VIDEO: Požár zničil katedrálu v New Yorku, nezachránilo ji ani 170 hasičů

  • 73
Katedrálu svatého Sávy na Manhattanu zachvátil v neděli večer ničivý požár. Hasiči s ním bojovali až do noci, ze 160 let staré budovy však zbyly jen nestabilní obvodové zdi. Svatostánek patřil srbské pravoslavné církvi, několik hodin před požárem tam 700 věřících slavilo Velikonoce.

Plameny svatostánek zachvátily kolem devatenácté hodiny místního času, tedy zhruba v jednu hodinu ráno SELČ. Hustého kouře si všiml správce katedrály, který žije v sousedství. Požár se pokusil uhasit vlastními silami, během zásahu se ovšem v útrobách svatostánku nadýchal zplodin a skončil v nemocnici. Lehčí zranění utrpěli také čtyři ze zhruba 170 povolaných hasičů.

Podle televize ABC vypukl požár v prvním patře budovy. Zatím však není jasné, co jej způsobilo. Plameny rychle zachvátily celý interiér katedrálního chrámu i dřevěné krovy, prodraly se ven střechou i vitrážovými okny.

Ohnisko požáru se podařilo zlikvidovat po třech hodinách, hasiči však na místě zůstali celou noc. Z budovy ukryté mezi obytnými věžáky zbyly ohořelé zdi, které se podle hasičů mohou kdykoli zřítit.

„Cítím se jako v noční můře,“ řekl novinářům u policejní pásky zdrcený pravoslavný kněž Djokan Majstorović. Katedrála svatého Sávy byla hlavním svatostánkem srbské pravoslavné církve ve Spojených státech, jen několik hodin před požárem v ní 700 lidí oslavilo Velikonoční neděli. Ráno se tam konala bohoslužba, odpoledne slavnostní oběd.

Pravoslavné církve slaví obvykle Velikonoce později než katolíci a protestanti, neboť dodržují pravidlo stanovené během níkajského koncilu v roce 325. Velikonoce se podle něj musí vždy slavit později než židovský svátek Pesach, který letos skončil až na sklonku dubna.

Architektonický skvost z devatenáctého století

Svatostánek stál v centru Manhattanu od 50. let devatenáctého století. Stavbu ve stylu anglické novogotiky navrhl věhlasný architekt Richard Upjohn, původně jako kapli Nejsvětější Trojice patřící protestantům z Episkopální církve Spojených států. Kostel už přes 50 let figuroval na seznamu newyorských kulturních památek.

Srbská pravoslavná církev svatostánek koupila v roce 1942. Do hlavní chrámové lodi nechala zhotovit zdobný ikonostas a budovu přejmenovala na katedrálu svatého Sávy.

Katedrála svatého Sávy před nedělním požárem.

Katedrála v roce 1973 přečkala bombový útok, exploze před budovou jen rozbila několik vitrážových oken.

Po svatém Sávovi, prvním srbském arcibiskupovi ze 13. století, se kromě vyhořelé katedrály v New Yorku jmenuje i dalších 16 pravoslavných kostelů a klášterů napříč Spojenými státy a dalších šest v Kanadě. K srbské pravoslavné církvi se v USA hlásí zhruba 70 tisíc věřících.

Nejsilnější základnu má církev pochopitelně na Balkáně, kde se k ní hlásí téměř 9 milionů lidí. Její stoupenci tvoří drtivou většinu obyvatelstva Srbska a Černé Hory, zhruba třetinový podíl mají v populaci Bosny a Hercegoviny.

Katedrála svatého Sávy stála přímo v srdci Manhattanu. Barevné značky ukazují polohu některých dalších významných míst: Mrakodrap Empire State building (modrá), náměstí Times Square (žlutá) a místo, kde stávaly věže Světového obchodního centra (zelená).

Katedrála svatého Sávy stála přímo v srdci Manhattanu. Barevné značky ukazují polohu některých dalších významných míst: Mrakodrap Empire State building (modrá), náměstí Times Square (žlutá) a místo, kde stávaly věže Světového obchodního centra (zelená).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video