Provizorní azylové centrum v německém městě Hanau (29. září 2015)

Provizorní azylové centrum v německém městě Hanau (29. září 2015) | foto: Reuters

Německé děti jsou bez tělocviku, stovky sportovišť zabrali uprchlíci

  • 673
Bez oblíbených míčových her či skákání přes kozu se musí obejít děti na mnoha místech Německa. Ve stovkách tělocvičen a sportovních hal totiž našli útočiště uprchlíci. A tato původně provizorní situace se hned tak nezmění. Například v Berlíně se děti vrátí na sportoviště nejdříve v létě 2017.

Bude to jen na přechodnou dobu, tvrdily německé úřady školám a sportovním klubům, když jim loni v létě kvůli náporu imigrantů zabavovaly tělocvičny a haly a přeměňovaly je na uprchlické ubytovny. Nejpozději do začátku dalšího školního roku, tedy letos v září, budou znovu k dispozici, slibovaly.

Teď už je však jasné, že se do nich sport nevrátí dřív než za rok a půl. Podle průzkumu deníku Die Welt z tisícovky sportovních zařízení, které Německo použilo na ubytování imigrantů, se 600 k tomuto účelu dosud používá. Nejkritičtější situace je v Severním Porýní-Vestfálsku, kde je stále obsazeno 300 hal, v Bavorsku jich je 100.

Uprchlická krize

„V létě se dá různě improvizovat a cvičit venku, ale pro halové sporty jako míčové hry nebo bojová umění je to složitější. A v zimě to vůbec nepřipadá v úvahu,“ říká šéf učitelských odborů Josef Kraus. Hodiny tělocviku a tréninky proto často odpadají. Za poslední půlrok se podle odhadů zrušilo 50 tisíc hodin.

„Ochota pomoci byla tehdy u rodičů i žáků obrovská,“ vzpomíná šéf svazu středoškolských učitelů Heinz-Peter Meidinger. Ale trpělivost jim rychle dochází. „Tato situace už trvá příliš dlouho. Je nejvyšší čas najít jiné řešení,“ dodává Meidinger.

„Řekli nám, že v naší školní tělocvičně chtějí zřídit ubytování asi pro dvě stě lidí,“ popisuje jednání s městskými zastupiteli z loňského léta ředitel jedné berlínské školy. Své jméno kvůli možným problémům raději neuvádí - berlínští radní by to prý neviděli rádi.

„Říkal jsem jim, to snad nemyslíte vážně, je tu jen pár sprch a čtyři toalety.“ Úřady to nicméně vážně myslely. „Tak jsme ještě narychlo svolali bleskovou akci, odklidili jsme všechno nářadí, aby se aspoň to nepoškodilo, a do dvou dnů se tam už začali stěhovat lidé,“ říká.

Z toho, co mělo původně být jen provizorium, se mezitím stal setrvalý stav. Například v Berlíně se jako ubytovny stále používá 360 sportovních hal - a podle radních se školám vrátí nejdříve na konci dalšího školního roku, tedy v létě 2017.

V ubytovny se proměňují jen nejnovější sportoviště

V Bádensku-Württembersku se teď dokonce řeší, zda naopak nebude potřeba na ubytovny přeměnit ještě další haly. A u mnoha z nich se s jejich opravou a vrácením školám v dohledné době ani nepočítá - úřady jsou raději připraveny na další podobný nápor jako loni v létě.

Jako ubytovny se navíc využívají jen ty nejnovější haly - ty starší by bylo možno na obyvatelné prostory přeměnit jen stěží. Školám dochází trpělivost, sportovním klubům odcházejí členové.

Nejčastěji žákům odpadá klasický tělocvik a sportovní volnočasové aktivity. S tréninkem na soutěže a mezinárodní utkání je to ještě složitější. Týká se to prý i přípravy na olympijské hry. Navíc už před začátkem migrační krize byl na mnohých místech stav sportovních zařízení nevyhovující.

Aby byly haly v příštím školním roce použitelné, znamenalo by to, že se z nich lidé vystěhují nejpozději do konce května. Jejich obnova pak bude trvat nejméně čtyři až pět měsíců.

Tím problém zdaleka nekončí. Všechny haly bude nutné opravit a renovovat: odstranit rozdělující příčky, vyčistit umývárny a obnovit podlahy. A nebude to levné. Jen renovace podlah menších hal vyjde v přepočtu na čtyři miliony korun.

2. listopadu 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue