Rudé trenky nad Hradem:

20. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video