VIDEO: Nové medvídě se v Brně motá kolem brlohu, poprvé zbaštilo rybu

  • 3
Oblíbená malá lední medvědice Noria má v brněnské zoo novou roztomilou konkurenci. Z brlohu ve výběhu medvědů kamčatských začíná vykukovat tříměsíční mládě matky Kamčatky. Ve čtvrtek se poprvé s chutí zakouslo do ryby, což překvapilo i samotné chovatele.

Nový zvířecí přírůstek byl pro zaměstnance brněnské zoo dlouhé týdny zahalen tajemstvím. Medvědice Kamčatka si totiž pro porod nevybrala připravený porodní box, ale brloh, který ve venkovním výběhu vyhloubil její druh Jelizar.

„Kamčatská medvíďata podobně jako mláďata ledních medvědů váží po narození pouhých 500 gramů,“ přiblížil ředitel zoo Martin Hovorka. „První veterinární prohlídka čeká mládě přibližně ve čtyřech měsících a pak budeme vybírat jméno.“

Pokud budou návštěvníci zoologické zahrady štěstí, mohou mládě, které se narodilo koncem ledna, vidět už nyní. „Jakmile mamina zjistí, že je někde kolem nějaké větší rušno, zaprská na něho a jde se domů,“ popsala mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková.

Nemáme slony, radost tak v Brně dělají medvědi

V bystrckém parku zažívají radostné období. Kromě nového přírůstku ve výběhu medvědů kamčatských se těší také z lední medvědice Norii, která už skotačí s matkou Corou v bazénu i na souši. Medvědí slečna se brzy stala hitem.

PŘÍMÝ PŘENOS z výběhu ledních medvědů v Brně

„Nemůžeme lidem nabídnout slona, proto jsme rádi, že návštěvníky můžeme potěšit medvědy,“ vysvětlila Brindzáková. „Doufám, že už příští rok nabídneme lva. Lví expozici začínáme stavět, král zvířat se na Mniší horu vrátí,“ přislíbila.

Kamčatce už před čtyřmi lety narodila dvě mláďata Kuba a Toby, kteří se hned stali oblíbenci brněnských návštěvníků (více o narození čtěte zde). Nyní medvědí bratři pobývají v ukrajinské zoologické zahradě „Dvanáct měsíců“.

Podobný osud současné medvědí mládě pravděpodobně nečeká. Chovatelé uvažují, že celou rodinu medvědů kamčatských nechají pospolu. Medvědi kamčatští jsou v českých zoo poměrně vzácným úkazem. „Jsou to obrovští medvědi, kteří jsou hodně nároční na prostor. Proto nejsou tak často chovaným druhem,“ vysvětila mluvčí zoo.