První pastafariáni se vzali před zraky špagetového monstra na Novém Zélandu

  • 146
První pár na Novém Zélandu si řekl své ano před zrakem létajícího špagetového monstra. Manželský svazek je legálně uznaný, parodická církev totiž v zemi oficiálně působí od loňského prosince. Vyznavače takzvaného pastafariánského hnutí oddala duchovní Karen Martynová s cedníkem na hlavě.

Toby Ricketts a Marianna Youngová se vzali v sobotu na pirátské lodi v přístavu Akaroa na Jižním ostrově. Své životy propojili symbolickým uzlem na špagetách během úředně schváleného obřadu.

Rickett s Youngovou připouštějí, že lidé nebudou brát jejich svatbu vážně. „A to je věc, která nás na tom přitahovala,“ vysvětlil novomanžel a dodal: „Nikdy jsme se nechtěli vzít a rozhodně jsme neměli v plánu mít běžnou svatbu. Pastafariánství nám ji ale umožnilo uspořádat způsobem, který nám vyhovuje. Rodiny nás stoprocentně podporují.“

Svatba se odehrávala na pirátské lodi a sami svatebčané včetně novomanželů byli převlečení za piráty, kteří k pastafariánství neodmyslitelně patří. Církev někdejší zloděje a vyvrhele považuje za božské bytosti a mírové dobrodruhy, kteří šířili dobrou vůli.

16.dubna 2016 v 13:39, příspěvek archivován: 16.dubna 2016 v 14:02

Church of the Flying Spaghetti Monster conducts legal wedding in New Zealand https://t.co/KvlDrUalcP pic.twitter.com/JsEoroXudS

Svatbu v pirátském duchu ocenila oddávající Karen Martynová. „Je to formální uznání naší církve,“ prohlásila po obřadu

Pastafariáni mají na Novém Zélandu v plánu uskutečnit mnoho dalších svateb. Nevyloučí z nich ani osoby stejného pohlaví, jejichž sňatky jsou na Novém Zélandu platné od roku 2013.

„Hlásí se mi lidé z Ruska, Německa nebo Dánska. Chtějí, abych je oddala v rámci naší církve, která zastává nediskriminující filozofii,“ uvedla Martynová pro ABC News.

Spor o ceduli zvoucí k bohoslužbě

Pastafariáni se snaží legalizovat své náboženské hnutí také v Evropě. Jejich snahy zatím nebyly úspěšné. Loni v srpnu například odmítly legalizovat parodickou církev úřady silně katolicky založeného Polska. Problémy má hnutí i v Německu.

Církev pastafariánů

Výstřední církev vznikla před deseti lety v USA jako satirická reakce na rozhodnutí úřadů školské správy státu Kansas. Ten povolil ve školách výuku mytického stvoření světa místo evoluční teorie založené na Darwinově učení. Název pastafariáni obsahuje slovo "pasta", které se v mnoha jazycích používá pro těstoviny.

Vesmír byl podle pastafariánů vytvořen opilým špagetovým monstrem před 5000 lety, stvořitel má podobu klubka nudlí a hlavní božskou potravou svatých jsou italské těstoviny. Tradičním oděvem pastafariánů je cedník na hlavě nebo pirátská čepice.

Svérázný je v podání pastafariánů posmrtný život. V nebi figuruje pivní sopka a rozvinutá prostituce. V pekle je to podobné, rozdíl je v tom, že pivo je vyčpělé a sexuální pracovníci mají pohlavní choroby.

Příznivci církve podle zpravodajského webu Spiegel Online nesmějí mít na rozdíl od katolické či evangelické církve u vjezdu do obce Templin v německé spolkové zemi Braniborsko vyvěšenou ceduli, která zve na jejich bohoslužbu. Rozhodl o tom soud. Templinští pastafariáni se však odvolali a jsou připraveni na dlouhou právní bitvu, kterou jim umožní mimo jiné četné finanční příspěvky jejich podporovatelů.

V Německu Církev létajícího špagetového monstra, která má údajně až 20 000 členů, už dlouho bojuje o uznání státem. Správní soud v Postupimi naposledy loni v listopadu nepovolil šéfovi německých pastafariánů Rüdigerovi Weidovi, aby se nechal na občanský průkaz vyfotografovat s pirátskou čepicí, která je jedním ze symbolů církve.

Weida se odvolával na náboženskou svobodu zakotvenou v německé ústavě. Podle soudu ale nemá Církev létající špagetové příšery vlastní světonázor a jde prý spíše o „parodicko-kritickou reakci“ na církevní učení, která někteří lidé vnímají jako netolerantní a dogmatická.

Například Rakušanovi Niku Almovi se před časem podařilo na řidičský průkaz vyfotografovat s cedníkem na hlavě. Podobný kousek se později údajně povedl i českému politikovi Pirátské strany Lukáši Novému, který získal občanský průkaz s omezenou platností na 30 dní (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video