MÁM! Gólman Detroitu Petr Mrázek zasahuje v utkání s Montrealem.

MÁM! Gólman Detroitu Petr Mrázek zasahuje v utkání s Montrealem. | foto: AP

Déjà vu v Detroitu. Báječný Mrázek po roce opět vynuloval Tampu

• 22
Brankář Petr Mrázek je zpět - a to ve velkém stylu. Ke konci sezony se ztrácel, na ledě se soužil a post jedničky Detroitu mu vzal Jimmy Howard. Ve třetím zápase série proti Tampě se však v brance poprvé objevil český mladík a vychytanou nulou nechal vzpomenout na svou show z loňského play-off NHL.

Mrázkův skvělý výkon přivál vzpomínky na loňské jaro. I tehdy se Detroit v prvním kole play-off střetl s Tampou a český brankář vynikal: během série dvakrát vychytal nulu a kolegu Howarda do branky v podstatě nepustil. Detroit sice nakonec vypadl, Mrázek však patřil k jeho nejlepším hráčům.

Ale zpět do dubna 2016. V noci na pondělí se poprvé v sérii hrálo v Joe Louis Areně a poprvé dostal šanci český brankář. Howard v prvních dvou zápasech nezklamal, ale ani výrazně nepodržel.

Sázka na nadějného Mrázka se vyplatila - v zápase působil nabuzeně a dovedl tým k výhře 2:0.

Recept na Lightning však prý nemá. „Každý zápas je jiný. Neřeším, jestli jde o Tampu nebo o někoho jiného. Věděli jsme z loňska, že to bude vyrovnaná série, že se bude na ledě bojovat o každý centimetr,“ tvrdil po zápase.

Pravdou však je, že se v brance přetrhnout nemusel - Detroit hrál výtečně a zaskočenou Tampu přehrával. Poměr střel byl 30:16 ve prospěch domácích.

„Vím, že soupeř vyměnil brankáře, ale popravdě: nejsem si jistý, jestli dneska vůbec někoho v bráně potřebovali,“ utrousil zklamaný kouč Cooper na tiskovce.

A co na to Mrázek? „Pro brankáře je vždy těžké, když na něj jde málo puků. Ale snažil jsem se soustředit, a kluci navíc přede mnou odvedli skvělou práci, zblokovali hodně střel a nedarovali soupeři žádné velké šance,“ pochvaloval si Čech.

V závěru třetí třetiny už se hra přiostřovala a vzduchem létaly pěsti. Tampa tlačila, bila se o vyrovnání. A právě v tu chvíli předvedl Mrázek obdivuhodnou duchapřítomnost.

Pár minut před koncem Coburn z Tampy před brankou Red Wings hrubě srazil beka Smithe. Mladík si to nechtěl nechat líbit a chystal se oplácet, v tu chvíli ho ale zezadu objal Mrázek tak, aby se do šarvátky nemohl zapojit.

Výsledek: vyloučen byl jen Coburn, který tak Lightning zkomplikoval závěrečnou snahu vyrovnat.

Na zmiňovanou situaci se podívejte zde:

Mrázek svůj čin vysvětlil následovně: “Jen jsem se Smithe snažil trochu podržet, aby na něj neskočil a nedostal dvě minuty, protože pak by se hrálo 4 na 4. Oni by navíc určitě odvolali brankáře, takže jsem ho chytil, abychom v početní výhodě byli my...“

Čtvrtý zápas napínavé série je na programu v noci z úterý na středu a opět se bude hrát v Detroitu. Udrží Mrázek další nulu?