Kaskadéři se usadili v bývalé továrně na raketové palivo a lákají filmaře

  • 4
V Brně vzniklo nové kaskadérské studio. Tým Czech Stunts si vybraly pro svoje působiště areál bývalé brněnské továrny na raketové palivo v Řečkovicích. Otevřeli ho v sobotu, už teď mají kontakty na zahraniční filmové produkce a věří, že do Brna přitáhnou ty největší „trháky“.

Testovací provoz zahájili už během dubna. Kaskadéři pořádali workshopy. „Zvažujeme spolupráci s filmovými školami, aby se studenti naučili pracovat s kaskadéry. Nic takového zatím nefunguje,“ přiblížil Jiří Kosorinský z kaskadérského týmu Czech Stunts další plány.

A proč právě Brno? Podle Kosorinského jsou velká kaskadérská studia především v Praze, naopak chybí v Rakousku, proto by filmaři mohli směřovat do Brna.

„Prostory, které jsme si vybrali, jsou ideální. Díky tomu, že tady byla továrna na raketové palivo, vydrží budova i velké detonace,“ poznamenal Kosorinský.

V budově navíc vytvořili mezi party kvůli pádům z výšek před deset metrů vysokou díru. „Můžeme díky tomu pracovat s lany a kameramana uvázat nad kaskadéra,“ dodal Kosorinský.

Vybavení vozí z Londýna

Se svými parťáky točí například akčně-komediální seriál Kaskadéři s.r.o. Kosorinskému se navíc podařilo získat kontakty na prestižní kaskadérskou školu v Dánsku, díky tomu dostali jeden z nejvyšších certifikátů v republice.

„Spoustu speciálních efektů dovážíme z Londýna. Používáme nejmodernější technologie. Třeba chrániče, které jsou na trhu jen pár měsíců,“ nastínil Kosorinský. Do studia chce přitáhnout také amatérské filmaře, aby nemuseli efekty dělat „na koleně“.

Tým Czech Stunts tvoří šest profesionálních kaskadérů. Spolupracuje s nimi také bývalý elitní policista Martin Foltýn z brněnské zásahové jednotky Delta tým.

„Pomáhají nám jeho zkušenosti z různých misí. Zajišťuje nám speciální efekty třeba při střelných zranění. Není to však jediný externista, který s námi spolupracuje. V databázi jich mám asi osmdesát. Když přijede velká filmová produkce, není problém zavolat do Brna kaskadéry z Rakouska, Holandska či Dánska,“ nastínil Kosorinský.

Sám se kaskadérství věnuje od roku 1997. Odmalička miloval divadlo chtěl studovat na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU). U přijímaček byl ale vždycky první nebo druhý pod čarou. Začal proto studovat Aplikovanou sportovní edukaci bezpečnostních složek.

„Policisty jsem ale učit nechtěl, tak jsem se šel zeptat na JAMU, kde jsem potkal pana docenta Šmolíka, který je odborník na jevištní pohyb, zrovna hledali vyučující na předmět, ve kterých se studenti učí pohyb při extrémních situací na scéně. Přijali mě, tak jsem získal praxi. Zůstal jsem na JAMU dva a půl roku,“ zavzpomínal.

Pak se přihlásil do pořadu České televize Den D, kde získal od investorů peníze na svůj kaskadérský projekt. Dnes už jejich pomoc nepotřebuje. Nejnověji se podílel na českém filmu Hlas pro římského krále, který odvysílá Česká televize 15. května.