Klaus přednášel o migrační krizi. Evropa si o ni koledovala, řekl

  • 675
Podle bývalého prezidenta Václava Klause si Evropa o současnou migrační vlnu koledovala. Řekl to na přednášce na Vysoké škole finanční a správní v Praze. Migranti podle něj Evropu neobohatí. Západ se na současné migrační vlně však podle něj podílel svou zahraniční politikou.

Akci s názvem „Přežije Evropa současnou migrační vlnu?“ na soukromé škole VŠFS moderoval šéfredaktor deníku MF DNES Jaroslav Plesl. O Klausovu byl velký zájem, kongresové centrum VŠFS se zcela zaplnilo a na některé příchozí zbyly už jen místa na schodech. Složení posluchačů zhodnotil Klaus hned úvodem. Prý ho překvapilo - čekal více studentů, velkou část posluchačů tvoří starší lidé.

Plesl uvedl přednášku tvrzením, že o migraci se v Česku výrazně vyjadřuje pouze Miloš Zeman a Václav Klaus. „Nemyslím si, že se tomu současný prezident nějak věnuje,“ řekl však Klaus na Zemanovu adresu. Podle něj Zeman vypustil pouze pár siláckých výroků. O sobě Klaus naopak prohlásil, že se problematice intenzivně věnuje.

Migranti podle Klause nejsou nuceni opouštět domovy, je to jejich rozhodnutí. Migranti jdou za vyššími sociálními dávkami. Situace v regionu byla tragická dlouhodobě a žádná migrační vlna se nevzedmula, myslí si Klaus.

„Na migraci není nárok,“ prohlásil exprezident. „O dnešní migrační vlnu si Evropa koledovala,“ pokračoval. Příčiny vidí v „nezodpovědné, utopické a v podstatě antihumánní doktríně lidských práv“. „Rozlišuju doktrínu lidských práv, já tomu říkám humanrightismus, od lidských práv,“ upřesnil exprezident.

Podle Klause zažila Evropa radikální změnu, jejíž kořeny sahají ke „kulturní revoluci“ v 60. letech. „Nemáme zkušenost s migrací jako bývalé koloniální velmoci. My jsme jinde než západní Evropa,“ řekl Klaus v souvislosti s odlišným pohledem na migrační krizi mezi zeměmi EU.

V nedávném odchodu iráckých křesťanů z Česka do Německa vidí exprezident jeden přínos. Otevřel prý oči ministrovi vnitra Milanu Chovancovi.

„Na vzniku migrační vlny se podepsal Západ,“ zmínil Klaus a jmenoval například zahraniční politiku USA nebo „ nezodpovědné vítací heslo Angely Merkelové“.

Ekonomické nebo demografické přínosy v migraci nevidí. „Turecko hraje chytrou hru a myšlenka, že bychom si mohli Turecko koupit, je mylná,“ uvedl Klaus k dohodě mezi EU a Tureckem.

„Evropa krizi může přežít, kdyby byla sama sebou,“ nabídl Klaus řešení. Evropa je podle něj nyní slabá a nechce se bránit. Klaus také všem doporučil číst knihu Podvolení Michela Houellebecqa, která pojednává o budoucí Francii, kde bude vládnout muslimský prezident.

Exprezident zabrousil i na pole evropské politiky. Německo hraje v současné Evropě prim. Němcům se podařilo Evropu ovládnout jinak, než se o to pokoušeli v minulosti. V Česku Klaus vidí slabý článek Visegradu, když dojde na soudržnost středoevropských států. Naopak nevěří, že by Velká Británie opustila Evropskou unii.

Po Klausově přednášce následuje moderovaná diskuze. Dvouhodinová akce by měla skončit v 18:00.

Migrovat není normální

Bývalý prezident je dlouhodobým kritikem toho, jak Evropská unie přistupuje k uprchlické krizi. Podle něj imigranti přicházejí do Evropy často proto, že neuspěli ve své vlastní zemi.

„Já myslím, že migrovat je lidská výjimka. To není normální. Myslím, že migrovat ze své vlastní země je v podstatě nenormálnost. Často je to tím, že ta země nefunguje dobře. Ale velmi často je to tím, že ten člověk ve své zemi selhal, příliš se mu nedaří a myslí, že někde jinde jablíčka visí na stromě nízko a že si je mohou bez práce utrhnout,“ řekl Klaus letos v lednu v televizi Prima na adresu lidí prchajících před válkou z rozvrácených zemí.

Dodal, že „probruselské elity“ chtějí využít migrační krizi k unifikaci Evropy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video