Na sloupu v Praze zůstala kamera, kterou nejspíš používala StB

  • 329
V Praze se ještě v současné době nachází kamera, kterou zřejmě Státní bezpečnost sledovala dění v ulici. S jistotou lze říct, že na sloupu byla už před rokem 1989. A podle odborníka jde o stejný typ kamery, jakou estébáci ke svým monitorovacím akcím používali. Zařízení je už dávno nefunkční a technici ho zřejmě odstraní.

Kamera se nachází na sloupu v Libické ulici na Vinohradech, u křižovatky s Vinohradskou ulicí. Nachází se asi tři metry nad zemí a je namířená přímo na křižovatku.

Redakci iDNES.cz na ni upozornil čtenář, který ulicí procházel. „Před nedávnem jsem si na pražských Vinohradech všiml jedné kamery umístěné na lampě pouličního osvětlení. Už na první pohled jde o nějaký hodně starý model kamery,“ napsal redakci čtenář David Tichý.

Na první pohled je vidět, že kamera již není v provozu. Má odstřižené kabely a její plechová schránka je pokrytá rzí. Zařízení tohoto typu používala dříve Státní bezpečnost (StB) a je velmi pravděpodobné, že také kamera v Libické ulici patřila do její sítě. Stoprocentně to ale potvrdit nelze, podklady z té doby nejsou kompletní.

S jistotou ale naopak lze říct, že svému účelu sloužila za minulého režimu. „V provozu byla do roku 1989 a potom ji nikdo neodstranil. Je na sloupu veřejného osvětlení a nespadá tak do naší pravomoci. Dali jsme podnět k jejímu odstranění,“ řekla mluvčí Technické správy komunikací hlavního města Prahy Barbora Lišková.

Podle historika Prokopa Tomka, který se na činnost komunistické Státní bezpečnosti specializuje, StB podobné kamery používala už od sedmdesátých let. „V Praze byla celá síť takových kamer, StB s jejich pomocí sledovala pohyb na ulicích, třeba když chtěla hlídat pohyb nějakého zahraničního diplomata,“ řekl Tomek.

Kde přesně kamery byly, se ale už podle Tomka zjistit nedá. Nechtěl proto komentovat, zda kamera na křižovatce ulic Libická a Vinohradská patřila do kamerové sítě StB. „Z historických dokumentů se ale dá najít, že v roce 1978 zprovoznila StB dva pozorovací body, které byly vybaveny i televizní technikou, třeba v okolí Italské ulice na pražských Vinohradech,“ dodal.

Jedním z míst, kde byla prokazatelně umístěná jiná kamera, je také Mezibranská ulice u náměstí I. P. Pavlova. V podkladech je toto místo uváděno jako opěrný bod Pavel. „Odtud se měly sledovat komunikace mezi hlavním nádražím a mostem Klementa Gottwalda (dnes Nuselský most, pozn. red.). Není vyloučeno, že další sledovaná komunikace byla Vinohradská,“ zmínil historik.

Umístění kamery na křižovatce Libické ulice s Vinohradskou by tak mělo svou logiku. Právě tudy mohly projíždět sledované osoby mířící od hlavního nádraží nebo naopak z mostu Klementa Gottwalda.

Na přelomu 70. a 80. let měla StB takových kamer celkem kolem dvou stovek. Postupně byly demontovány, na tu v Libické ulici se ale zřejmě zapomnělo. A možná už je tak jediná, která sledovací systém StB v ulicích Prahy připomíná.

Zapomenutá kamera se nachází na křižovatce ulic Libická a Vinohradská v Praze.

Zapomenutá kamera se nachází na křižovatce ulic Libická a Vinohradská v Praze.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video