Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES,cz

Nad piráty se stahují mračna. Firmy nad nimi snad poprvé vítězí

  • 311
Úspěšná obrana před piráty prý může vést ke vzniku většího počtu PC her. Věří v to mnohá herní vydavatelství, podle kterých se čísla ilegálně stažených her pohybují mezi osmdesáti až devadesáti sedmi procenty z celkového počtu instalací.

Boj s piráty je dlouhodobý a tvůrci softwaru spíše prohrávají. Loni se však objevil první náznak, že by autoři her nad bezplatným šířením kopií mohli alespoň částečně zvítězit.

Hra Just Cause 3 ze září 2015 totiž podle zástupce autorské společnosti dodnes zůstala neprolomená. A to díky novému ochrannému systému Denuvo, jenž začíná využívat více a více titulů.

Problémy s prolomením této protipirátské ochrany přiznala i proslulá hackerská skupina 3DM. Zakladatelka jejího diskusního fóra, známá jako Bird Sister, na začátku letošního roku napsala: „Stále věřím, že kód lze prolomit. Pokud však trendy v šifrovací technologii budou pokračovat, za dva roky nám nemusí zůstat žádné bezplatné hry.“ A Just Cause 3 o čtvrt roku později stále zůstává neporaženým titulem.

Just Cause 3 (PS4)
Just Cause 3 (PS4)
Just Cause 3 (PS4)
Just Cause 3 (PS4)

Výbušná hra Just Cause 3 zůstává i více jak půl roku po vydání neprolomená.

„Denuvo je momentálně o krok napřed. Je to výsledek mnohaleté práce a zkušeností týmu, který řeší jeden z našich největších problémů,“ prohlásil k tomu Lee Singleton, manažer společnosti Square Enix.

Na dotaz serveru Gamastura ohledně prolomitelnosti Denuva pak reagoval i Doug Bone, šéf digitální distribuce ze Square Enix. „Rádi bychom v to věřili. Moderní technologie pirátům život rozhodně komplikují. Ale uvědomujeme si, že prolomení může být jen otázkou času.“

V případě titulu FIFA 15 se ostatně ochranu odstranit podařilo. Pirátům to však zabralo 48 dnů, což může zajistit uspokojivé úvodní prodeje. Když totiž pirátská verze produktu není k dispozici během několika dnů po vydání, řada lidí si koupí originální verzi.

„Ačkoliv se objevují zprávy, že pirátství můžeme zcela zlikvidovat, vnímáme to realističtěji. Naším cílem je pomáhat vydavatelstvím, aby ubránila úvodní prodejní období. Chceme oddálit čas, kdy dojde k prolomení hry. V tomto období se totiž spousta lidí pro nákup rozhodne,“ tvrdí Thomas Goebl, ředitel Denuva.

Just Cause 3

Systém Denuvo se zaměřuje výhradně na PC hry programované v jazyce C++ a v tom tkví jeho síla. Většina titulů totiž vzniká multiplaformně a pro všechny verze proto využívá univerzální řešení. Ta jsou však roky prolomená a hackeři údajně využívají automatizované nástroje, se kterými tato zabezpečení dokážou odstranit takřka bezpracně.

Denuvo je kód, který vznikl úplně od nuly. Přidávat vrstvu k existujícím obranným systémům by hráče prý jen obtěžovalo. „Nechtěli jsme lidem přidělávat starosti a nezpůsobovat propad počtu snímků za vteřinu,“ vysvětluje Singleton.

Sytém od Denuva je tedy výrazným krokem vpřed a vydavatelství v souvislosti s ním tvrdí, že by lepší ochrana PC her mohla videohernímu průmyslu posloužit.

Pokud totiž na platformě naroste počet prodávaných kopií, může se zvýšit i vůle pro předělávání konzolových her na počítače. I dočasné potlačení pirátů tak může být vítězstvím, po kterém tvůrci her po dekády tolik touží.

V listopadu loňského roku zaujal případ Jakuba Froňka, který nelegálně šířil hry, software, filmy i hudbu takřka osm let:

16. ledna 2016