Čeští lovci lebek si na Letišti Václava Havla převzali od indonéských kolegů Tomáše Tomana, který se v Asii ukrýval před 12,5ročním trestem za zabití muže | foto: Policie ČR

Případ usmrcení při rvačce pokračuje, objevily se nové závažné důkazy

  • 8
Ústavní soud vyhověl stížnosti Tomáše Tomana, jenž se domáhá obnovy řízení v kauze těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Toman je odsouzený na 12,5 roku kvůli zabití muže při rvačce. Obhajoba tvrdí, že nejtěžší zranění oběti způsobil pád dekorativní konstrukce. Návrhem na obnovu se musí zabývat Městský soud v Praze.

Justice poslala Tomana na 12,5 roku do vězení. Muž se pak dlouho skrýval v Austrálii, nakonec jej policisté dopadli v Indonésii, když trávil dovolenou na ostrově Bali (o zadržení Tomana v Indonésii čtěte zde).

Osudná rvačka před pražským barem se odehrála v roce 2008. Podle rozsudku, který padl o rok později, Toman svého soka surově bil, například mu tloukl hlavou o kamenný patník a kopal do něj. Ovšem podle obhajoby nejzávažnější zranění způsobil pád dekorativní kovové konstrukce s těžkým kamenem na vrcholu. Podle ústavních soudců obhajoba předložila závažné nové důkazy zpochybňující původní závěry.

V žádosti o obnovu řízení navrhla obhajoba nové svědecké výpovědi a předložila znalecký posudek Českého vysokého učení technického, který označil původní expertizu za nedostatečnou. Podle ústavních soudců by justice měla vzít navrhované důkazy v potaz. Zpochybňují totiž původní závěry.

„Pád kovové konstrukce nebyl v původním řízení vůbec zvažovanou součástí mechanismu zranění poškozeného,“ uvedl soudce zpravodaj David Uhlíř. Podle Uhlíře ovšem není úkolem ÚS, aby říkal Městskému soudu v Praze, jak má nové důkazy hodnotit.

Pokud by se prokázalo, že část zranění mohl způsobit pád kovové konstrukce či kamene, mohlo by to vést k jinému rozhodnutí o vině. Mohlo by to také mít vliv na uložený trest. Odsouzený muž ani jeho obhájce se vyhlášení dnešního nálezu nezúčastnili.

Toman je prvním Čechem a celkem čtvrtým odsouzeným, kterého Indonésie předala do Evropy (o vydání Tomana více zde). S Českem přitom neměla smlouvu o vydávání.

Toman se do Česka vrátil v poutech v roce 2013:

18. března 2013

,

Video