Jeden z modelů autobusu vyráběného v Libchavách. | foto: SOR

Nevraživost výrobců autobusů je historická. Dopis Zemanovi ji prohloubil

  • 73
Letitý boj dvou výrobců autobusů z Orlickoústecka se přiostřuje. Eskaloval před několika dny, kdy majitelé Iveca dokonce pohrozili odchodem z České republiky. A to poté, kdy v Praze dostal přednost libchavský SOR.

Dvě úspěšné firmy vyrábějící autobusy, které dělí ani ne pětadvacet kilometrů, mají vzájemnou nevraživost už v genech. Libchavskou opravnu traktorů a zemědělských strojů totiž v první polovině devadesátých let proměnili v jedničku mezi výrobci autobusů na českém trhu lidé, kteří odešli z vysokomýtské Karosy. Bývalý ředitel, náměstek i konstruktéři.

Rivalové z Orlickoústecka

SOR Libchavy
Bývala původně společnost, která před rokem 1990 vyráběla zemědělské stroje.

V roce 1991 ji koupili bývalí zaměstnanci Karosy. Za dva roky vznikl první prototyp autobusu o délce 7,5 metru, další typy následovaly.

Aktuálně zaměstnává asi 800 lidí. Loni prodala 750 vozidel.

Iveco Czech Republic
Společnost navazuje na téměř 90letou tradici výroby autobusů ve Vysokém Mýtě.

Firma Josefa Sodomky, známá od roku 1948 pod jménem Karosa, se již ke konci čtyřicátých let orientovala převážně na výrobu autobusů.

Nyní zaměstnává přes 3 100 lidí. Loni firma vyrobila 3 728 autobusů.

Až dosud se ostrý konkurenční boj odehrával v zákulisí. Tendr na dodávku 150 vozů pro pražský dopravní podnik to změnil. Iveco v něm neuspělo a pohrozilo kvůli tomu odchodem z Česka. Soutěž byla zrušena, vítězný SOR o zakázku, alespoň prozatím, přišel (psali jsme o tom zde).

„Naše vztahy k Ivecu bych nazval už od začátku jako napjaté. A to, co se stalo nyní, bylo neomluvitelné. My jsme se pouze bránili. Nechci to komentovat, každý ať si udělá svůj obrázek,“ řekl jednatel SORu Petr Hájek.

„K výběrovému řízení se Iveco nyní nebude vyjadřovat. Je to klasický konkurenční boj,“ řekla mluvčí firmy Katarina Kutlíková.

Iveco ve snaze nepřijít o zakázku zvolilo mimořádný krok. Český prezident i premiér obdrželi od jednoho z šéfů Iveca dopis, ve kterém si stěžuje na prohru v tendru na dodávku 150 autobusů do Prahy a současně hrozí, že v Česku omezí výrobu.

Otázkou je, zda je prosba o přímou podporu a intervenci u nejvyšších představitelů státu „klasickým bojem“. Zvláště když je navíc doprovázena výhrůžkou. „Pokud nejsme v České republice vítáni, vyvodíme z toho patřičné závěry a důsledky,“ uvádí v dopise šéf dozorčí rady Pierre Lahutte.

Iveco dosáhlo alespoň prozatím svého, protože pražský dopravní podnik zakázku zrušil.

Jednatel SORu Petr Hájek potvrdil, že jeho firma nabídla nejlepší cenu, její vozy nepokládá za méně pohodlné, a pokud by v něčem měli dohánět Iveco, tak jen designem svých vozů.

Sedačky pro oba výrobce dodává stejná firma

S oběma firmami, vzdálenými jen pár kilometrů, má blízké zkušenosti Jiří Mikala, ředitel brandýské firmy C. I. E. B. Kahovec, která vyrábí sedadla do autobusů SOR i Iveco.

„Nemyslím, že by se tyto firmy nesnášely tak, jak to dává najevo Hyundai ve vztahu ke Škodovce. Ale nevraživost mezi nimi je, protože soupeří o stejné klienty. Co tak slýchávám, dopravci na autobusech SORu oceňují nižší provozní náklady, na druhou stranu jsou tam větší reklamace,“ řekl Mikala.

„Mám z toho rozporuplné dojmy, nestandardní je jak postup dopravního podniku, tak Iveca. A velice mě zaráží prohlášení, které je na hraně, tedy že pokud nebude Iveco úspěšné v obdobných výběrových řízeních, tak opustí Českou republiku,“ uvedl vysokomýtský poslanec Jiří Junek.

Řevnivost mezi společnostmi Iveco a SOR je podle Junka dán historicky. „Takže pravděpodobně válka pokračuje, ale je to logické, jsou to konkurenční firmy, sídlící navíc velice blízko. Ale budou tam asi i další věci související s tím, že to budou lidé, kteří odešli z bývalé Karosy,“ dodal poslanec.

Výroba Iveca byla rekordní, SOR uspěl hlavně doma

Oba výrobci autobusů mají za sebou nesmírně úspěšný rok. Společnost Iveco Czech Republic loni vyrobila 3 728 autobusů, což znamenalo meziroční nárůst produkce o 13 procent.

Firma SOR Libchavy, kterou před několika lety ovládla Křetínského investiční skupina J&T, zase dodala svým zákazníkům 750 vozidel, o třetinu produkce víc než rok předtím. I když ale loni Iveco prodalo v Česku 335 autobusů, čeští dopravci více nakupovali v Libchavách. SOR totiž předal dopravcům v České republice 435 vozů.

Poprvé výrazně předběhla libchavská firma vysokomýtskou, když v roce 2010 v tuzemských soutěžích získala kontrakty za 843 milionů, zatímco Iveco za 165 milionů. Tehdy to přišlo přirozené - jestliže Iveco nevyrábělo speciální typy pro český trh, pralo se hlavně s konkurencí evropskou.

A doufalo, že se změní myšlení dopravců, kterým stačil levný autobus bez většího komfortu. Ale tendry doma prohrává i dnes, kdy při nich nejnižší cena už nehraje největší roli.

Podívejte se, jak Iveco vyrábí autobusy:

25. ledna 2016