Ilustrační obrázek ze hry Ark: Survival Evolved, okolo které se spor točí.

Ilustrační obrázek ze hry Ark: Survival Evolved, okolo které se spor točí. | foto: Studio Wildcard

Příběh pro Sherlocka Holmese: Právní spor skončil miliardovým urovnáním

  • 2
Soud mezi dvěma vývojářskými společnostmi by vydal na detektivní povídku. Bývalý zaměstnavatel Trendy Entertainment nařkl herního návrháře Jeremy Stieglitze, že porušil smlouvu a odlákává zaměstnance.

Stieglitzova stávající firma Studio Wildcard pro změnu tvrdí, že současní majitelé Trendy Entertainment žalobu vykonstruovali uměle. Pravou příčinou je prý fakt, že na odkupu Studia Wildcard nevydělali, a snaží se tak ztrátu kompenzovat jinak.

To údajně vedlo k právnímu sporu, který trval měsíce a ukončila ho teprve dohoda o finančním urovnání. Podle Susan Stieglitzové firmy dospěly k částce 40 milionů dolarů, tedy téměř k jedné miliardě korun.

8. července 2015

Celý spor se točí okolo Susanina manžela Jeremy Stieglitze, který před nástupem do Studia Wildcard pracoval ve studiu Trendy Entertainment.

Tomu se ve smlouvě zavázal, že po ukončení spolupráce nebude tři roky vyvíjet u konkurenční společnosti a že práci nesmí nabízet zaměstnancům Trendy dříve než šest měsíců po jejich odchodu z firmy. Tedy za předpokladu, že s nimi během svého pobytu ve studiu přišel do styku.

Podle informací zveřejněných serverem Kotaku se navíc Stieglitz ve Studiu Wildcard před třemi lety stal terčem kritiky. Z ředitelské pozice ostatní zaměstnance údajně nutil k sedmidennímu pracovnímu týdnu, vývojáři se však obávali si na šéfa stěžovat.

Zveřejnění reportáže na Kotaku zaměstnavatele vedlo k vyloučení Stieglitze ze stávajícího týmu. Založil pro něj novou společnost NomNom Games, v níž měl návrhář vést vývoj akce Monster Madness. O několik měsíců později však Stieglitz manažerům společnosti napsal, že pozici možná bude muset opustit.

Jeho vztah s některými vývojáři totiž trpěl nedostatkem důvěry, a situaci proto bylo možné řešit jen dvěma způsoby. Prvním bylo propuštění konkrétních zaměstnanců, druhým Stieglitzův odchod.

Stieglitz v takovém případě požadoval změnu smluvních podmínek, a Trendy Entertainment nakonec zákaz konkurenční práce snížilo ze tří let na jeden rok.

Když pak Stieglitz firmu v srpnu 2014 opustil, přišel mu o několik dnů později dopis od právníků. Podle těch se společnost doslechla, že se návrhář pokouší odlákat zaměstnance ke konkurenci.

ARK: Survival Evolved
ARK: Survival Evolved

ARK: Survival Evolved

Studio Trendy navíc uvádí, že jeho zástupcům Stieglitz v reakci na dopis volal a přislíbil, že smlouvu již porušovat nebude. Podle informací Trendy však slib nedodržel a porušil ještě závazek, že rok nebude pracovat u konkurence.

Firma totiž věří, že návrhář obratem nastoupil do Studia Wildcard, kde se stal jedním z hlavních vývojářů hitu Ark: Survival Evolved. Trendy navíc uvádí, že někteří z bývalých tvůrců odešli pracovat právě do Wildcard. A doložit to lze i díky on-line životopisům na serveru LinkedIn.

Každá strana příběh vypráví jinak

Dnes je Stieglitz oficiální součástí týmu. Studio Wilcard však popírá jeho aktivní zapojení během roku, kdy mu ve vývoji bránila smlouva s předchozím zaměstnavatelem. Šéf studia Jesse Rapczak připouští, že hru se Stieglitzem čas od času konzultoval, ale návrhářova role podle jeho názoru nebyla nijak zásadní pro úspěch hry.

Bývalý zaměstnavatel Trendy Entertainment pro změnu tvrdí, že neoficiálním šéfem vývoje Ark: Survival Evolved byl právě Stieglitz. Upozorňuje také, že jeho žena Susan je spoluzakladatelkou společnosti.

V oficiálních smlouvách Studia Wildcard přitom Susan uvádí své rodné jméno Browningová, a to navzdory faktu, že vlastní i pekárnu registrovanou na jméno Stieglitzová.

ARK: Survival Evolved

Server Kotaku navíc zmiňuje, že o Stieglitzovi jako o hlavním návrháři hovořily také anonymní zdroje, a to ještě před vypuknutím právního sporu. Právníci z Trendy Entertainment tak prý v průběhu roku 2015 Stieglitzovi opakovaně zaslali žádost o ukončení činnosti, návrhář však nereagoval a situace vyvrcholila žalobou.

Firma totiž věří, že Stieglitz ve vzniku Ark: Survival Evolved sehrál zásadní roli, a vícenásobně tak porušil smluvní ujednání s bývalým zaměstnavatelem.

Susan Stieglitzová pak ke sporu napsala, že Trendy Entertainment žádá odškodné ve výši 600 milionů dolarů. A na diskusním serveru Reddit později uvedla, že se obě firmy v rámci urovnání dohodly na částce 40 milionů dolarů. Spor však považovala za nevkusný a obvinění označila za absurdní.

„Trendy odkoupili podnikatelé za 20 milionů (dolarů) ve víře, že se jim to nesmírně vrátí. Když plán nevyšel, rozhodli se vydělat na žalobě. Zaměstnanci z Trendy s tím pravděpodobně nemají nic společného. Studio nyní nejspíše skončí, protože investoři získali peníze z urovnání a nechtějí již zaměstnancům platit. Ale to je jen můj odhad,“ zmínila Stieglitzová na Redditu.

Server Kotaku uvádí, že vývojářům hrozilo pozastavení vývoje a prodejů do doby, než soud záležitost uzavře. V takovém případě by tvůrci mohli mít zájem na nákladném urovnání i v případě, že jsou v právu.