Ondřej Palát z Tampy před brankářem Detroitu Petrem Mrázkem.

Ondřej Palát z Tampy před brankářem Detroitu Petrem Mrázkem. | foto: Reuters

Mrázek pustil jen jeden gól, přesto se Detroit loučí s play-off

• 68
Prvním postupujícím celkem do druhého kola letošního play-off hokejové NHL je Tampa Bay po čtvrteční výhře fotbalovým skóre 1:0 nad Detroitem, proti kterému uspěla hladce 4:1 na zápasy. Český gólman poražených Petr Mrázek kryl 23 z 24 střel. Blízko postupu je i Pittsburgh po triumfu 5:0 na ledě Rangers.

Český gólman Petr Mrázek, který se dostal do akce až od třetího zápasu play-off, zaslouží i přes vyřazení Detroitu obdiv. Ve třech startech si připsal jednu nulu a inkasoval v součtu jen čtyřikrát. I tak to ale na Tampu Bay nestačilo, Lightning postupují hladce 4:1 na zápasy.

13. Jakub Kindl (FLA), 1z. - 0b.

V rozhodující partii Red Wings domácí borce přestříleli 34:24. Ani jednou však nenašli recept na skvěle chytajícího Bena Bishopa. Americký reprezentační gólman byl zvolen první hvězdou před Mrázkem a střelcem jediné branky duelu Killornem.

To naopak Mrázek si vybral jednu slabší chvilku. Běžela 59. minuta, kdy český gólman nebyl při rozehrávce za brankou důsledný. Jeho přihrávku totiž na zadním mantinelu zachytil Ryan Callahan a pohotovým pasem před brankoviště našel Alexe Killorna. Ten měl již snadnou úlohu a utkání a celou sérii takto rozhodl.

Postup slaví i dva Češi, obránce Tampy Andrej Šustr (15:24, +/-: 0) a útočník Ondřej Palát (19:26, +/-: 0). Hostující útočník Pavel Dacjuk s velkou pravděpodobností odehrál svůj poslední zápas kariéry v NHL. Pro příští sezonu se totiž z rodinných důvodů chce vrátit do Ruska a hrát KHL.

Jednoznačným směrem se ubírá i série mezi Rangers a Pittsburghem. Hosté povzbuzeni nedávným návratem z marodky hvězdného Jevgenije Malkina dobyli ve čtvrtek slavnou Madison Square Garden jasným skóre 5:0 a v sérii vedou už 3:1 na zápasy.

Hlavní hvězdou poslední partie byl zmiňovaný ruský útočník, jenž bilancí (2+2) vyhnal brankářskou legendu Rangers Henrika Lundqvista na střídačku.

Penguins nakročili za triumfem už v zahajovací třetině. Po 69 vteřinách od úvodního buly je poslal do vedení Eric Fehr, v 8. minutě využil přesilovku Patric Hornqvist a v 17. minutě zvyšoval už na třígólový rozdíl Conor Sheary. Účinkování Lundqvista v bráně New Yorku skončilo v úvodu druhé třetiny, kdy využil druhou přesilovku Malkin.

Stejný hráč si vzal v 44. minutě i poslední slovo, když opět za početní převahy stanovil konečné skóre na 5:0 pro Pittsburgh. Kromě Malkina stojí za zmínku i výkon nováčka v bráně vítězů Matta Murrayho, který při absenci zraněné opory Marc-Andre Fleuryho předvedl 31 zákroků a uhájil své první čisté konto kariéry v play-off.

Ve čtvrtek se opět potvrdilo, že v sérii Nashvillu s Anaheimem vítězí jen hostující mužstvo. Po úvodních dvou venkovních úspěších Predators (v obou případech s těsným skóre 3:2) totiž následovaly dva triumfy Ducks a sice po skóre 3:0 a naposledy 4:1.

Už po 62 vteřinách hry hosty poslal do vedení kapitán Ryan Getzlaf. Predators sice vrátil do hry v 32. minutě vyrovnáním Mike Fisher, ještě v daném dějství ale Ducks dvěma dalšími góly duel rozhodli. V rychlém sledu z 38. a 39. minuty se prosadili Nate Thompson a Jamie McGinn.

V 57. minutě pak ještě přidal pojistku Andrew Cogliano. První hvězdou utkání byl zvolen gólman vítězů Frederik Andersen, jenž na předchozí nulu navázal 30 zákroky proti 31 střelám soupeře. Za stavu 2:2 na zápasy se série opět vrací do Nashvillu.

Obhájci Stanley Cupu z Chicaga se v těžké situaci představili na ledě St. Louis, které vstupovalo do čtvrteční partie za vedení 3:1 na zápasy. V řádné hrací době se oba tábory nakonec rozešly za smírného stavu 3:3, přestože Blackhawks po dvou třetinách vedli 3:1 ovšem Blues srovnali dvěma zásahy ze třetí třetiny, a tak se drama překulilo do prodloužení.

První nastavená dvacetiminutovka rozhodnutí nepřinesla. Hokejový maraton ukončil až ve čtvrté minutě druhého nastavení symbolicky nejproduktivnější muž základní části soutěže - Patrick Kane. Americký šikula rychle obkroužil bránu a dojel si volný puk po své předchozí střele a rychle jej zasunul do odkryté části klece přesunujícího se Briana Elliotta.

Asistenci u vítězné branky Blackhawks si připsal slovenský útočník Richard Pánik. České duo, Michal Rozsíval - Tomáš Fleischmann, do pátého pokračování série nezasáhlo. Oba hráči byli jen mezi nehrajícími náhradníky stejně jako již v play-off tradičně domácí Dmitrij Jaškin.

Chicago tedy vrací sérii zpět na svůj led, kde bude v sobotu odvracet další mečbol soupeře.

Výsledky, 1. kolo play-off:

Východní konference
4. zápas: NY Rangers - Pittsburgh 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)
24. a 44. Malkin, 2. Fehr, 8. Hörnqvist, 17. Sheary. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Murray, 3. Crosby (všichni Pittsburgh). Stav série: 1:3.

5. zápas: Tampa Bay - Detroit 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka:
59. Killorn. Střely na branku: 24:34. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval jeden gól z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 95,83 procenta. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Bishop (Tampa Bay), 2. Mrázek (Detroit), 3. Killorn (Tampa Bay). Konečný stav série: 4:1.

Západní konference
4. zápas:
Nashville - Anaheim 1:4 (0:1, 1:2, 0:1) Branky: 32. Fisher - 2. Getzlaf, 38. Thompson, 39. McGinn, 57. Cogliano. Střely na branku: 31:25. Diváci: 17.232. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Thompson (oba Anaheim), 3. Fisher (Nashville). Stav série: 2:2.

5. zápas: St. Louis - Chicago 3:4 v druhém prodl. (0:0, 1:3, 2:0 - 0:0, 0:1) Branky: 33. Schwartz, 47. Fabbri, 55. Backes - 32. Hossa, 36. Anisimov, 40. Panarin, 84. P. Kane. Střely na branku: 46:35. Diváci: 19.956. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane (Chicago), 2. Fabbri, 3. Schwartz (oba St. Louis). Stav série: 3:2.