Spokojený tým Tampa Bay Lightning po vítězství v zápase druhého kola play-off...

Spokojený tým Tampa Bay Lightning po vítězství v zápase druhého kola play-off NHL, mezi hokejisty i dva Češi - Ondřej Palát (zády) a Andrej Šustr (č. 62). | foto: Reuters

Palát jednou asistoval u výhry, Tampa a Pittsburgh srovnaly série

• 3
Hokejisté Tampy Bay i díky jedné asistenci českého útočníka Ondřeje Paláta zdolali na domácím ledě Islanders 4:1 a vyrovnali tak stav série 2. kola play-off na 1:1 na zápasy. Srovnáno je také ve druhém souboji ve Východní konferenci poté, co Pittsburgh uspěl těsně 2:1 na ledě Washingtonu.

Po středečním nezdaru 3:5 hokejisté Tampy Bay zabrali a v sobotní domácí odvetě již porazili Islanders 4:1 a vrací tak sérii do Brooklynu za nerozhodného stavu 1:1. Hlavní postavou utkání 2. kola play-off číslo dvě byl centr Lightning Tyler Johnson, jenž vyprodukoval tři zápisy (2+1) a s průběžným součtem deseti bodů po sedmi startech (4+6) se posunul do elitní skupiny v tabulce kanadského bodování.

Za lídrem Johnem Tavaresem, jenž v sobotu při jediné vstřelené brance New Yorku vyšel naprázdno a zůstává tak na 11 bodech (6+5), se seřadila skupina tří desetibodových borců. Kromě jejího nejnovějšího člena do ní patří ještě kapitán Dallasu Jamie Benn (4+6) a ofenzivní obránce San Jose nominovaný na Norris Trophy Brent Burns (2+8).

Tampa šla do vedení v 7. minutě poté, co se ve středním pásmu zaváhal bek Nick Leddy. Nejenže přišel o puk, ale navíc se srazil s vlastním spoluhráčem. Z následného brejku 2 na 1 pak po přihrávce Ondřeje Paláta předvedl parádní bekhendový blafák zmiňovaný Johnson.

Ve 12. minutě se vedení domácích zdvojnásobilo. Fin Valtteri Filppula zatáhl kotouč do útočného pásma a předal jej Jonathanu Drouionovi, jehož bekhendová střela si našla mezírku mezi betony brankáře Thomase Greisse. Nulu na kontě Islanders v 16. minutě vymazal využitou přesilovkou útočník Nikolaj Kuljomin.

V další fázi duelu ale góly stříleli opět již jen domácí, kteří v 32. minutě rovněž využili početní výhodu. Aktivní Johnson vybídl ke střele obránce Victora Hedmana, jehož bránícími hráči tečovaná střela skončila v síti. Tečku za zápasem udělal v 58. minutě svou druhou trefou Johnson, když zamířil do odkryté brány Islanders při závěrečné snaze s šesti hráči v poli.

Kromě autora jedné asistence Paláta (17:11, +2, 3 střely, 0+1) do utkání zasáhli i dva čeští obránci, domácí Andrej Šustr (22:25, +1) a v newyorském dresu Marek Židlický (16:07, +/-: 0, 1 střela).

Stejně jako zahajovací duel série, ve kterém Washington uspěl po završení hattricku útočníka T.J. Oshieho 4:3 po prodloužení, i odvetu rozhodl nejtěsnější rozdíl jediného gólu a tentokrát se už nemuselo prodlužovat.

Teč přihrávky Jevgenije Malkina v podání útočníka Pittsburghu Erica Fehra z 57. minuty totiž zařídila výhru hostů 2:1 a srovnání série na 1:1 na zápasy. Penguins si na ledě vítěze základní části poradili, přestože většinu zápasu postrádali zraněného beka Olli Määttäho.

Finský reprezentant zvládl odehrát pouze dvě střídání. Hosté tak téměř celý duel operovali jen s pěti beky, což se projevilo na jejich ice-timu. Nejvytíženější borcem byl Kris Letang, jenž zvládl přes 35 minut čistého hracího času.

První změny skóre se diváci dočkali v 28. minutě. Nick Bonino od zadního mantinelu našel před brankou Bradena Holtbyho osamoceného Carla Hagelina, jenž hosty poslal do vedení. O vyrovnání usilující Capitals se dočkali až v 45. minutě, když v přesilovce střelu od modré čáry v brankovišti dotlačil do sítě Marcus Johansson.

Rozhodující moment zápasu ovšem přinesla až 57. minuta, v níž střílenou přihrávku od pravého mantinelu v podání Malkina v prostoru před bránou usměrnil za záda Holtbyho číhající Fehr.

NHL, 2. kolo play-off

Východní konference - 2. zápasy:

Tampa Bay - New York Islanders 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
7. a 58. Johnson (na první Palát), 12. Drouin, 32. Hedman - 16. Kuljomin. Střely na branku: 31:20. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Drouin, 3. Johnson (všichni Tampa Bay). Stav série: 1:1.

Washington - Pittsburgh 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
45. Johansson - 28. Hagelin, 56. Fehr. Střely na branku: 24:35. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby (Washington), 2. Fehr (Pittsburgh), 3. Niskanen (Washington). Stav série: 1:1.