Alex Ovečkin (vlevo) z Washingtonu se raduje z gólu. A při tom ho atakuje Radko...

Alex Ovečkin (vlevo) z Washingtonu se raduje z gólu. A při tom ho atakuje Radko Gudas z Philadelphie. | foto: AP

Washington šesti góly deklasoval Philadelphii, Hertl jednou asistoval

• 62
Zcela jednoznačný vývoj nabírá série play-off hokejové NHL mezi Washingtonem a Philadelphií. Vítěz základní části v pondělí i díky třem bodům Alexe Ovečkina (2+1) deklasoval Flyers 6:1 a vede už 3:0 na zápasy. Naopak dramatizuje se série mezi Minnesotou s Dallasem a rovněž San Jose s Los Angeles. Za Sharks si u prohry 1:2 po prodloužení asistenci připsal Tomáš Hertl.

Hokejistům Philadelphie se podařil jen vstup do zápasu, když se poprvé ve Washingtonu měnilo skóre už po 57 vteřinách od zahajovacího buly po gólu Michaela Raffla. V dalším průběhu už ale stříleli přesně jen domácí.

13. Jakub Kindl (FLA), 1z. - 0b.

Steva Masona postupně překonalo pět borců, přičemž kapitán Capitals Alex Ovečkin potvrdil pozici nejlepšího ligového střelce hned dvěma zásahy. Srovnání na 1:1 se zrodilo v 5. minutě, když v přesilovce přesně tečoval střelu obránce Johna Carlsona útočník Marcus Johansson.

Do vedení se domácí dostali v 29. minutě, když se poprvé připomněl Ovečkin. Ve třetí třetině pak Washington dorazil soupeře ještě čtyřmi dalšími přesilovkovými trefami. Fauly podrážděných Flyers postupně trestali Jevgenij Kuzněcov, John Carlson, Jay Beagle a podruhé skórující Ovečkin. Ruský útočník se s ziskem 74 bodů (39+35) kariéry v play-off NHL stal historicky nejproduktivnějším hráčem Washingtonu ve vyřazovacích bojích.

Mezi hráči Flyers, kteří po šarvátkách zamířili předčasně do kabin byl i Radko Gudas (15:09, +/-: 0, 2 střely, 14 trestných minut). Útočník Jakub Voráček se v zápase neprosadil (15:47, -1, 3 střely) a gólman Michal Neuvirth sledoval nešťastné vystoupení svého parťáka Masona celý zápas jen ze střídačky.

Po dvou domácích výhrách (4:0 a 2:1) se hokejisté Dallasu přesunuli do Minnesoty, která rovněž využila podpory svého publika a zdramatizovala vývoj série pondělní výhrou 5:3.

Wild se nakonec radovali i přes dvě rychlé branky hostů. Stars poslal do vedení už po 27 vteřinách hry Patrick Sharp a stejný hráč v 5. minutě zvyšoval už na 0:2. Ještě v zahajovací třetině snížil Chris Porter a v prostředním dějství dokonali obrat Erik Haula a se třemi body nejproduktivnější muž zápasu Jason Pominville (2+1).

Vedení Wild pak na startu třetího dějství z přesilovky pojistil ještě Mikko Koivu. Když se v 54. minutě za Dallas zapsal mezi střelce Colton Sceviour, byla právě trefa finského reprezentanta Koiva v zápase tou rozdílovou. Poslední slovo ale patřilo aktivnímu Pominvillovi, jenž v 59. minutě do prázdné klece uzavřel skóre.

Čeští útočníci hostujících Stars Aleš Hemský (15:07, -1) a Radek Faksa (14:09, -1, 1 střela) se tentokrát neprosadili.

Že San Jose patří mezi nejlepší týmy NHL v zápasech na ledě soupeřů, se potvrdilo i při vstupu do play-off. Sharks uspěli v obou úvodních kláních série v Los Angeles 4:3 a 2:1. První domácí odveta jim ovšem nevyšla, když padli 1:2 po prodloužení a Kings se tak vrací do hry o postup.

Stejně jako v dalších dvou pondělních zápasech play-off NHL padla i v San Jose branka už v otevírací minutě. Tomáš Hertl zabojoval při napadání rozehrávky soupeře a vypíchl puk za bránu, odkud si jej vyvezl mezi kruhy Joe Thornton a přesnou střelou nedal Jonathanu Quickovi šanci.

Vyrovnáno ovšem bylo už od 9. minuty, když v přesilovce z bezprostřední blízkosti brány Martina Jonese po přihrávce Milana Lucice skóroval Anže Kopitar. Vyrovnané střetnutí pak po dvou brankách z první třetiny dospělo až do prodloužení, ve kterém v čase 63:47 rozhodl hostující Tanner Pearson. Mladý útočník Kings těžil z černé práce kapitána Dustina Browna, jenž tvrdým hitem u střídačky Sharks obral o puk Joonase Donskoie, a svého bývalého spoluhráče Jonese překonal střelou z levého kruhu.

Zmiňovaný Hertl (18:57, +1, 2 střely, 0+1) si ze zápasu odnesl asistenci, obránce domácích Roman Polák (14:07, -1, 1 střela) zůstal bez bodu.

Výsledky, 1. kolo play-off

Východní konference - 3. zápas:

Philadelphia - Washington 1:6 (1:1, 0:1, 0:4)
1. Raffl - 29. a 55. Ovečkin, 5. Johansson, 42. Kuzněcov, 48. Carlson, 59. Beagle. Střely na branku: 32:27. Diváci: 19 678. Hvězdy zápasu: 1. Carlson, 2. Ovečkin, 3. Bäckström (všichni Washington). Stav série: 0:3.

Západní konference - 3. zápasy:

Minnesota - Dallas 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)
40. a 59. Pominville, 20. Porter, 27. Haula, 47. Koivu - 1. a 5. Sharp, 54. Sceviour. Střely na branku: 25:17. Diváci: 19 038. Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Granlund, 3. Pominville (všichni Minnesota). Stav série: 1:2.

San Jose - Los Angeles 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
1. J. Thornton (Hertl) - 9. Kopitar, 64. Pearson. Střely na branku: 30:24. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Pearson, 2. Quick (oba Los Angeles), 3. Jones (San Jose). Stav série: 2:1.