KOMENTÁŘ: Asad ve volbách posílil, ale o Sýrii se dál válčí v Ženevě

  10:47
V Sýrii se tento týden uskutečnily parlamentní volby. Jaký význam má volit ve válkou zmítané zemi? Minimálně ten, že vláda s posíleným mandátem se může pustit do nejdůležitějšího kola syrské války, která se odehrává v Ženevě. V komentáři to pro iDNES.cz píše ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.
Část Sýrie volila nové složení parlamentu.

Část Sýrie volila nové složení parlamentu. | foto: AP

V syrské krizi je asi jednodušší zaměřit se na to, co pravda skutečně není. Teprve když začneme sloupávat nánosy naivismu, lží a propagandy různých stran, dostáváme se někam poblíž toho, co snad i realita je.

Uspořádat regulérní volby v zemi, která prochází občanskou válkou se 400 tisíci obětmi a která má okolo 12 milionů uprchlíků uvnitř vlastní země i v zahraničí, je samozřejmě nemožné. Středeční volby tedy nebyly v Sýrii. Byly to volby pouze v té části Sýrie, kde si udržela vliv stávající vláda. Výsledky jsou reprezentativní, ale jen pro Asadovu část syrského území.

Nelze ovšem také tvrdit opak, tedy že by tyto volby byly zcela nereprezentativní. Volební komise zaregistrovala 11 341 kandidátů, kteří zaplavili plakáty a billboardy svoje mateřská území pod kontrolou damašské vlády. Těžko by to dělali, kdyby věděli, že se jedná o předem rozhodnutý souboj a volby jsou hrou „jen tak na oko“.

Syřané jsou na to příliš velcí pragmatici a předem určit výsledek v tak širokém spektru kandidátů nelze. 250 zvolených poslanců za 15 regionů, z nichž ovšem minimálně šest vláda vojensky neovládá a nemohla tam tedy fyzické konání voleb zajistit, bude mít jenom částečnou legitimitu. Přesto ale nelze tvrdit, že volby za takto specifických podmínek nereprezentují nic.

Očekávané vítězství pro-bašárovských stran navíc nemusí být nutně pro příští osud Sýrie špatně. Má-li být na konci procesu mír v Sýrii, znamená to návrat k silné centrální vládě, natolik sekulární, aby mohla tolerovat jiná náboženství a etnika – sunnity, šiity, alawity, druzy, řecké ortodoxní křestany či katolické maronity a syrské Kurdy.

Stačí si pak pozorně poslechnout i třeba jen onu Asadovu „umírněnou“ opozici na vládních územích, zejména tu náboženskou. Velký muftí Sýrie Ahmad Hassoun se v předvolebním klání nechal slyšet, že Islámský stát a Izrael de facto politicky jedno jsou a pak ještě dodal, že jeho historická Sýrie je „území od Sinajské pouště až po Hidžáz“, které bylo jen uměle rozděleno do malých států. Je-li to součast programu protibašárovské domácí opozice, pak zaplať Pán Bůh – tedy Alláh - za Asadův realismus.

Výsledkem těchto voleb od počátku nemohla být skutečně plně mezinárodně reprezentativní a celosyrská vláda. Zároveň to ale není krok zpět. Výsledkem je plánovaný vstup vojensky nebojující opozice z území ovládaného Asadem do dnešní damašské vlády, která se s takto posíleným mandátem a vyzbrojena ruskou a iránskou podporou pustí do dalšího kola nejdůležitější bitvy syrské války. A ta se odehrává v Ženevě.

Základní pravidlo říká, že vše, co získáte nebo ztratíte na bojišti, zobchodujete potom ve Švýcarsku. Asad zde hraje simultánní šachovou partii současně s Iránem, Ruskem, USA, EU, Saúdskou Arábií, Tureckem a Katarem za přihlížení Spojených arabských emirátů a Izraele. Pokusí se nyní vykouzlit z posíleného mandátu nějaké nové „koaliční vlády“ alawitů se snesitelnou opozicí text nové syrské ústavy.

Klíčovým kompromisem musí být záruka pro alawity

Zadání je, aby byla přijatelná pro co nejširší spektrum syrské společnosti a dala jednotlivým komunitám bezpečnostní záruky. Jako osobní bonus pak Asad chce být garantem přechodného obchodí. Příští prezidentské volby by měly být až v roce 2021. Pro opozici bude jeho takto dlouhé setrvání nepřijatelné, pro Západ obtížně stravitelné. Zkrácení jeho prezidentského mandátu výměnou za možnost přestat volat po jeho okamžitém odchodu vykukuje jako zatím nepřiznaný kompromis.

Asad podle očekávání vyhrál syrské volby. Přišlo k nim pět milionů lidí

Je tedy po volbách na vládních územích a přichází čas věštění, co bude dál. V Ženevě začíná poprvé jednání vlády a opozice tváří v tvář. Obtížně vyjednané rusko-americké příměří v Sýrii by mohlo dočasně skončit na plánované ofenzívě syrských vládních vojsk, které se pokusí znovu dobýt Aleppo. To je ovládáno z menší části „tou správně prozápadní“ opozicí placenou ze Zálivu a z větší části an-Nusrou.

Jen pro připomenutí, Nusra je odnož Islámského státu, která se s ním ale rozešla, protože zůstala věrná umírněnější Al-Káidě a ženevských rozhovorů se tedy neúčastní. Kdo v Ženevě není, není tam proto, že je to terorista.

Rusko pomůže ofenzívě na Aleppo ze vzduchu, ale udělá to nejspíš tak limitovaně, aby ze strany USA nepřišlo víc než bombardování novinovými články. Po dobytí Aleppa pak nastane další kolo rozhovorů v Ženevě. Podobná situace s pouze dalšími a dalšími jmény syrských lokalit se bude po měsíce opakovat.

Množství zájmů a vyjednavačů syrského míru je totiž stále ještě příliš velké na to, aby již teď mohlo dojít k nějakému závěrečnému smíru. Ten nastane teprve ve chvíli, až všichni okolo ženevského stolu budou mít co ztratit, a proto uzavřou dnes ještě nemyslitelné kompromisy.

Klíčovým kompromisem budou muset být bezpečnostní záruky pro alawitskou menšinu. Nebudou-li k nim alawité v nějakém momentě potřebovat prezidenta Asada jako jednu z nich, rozhodnou se sami, kdo je „syrské řešení pro Sýrii“, po kterém dnes stále volají. Ale to přijde asi až ve chvíli, kdy Asad pochopí, že už odejít může, Syřané pochopí, že našli jeho alternativu, a Západ pochopí, že podmiňovat jednání odchodem Asada bez nalezené alternativy není cesta do ráje, ale spíše do další Libye dnešních dnů.

Objevování Sýrie tedy ještě bude pro Evropany a Američany něco jako loupání cibule. Čím více slupek odloupnete, tím více slz vám stoupne do očí.

6. listopadu 2015

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Naděje pro Dlabajovou. Německý europoslanec Pieper na vlivný post nenastoupí

16. dubna 2024  7:21

Německý europoslanec Markus Pieper rezignoval několik hodin před svým nástupem na vlivný post...

Korespondenční volba je nutnost, řekla dcera Horákové. Fiala jí dal medaili

16. dubna 2024  6:31

Washington (Od zpravodajky iDNES.cz) Premiér Petr Fiala se po návštěvě u amerického prezidenta Joe Bidena v Bílém domě setkal s krajany...

Poslanci budou řešit regulaci návykových látek a zákaz jejich prodeje dětem

16. dubna 2024  5:38

Změnou zákona o návykových látkách s pravidly pro nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s...

ANALÝZA: Izrael měl na výběr dvě varianty reakce na útok. Obě špatné

16. dubna 2024

Premium Izrael měl dvě základní možnosti, jak odpovědět na íránský útok, obě jsou špatné. Z gauče se to...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...