Policie nechtěla při návštěvě čínského prezidenta pustit k Hradu demonstranty, mezi nimiž byl i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Policii nevelí Zemanův kancléř ani Číňani, ujišťoval ministr Kalouska

  • 177
Nechci žít ve světě, kde se budeme ptát, co na to Číňané a kancléř prezidenta Miloše Zemana, řekl poslancům ministr vnitra Milan Chovanec. Musel odrážet kritiku Miroslava Kalouska kvůli tomu, že policie uzavřela Hradčanské náměstí v době návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Podle šéfa opoziční TOP 09 za to mohl Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Chovanec mu oponoval, že Mynář polici rozhodně neřídí.

„Jak mi řekl jeden z vašich lidí, kdyby vám to povolil pan Mynář, tak vás na to Hradčanské náměstí pustíme,“ řekl Kalousek při interpelacích ve Sněmovně. Na náměstí u Hradu demonstranti nesměli, přestože byl čínský prezident v té době na Kampě na Malé Straně, tedy ve velmi bezpečné vzdálenosti a nic mu od demonstrantů, z nichž někteří měli vlajky Tibetu a mezi nimiž byl i Kalousek, nehrozilo.

Mynář: Do kompetencí policie Hrad nemluví

Hradní kancléř Vratislav Mynář odmítl v Kauze dne rádia Impuls slova šéfa TOP09 Miroslava Kalouska, že právě on v době návštěvy čínského prezidenta vydával propustky na Hrad.

„Samozřejmě Mynář policistům nevelí, alespoň Mynář o tom neví, tohle všechno je v kompetenci policie. Tohle je dotaz na policejního prezidenta popřípadě na ministra vnitra. My jako Kancelář prezidenta republiky nemáme pravomoc do těchto kompetencí policii zasahovat,“ řekl Mynář v rádiu Impuls

„Žili jsme v době, kdy jsme se chodili ptát, co na to Rusové. Já nechci žít ve světě, kde se budeme ptát, co na to Číňané, případně co na to pan Mynář,“ opáčil ministr Chovanec.

„Já jsem například mluvil s panem Dukou (arcibiskupem Dominikem Dukou - pozn. red.), který mi říkal na schůzce na Pražském hradě, že když tady byl Obama, že ta opatření ve vztahu k Pražskému hradu a k majetku církve byla daleko přísnější,“ prohlásil Chovanec.

Ovšem Hradčanské náměstí v době návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy uzavřené nebylo, což musel přiznat i Chovanec, když řekl, že by se nechtěl dočkat opakování toho, jak jeden z přihlížejících pohladil Obamu po tváři.

Kalousek při debatě s Chovancem nepřímo zmínil i to, jak prezident Miloš Zeman ve středu na Hradě děkoval policistům (psali jsme zde). Nyní už je tak podle předsedy TOP 09 zřejmé, kdo ve skutečnosti velí policii. „Já si myslím, že to dneska už všichni víme. Vy to trpíte a snižujete tím důvěru Policie České republiky v očích veřejnosti, což je velká škoda, protože ta policie si to nezaslouží,“ vyčetl Kalousek Chovancovi.

29. března 2016

„Jsem naprosto přesvědčen, že tato policie slouží České republice a jejím lidem. A nemůže sloužit ani Hradu, ani Chovancovi ani nikomu v této Poslanecké sněmovně, ale lidem v této zemi a tomhle státu,“ uzavřel slovní přestřelku ministr vnitra. Řekl také, že policie pochybila pouze při postupu na pražské FAMU, do jejíž budovy vstoupila kvůli tibetským vlajkám a žádala informace od děkana. „Dotčení policisté byli identifikováni a je s nimi zahájeno kárné řízení,“ řekl.

Už před tím, při interpelacích na premiéra Bohuslava Sobotku připustil, že si v některých ohledech počínala až příliš aktivně. „Já si myslím, že to skutečně není úkolem Policie České republiky a nemyslím si, že vyvěšení tibetské vlajky z okna ohrožuje bezpečnost kohokoliv tak, aby policie v této věci musela zasahovat a aby to policie vůbec musela řešit,“ prohlásil doslova předseda vlády. (více zde)

31. března 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue