TO JE RADOSTI! Plzeňští fotbalisté slaví výhru nad Spartou.

TO JE RADOSTI! Plzeňští fotbalisté slaví výhru nad Spartou. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Sparta - Plzeň 0:3, hosté rychle vedli, výhru stvrdili v závěru z brejků

• 793
O titulu ve fotbalové lize je v podstatě rozhodnuto. Plzni k obhajobě stačí ve zbývajících čtyřech kolech uhrát jediný bod. K oslavám Západočechy výrazně přiblížilo vítězství 3:0 na hřišti největšího konkurenta, pražské Sparty. Plzeň vedla už od 11. minuty Vaňkovým gólem z penalty, v závěru vše dvěma zásahy z brejků pojistil Krmenčík.

Výsledek je pro domácí krutý, také oni kopali penaltu, ale Dočkal nebyl úspěšný. Sparta celý zápas útočila, ale v koncovce se jí nedařilo. Dva brejky v posledních minutách pak z výsledku udělaly debakl.

„Nezačali jsme dobře. Důležitý moment přišel po penaltě Plzně, kdy jsme měli šanci Lafatou a Julišem. Pak jsme nedali penaltu, tak se zápas lámal,“ poznamenal sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

Zápas dvou nejlepších týmů českého fotbalu fanoušky nadchl nasazením, tempem i dramatickou zápletkou; vyprodaný stadion dodal skvělou atmosféru. Šlágr ligy sice nemohl ani v případě sparťanského úspěchu nijak dramaticky rozkolísat plzeňské mistrovské ambice, ale jinak nabídl všechno, co podobná událost jen může.

Rozhodovaly pokutové kopy, plzeňský záložník Vaněk byl úspěšný, sparťan Dočkal překopl bránu. Sparta kombinovala, útočila, ale v koncovce se jí nedařilo. Když už dopravila - po krásné akci - míč do branky, gól neplatil pro ofsajd.

Do konce ligy zbývají čtyři kola, ve hře je už jen dvanáct bodů. Plzeň má jedenáctibodový náskok, a tak už příští sobotu může slavit. V utkání s Ostravou jí stačí i bod za remízu. Pokud budou Západočeši slavit, jejich ostravský soupeř bude mít naopak už jistý sestup.

„Trefili jsme se do sestavy a mužstvo působilo kompaktním dojmem. Pomohl nám vedoucí gól, pak jsme přežili tlak Sparty a penaltu. Kluci se vydali ze všech sil a byli po zásluze odměněni. K titulu máme blízko, ale dokud to není definitivní, tak není rozhodnuto,“ řekl plzeňský trenér Karel Krejčí.

K nedělnímu souboji druhého s prvním Plzeňští nečekaně nasadili i útočníka Ďuriše, který se rychle zotavil ze zranění kolena. Překvapení si nachystala i Sparta, poprvé na jaře hrál v lize v základní sestavě Jiráček. Bývalý Plzeňák hrál nezvykle na levém kraji obrany a začal nešťastně. Po deseti minutách v pokutovém území fauloval Petrželu a domácí čelili pokutovému kopu.

Vaněk vystřelil přesně k levé tyči, brankář Bičík vyrazil opačným směrem. Poosmé na jaře Sparta inkasovala jako první...

Vyrovnat mohl už po dvou minutách Lafata, ale do dorážky se mu stačil postavit plzeňský stoper Baránek. Pak už se plzeňská obrana srovnala a rostoucímu tlaku čelila bez výraznějších výpadků.

Až přišla 26. minuta a Frýdkovo sklepnutí míče na Krejčího. Sparťan se k zakončení nedostal kvůli Petrželovu faulu. Penalta se kopala také na druhé straně! Jenže Dočkal, který ve středu ze stejného místa rozhodl zápas na Dukle, vysoko přestřelil.

Dočkal si vytáhl dres z trenýrek a na moment v něm schoval tvář. Zaskočenému publiku chvíli trvalo, než začalo zase Spartu povzbuzovat. Bojovný zápas je však za chvíli znovu strhl k fandění. Ale také k zapalování světlic, dýmovnic a nakonec i k házení kelímků do hřiště. Stalo se tak krátce před přestávkou, když Konaté krásně prošel plzeňskou defenzívou, ale pak přihrál Krejčímu do ofsajdu. Míč sice skončil v síti, ale gól neplatil.

V prvním poločase byla Plzeň hodně silná v protiútocích. Velmi dobře bránila a získaný míč rychle předávala útočícím hráčům. Spartě několikrát pomohl až brankář Bičík, který zastavil nájezdy Petržely i Koláře. Ve druhé půli se už hosté jen bránili, brejky si soupeř dobře hlídal.

Změnil to až samotný závěr, kdy středem hřiště dvakrát utekl střídající Krmenčík a připravil pro Spartu potupný výsledek 0:3.

„Ve druhé půli mi chyběla větší agresivita, taková touha zápas zvládnout. Jako bychom si motivaci vybili v Evropské lize. Ale i tak se hrálo na jednu bránu a pak to vyzní tristně, když prohrajeme nula tři,“ podotkl Ščasný.