Brankář Filip Rada z Dukly „kárá“ kapitána Sparty Davida Lafatu.

Brankář Filip Rada z Dukly „kárá“ kapitána Sparty Davida Lafatu. | foto: Profimedia.cz

Gólman Dukly: Lafata mě okopával jak brambory. Pak jsem slyšel hvizd

• 606
Zatímco vysvětloval, co se dělo v jeho vápně v posledních vteřinách zápasu, za gólmanem Dukly Filipem Radou zněl z kabiny sparťanských fotbalistů vítězný pokřik. Kdo by něco takového tipoval ještě dvě minuty před závěrečným hvizdem, ve chvíli, kdy domácí tým na Julisce vedl 1:0?

Běžela už 88. minuta, když vyrovnal sparťan Juliš. A ve chvíli, kdy už to vypadalo na remízu, přišel obrovský chaos v šestnáctce Dukly, červená karta pro Radu a navíc penalta, které musel místo vyloučeného brankáře čelit obránce Vrzal. Neúspěšně - Dočkal proměnil a Sparta vyhrála 2:1.

„Bolí to. Ani se mi nechce o tom mluvit,“ klopil oči Rada. „Máme vítězství na talíři, Spartu skoro do ničeho nepustíme a takhle prohrajeme.“

Říkáte, že se vám nechce mluvit, přesto povězte: jak jste viděl situaci, po které následovala penalta?
Chytil jsem míč na lajně a přišly tři fauly najednou od Davida Lafaty. Okopával mě tam jak brambory. V ten moment jsem slyšel nějaké písknutí, až pak jsem reagoval na to jeho okopávání. Rukavicí jsem ho trochu zasáhl do obličeje, nic zase tak zásadního to nebylo, aby musel takhle padat. Ale v emocích se to prostě stalo.

Kdybyste nezaslechl písknutí, reagoval byste jinak?
Jo. Balon by byl přece ve hře. Byl jsem na lajně, nakláněl jsem se k Lafatovi, on byl v bráně. Byl jsem přesvědčený, že rozhodčí pískl, proto jsem udělal, co jsem udělal.

Uznáváte, že to byla klukovina?
Klukovina... Asi ano. To je moje hloupost, emoce. Na červenou to bylo, ale byl jsem přesvědčený, že šlo o odpískaný faul na mě, takže bychom rozehrávali od branky. Oslabil bych tým, ale byl by hned konec.

Rozhodčí ale hru nepřerušil a vy jste se i s míčem možná naklonil za brankovou čáru. V tom případě by šlo o vlastní gól...
Jak říkám: zaslechl jsem to písknutí. Kdybych věděl, že se hraje dál, nešel bych se přece s balonem za lajnu. Ani nevím, jestli jsem tam opravdu byl... Nakláněl jsem se k Lafatovi, našlápl jsem si do brány a nějak jsem se k němu s balonem ohnul. Byl jsem prostě přesvědčený, že je pískaný faul na mě a kde je balon, to mě v tu chvíli už nezajímalo.

Vysvětloval vám rozhodčí, jak tu situaci posoudil?
Vysvětloval mi to asi takhle: Všechno, co se stalo předtím, jsem neviděl, až ten zákrok rukou na Davida Lafatu. Takže červená. To jediné mi řekl.

Že by předtím pískal faul na vás, což jste si myslel, vám tedy nepotvrdil.
Ne. Říkal, že když jsem to na lajně chytil, tak ty zákroky od Davida neviděl. Pak asi dostal od lajnového signál, že jsem udělal ten malinký zkrat. Nebo to možná už viděl. Proto mi dal červenou.

Místo odpískaného faulu se kopala penalta a vy jste přišli o remízu.
Spíš o tři body... Sparta nic moc neměla, až ke konci dali gól, který neplatil, pak přišla ta Julišova střela. Předtím nic. Za to, co jsme během těch osmdesáti osmi minut předvedli, jsme chtěli tři body.