Chicagští hokejisté se radují z gólu, v popředí zklamaný Scottie Upshall ze St....

Chicagští hokejisté se radují z gólu, v popředí zklamaný Scottie Upshall ze St. Louis. | foto: AP

Pittsburgh slaví postup přes Rangers, Chicago vymazalo i druhý mečbol

• 33
V sobotu byly na programu tři zápasy play-off NHL, ve kterých se však z Čechů na ledě nikdo nepředstavil. Hokejisté Pittsburghu nasázeli šest gólů Henriku Lundqvistovi a po triumfu 6:3 slaví nad Rangers postup do druhého kola. Skvělý výkon předvedli i obhájci Stanley Cupu z Chicaga. St. Louis přehráli shodně 6:3 a vymazali i druhý mečbol soupeře, série je tak vyrovnaná 3:3 na zápasy.

Po Tampě Bay (uspěla 4:1 na zápasy nad Detroitem) je druhým postupujícím celkem Východní konference Pittsburgh poté, co v sobotu završil triumfem 6:3 svou jízdu nad Rangers. New Yorský celek dokázal uspět jen v jednom případě a s play-off se loučí s bilancí 1:4 na zápasy.

7. Jiří Hudler (FLA), 5z.- 1b. (0+1)
8. Marek Židlický (NYI), 1z. - 1b. (0+1)
9. Radko Gudas (PHI), 5z.- 0b.
10. Michal Rozsíval (CHI), 4z.- 0b.
11. T. Fleischmann (CHI), 4z.- 0b.
12. Roman Polák (SJS), 5z.- 0b.
13. Andrej Šustr (TBL), 5z. - 0b.
14. Jakub Kindl (FLA), 1z. - 0b.

V rozhodujícím duelu série až příliš snadno a hlavně často lovil puky ze své sítě hvězdný gólman Henrik Lundqvist. Švédský reprezentant měl být hlavní oporou Rangers, v play-off se však nepotkal s dobrou formou.

Po zahajovací třetině byl stav ještě smírný 2:2, rozhodující krok za postupem však Penguins učinili ve druhé dvacetiminutovce. Soupeře překonali ve čtyřech případech, když se radovali hned dvakrát Bryan Rust, Matt Cullen a Conor Sheary. Ve třetí třetině, do které v bráně Rangers na místo Lundqvista naskočil Antti Raanta, již jen kosmeticky upravil skóre využitou přesilovkou Chris Kreider.

První hvězdou duelu byl zvolen autor tří bodů, útočník Pittsburghu Bryan Rust (2+1). Hlavní ofenzivní hvězdy domácích Sidney Crosby (0+2) a Jevgenij Malkin (0+1) sbírali asistence. V dalším kole na Penguins bude čekat vítěz série mezi Washingtonem a Philadelphií (Capitals vedou 3:2 na zápasy).

Hokejisté St. Louis vedli nad obhájci Stanley Cupu z Chicaga už 3:1 na zápasy. Ani jeden z následných dvou mečbolů však nedokázali proměnit v postupovou výhru. Naposledy Blackhawks uspěli vysoko 6:3 a srovnali již na 3:3 na zápasy.

Stejně jako v utkání číslo pět v sobotu v sestavě Chicaga znova nefigurovali Češi Michal Rozsíval s Tomášem Fleischmannem, které trenéři zapsali jen mezi nehrající náhradníky. Podobný osud potkal zatím po celou dobu série i mladíka z kádru Blues Dmitrije Jaškina.

Blackhawks před vlastním publikem poslal do vedení už ve 4. minutě Andrew Ladd. Scottie Upshall, Alex Pietrangelo a Vladimir Tarasenko však následně třemi rychlými góly otočili vývoj na stranu hostů.

Ve druhé třetině ale Chicago přestřílelo soupeře 19:6 a výsledkem jejich snažení byl obrat z 1:3 na 4:3. Nejprve v přesilovce zavelel Arťom Anisimov, stav 3:3 zařídil obránce Trevor van Riemsdyk a rozdílovou trefu utkání si připsal bojovník Dale Weise.

Ve třetí hrací části pak ještě výsledek pojistili další využitou početní převahou Andrew Shaw a poslední slovo měl v 58. minutě zkušený Marián Hossa, hrající svůj jubilejní 200. zápas play-off.

Do statistik se zapsal i druhý Slovák v dresu vítězů Richard Pánik, jenž asistoval u vyrovnávací trefy na 3:3 a zámořští novináři jej dokonce zvolili první hvězdou. Přednost dostal před dalšími únorovými posilami Blackhawks Weisem a Laddem. Rozhodující sedmý zápas je na programu v pondělí a bude jej hostit St. Louis.

Po úvodních čtyřech duelech, ve kterých se vždy radoval z výhry hostující celek, byla v sobotu daná série poprvé prolomena. Své fanoušky se podařilo potěšit hokejistům Anaheimu, jenž uspěl nad Nashvillem 5:2 a v sérii tak vede 3:2 na zápasy.

Jako první však v utkání otevřeli skóre hostující Predators, které v 35. minutě poslal do vedení Ryan Johansen. Ještě v daném dějství ale vývoj otočili David Perron s Ryanem Garbuttem. Ve třetí třetině pak Ducks přidali ještě další tři branky a o postupovou výhru budou usilovat v pondělí na ledě Nashvillu.

Výsledky, 1. kolo play-off NHL

Východní konference - 5. zápas:
Pittsburgh - New York Rangers 6:3 (2:2, 4:0, 0:1)
26. a 40. Rust, 10. Hagelin, 12. Kessel, 30. Cullen, 37. Sheary - 2. Nash, 11. Moore, 46. Kreider. Střely na branku: 28:41. Diváci: 18 607. Hvězdy zápasu: 1. Rust, 2. Crosby, 3. Cullen (všichni Pittsburgh). Konečný stav série: 4:1.

Západní konference - 5. zápas:
Anaheim - Nashville 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)
35. Perron, 37. Garbutt, 49. Vatanen, 57. Fowler, 59. Kesler - 35. Johansen, 54. Salomäki. Střely na branku: 32:29. Diváci: 17 360. Hvězdy zápasu: 1. Garbutt, 2. Perron, 3. Andersen (všichni Anaheim). Stav série: 3:2.

6. zápas:
Chicago - St. Louis 6:3 (1:3, 3:0, 2:0)
4. Ladd, 25. Anisimov, 33. Van Riemsdyk, 37. Weise, 57. Shaw, 58. Hossa - 7. Upshall, 9. Pietrangelo, 12. Tarasenko. Střely na branku: 36:28. Diváci: 22 260. Hvězdy zápasu: 1. Pánik, 2. Weise, 3. Ladd (všichni Chicago). Stav série: 3:3.